نصب چمن مصنوعی با ساختار متفاوت

آیا تا به حال به نخ‌های ریز در ساختار چمن مصنوعی توجه کرده اید؟ اگر از نزدیک به الیاف و گره های چمن مصنوعی نگاه کنید متوجه تنوع در اندازه الیاف و تارهای نخ می شوید. انواع چمن مصنوعی با شکل ظاهری، تراکم و بلندی الیاف متفاوت تولید می شوند. این امر به دلیل کاربری متنوع چمن های مصنوعی در مکان های مختلف است.

برای مثال شکل چمن مصنوعی زمین فوتبال به لحاظ نوع محصول با چمن های تزئینی که در فضای داخلی به کار می روند، تفاوت دارند. این چمن ها در برابر نور فرابنفش خورشید، تحمل بالایی دارند و تغییر رنگ و ی کیفیت نمی دهند. اما مهم ترین تفاوت در تراکم و به هم فشردگی الیاف چمن است. نخ هایی که در بافت این محصول به کار رفته از جهت کیفیت و تراکم، بهتر و مقاوم تر از محصولات مشابه است.

آیا الیاف چمن مصنوعی هم اندازه است؟

چمن طبیعی دارای الیاف کوتاه و بلند بسیاری است. این الیاف به مرور رشد می کنند و در نهایت با دستگاه چمن زنی، الیاف چمن کوتاه و یک دست می شوند. در این حالت از دور به نظر می رسد که سطح چمن یک اندازه است. در مقایسه چمن های تولید شده از الیاف مصنوعی تولید شده اند و به هیچوجه تغییر اندازه نمی دهند. در موقع تولید نخ‌های ریز در ساختار چمن مصنوعی به کار می رود. این موضوع بنابر ضرورت و به منظور خاصی انجام می شود.

نخ‌های ریز در ساختار چمن مصنوعی

جنس نخ چمن مصنوعی از مواد پلیمری و مقاوم انتخاب می شود تا بتواند در شرایط آب و هوایی مختلف، کیفیت خود را حفظ کند. به طور معمول پلیمرهایی نظیر پلی پروپیلن یا پلی اتیلن به صورت نخ و رشته ای در بافت گره های چمن مورد استفاده قرار می گیرد. این پلیمرها در ترکیب با سایر مواد واکنش نشان می دهند به همین دلیل می توان برای افزایش مقاومت به پلیمرها برخی مواد را افزود.

بخوانید : آیا چمن مصنوعی پارکینگ وجود خارجی دارد ؟ 

در مرحله حرارت پلیمرها و تبدیل آن به مایع، فرایند افزودنی های مقاوم کننده یا رنگ دهنده ها و سایر مواد به ساختار چمن مصنوعی اضافه می شود.تا اینجای کار خبری از نخ‌های ریز در ساختار چمن مصنوعی نیست و فقط رشته های نخ، تولید می شوند. مواد مایع تحت فشار و در قالب های خاص به شکل تیغه های چمن در می آیند. الیاف اصلی در اندازه های متفاوتی تولید می شوند برای مثال چمن مصنوعی آرتا دارای الیاف بلندتری از چمن مصنوعی بهاره 25 میل است.

نخ‌های ریز در ساختار چمن مصنوعی چیست؟

این محصولات در کارخانه و توسط دستگاه های مدرن و به روز، تولید می شود. انواع بافت و گره در تولید چمن مصنوعی به کار می رود. روش الیاف فیبریزه و یا نوار مونو فیلامنت از رایج ترین قالب ها در ساخت چمن مصنوعی هستند. شکل گره و بافت چمن مصنوعی ارتباط مستقیم با نوع دستگاه و روش به کار رفته در بافت دارد. صرف نظر از این تفاوت ها، در لا به لای گره های چمن تعداد زیادی نخ ریز به کار می رود. این نخ های ریز با توجه به نوع کاربری چمن می توانند کم یا زیاد باشند.

رشته های ریز الیاف چمن مصنوعی

کاربرد نخ‌های ریز در ساختار چمن مصنوعی چیست؟

گیاه کاشته شده و چمن‌های طبیعی دارای ساختاری نرم و انعطاف پذیر هستند. به طور طبیعی ساقه گیاه در برابر عوامل محیطی بسیار منعطف است. در صورتی که چمن های مصنوعی حالت غیر قابل انعطاف و به اصلاح خشک دارند. الیاف و گره های کار شده در محصولات تولیدی نمی تواند همانند گیاه طبیعی از خود نرمش و خمش نشان دهد. بنابراین لازم است تا با ترفندهای خاص، حالت طبیعی گونه و انعطاف مورد نظر را در ساختار چمن به وجود آورد. این حالت با افزودن نخ های ریز در بین گره های چمن مصنوعی ایجاد می شود.

بیشتر بدانید : ویژگی های چمن مصنوعی بالکن چیست 

نخ‌های ریز در تراکم چمن مصنوعی

پلیمرها قابلیت برگشت پذیری خوبی دارند ولی در مقایسه با چمن طبیعی کاملا خشک و غیر منعطف هستند. برای مثال وقتی روی سطح چمن راه بروید یا وزنه ای سنگین روی آن بیفتد، الیاف به هم فشرده و له دیده می شوند. با افزودن این نخ های ریز در بین گره ها می توان توان برگشت پذیری الیاف را به مراتب بالاتر برد. در این صورت این کفپوش ها قبالیت نصب در مکان های پر تردد را نیز دارند. به بیان ساده موقع رفت و امد روی چمن مصنوعی، بلافاصله الیاف به حالت قبل بر می گردند و کوبیده نمی شوند.

نخ های ریز در بافت چمن

چمن مصنوعی با کیفیت دارای تیغه های مقاوم با لبه های بسیار منعطف است. البته پکیج کامل چمن مصنوعی شامل لایه زیرین و بکینگ نیز می شود. زیره و نخ های ریز در کیفیت و برگشت پذیری الیاف چمن و جلوگیری از فشردگی و کوبیدگی نقش دارند.

نخ‌های ریز در حفظ ساختار چمن مصنوعی

نخ های ریزی که در بین گره های چمن تولید شده دیده می شود یک مزیت مهم دیگر هم دارد. نخ های اصلی و الیاف چمن به رنگ سبز هستند این نخ ها روی بکینگ مشکی کار شده اند و کاملا قابل تشخیص می باشند. در این مجموعه تعداد بسیار زیادی نخ نازک تر و کوچکتر هم دیده می شود که در واقع نقش افزودن تراکم چمن را بر عهده دارند. این نخ ها از لحاظ ضخامت، بسیار نازک تر هستند و دارای ارتفاع کوتاه تر و ساختار در هم تنیده تری هستند. نقش اصلی این نخ ها، پر کردن فضای خالی بین گره هاست. به این جهت به آن infill می گویند.

این نخ ها حالت طبیعی تر به چمن داده و کفپوش را پُر تر هم نشان می دهند. بنابراین تصور نکنید این نخ ها اضافی هستند یا به اشتباه در موقع تولید، داخل گره ها شده اند. محصولاتی که دارای نخ های ریز زیادی در ساختار چمن مصنوعی هستند در مقایسه با دیگر تولیدات دارای حالت چمن گونه تری هستند. راه رفتن روی این چمن های مصنوعی حس خوب گیاه طبیعی را ایجاد می کند. حالت یکپارچه و انسجام این محصولات نیز به مراتب بیش از موارد دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *