برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

نصب کاغذ دیواری روی کاشی

انواع دیوارهای گچی، سیمانی و حتی کاشیکاری شده نیز در یک ساختمان دیده می شوند. موقع تغییر دکوراسیون باید به جنس دیوار و سطح کار توجه کنید. برخی از دیوارپوش ها قابلیت اجرا روی متریال مختلف را ندارند. در مورد استفاده از کاغذ دیواری جای هیچ تردیدی نیست. محصولات کاغذ دیواری ساده یا سه بعدی را می توان روی همه دیوارها نصب کرد. پیشتر مطلبی در مورد نصب کاغذ دیواری روی دیوار گچی و نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن در مقالات نوشته شده و این بار نوبت به آموزش نصب کاغذ دیواری روی کاشی و سرامیک رسیده که مراحل کار را در ادامه بررسی می کنیم.

تنها در چند مرحله ساده می توانید کاغذ دیواری مورد نظرتان را روی دیوارهای کاشی کاری شده نصب کنید. برخی از خانم ها ترجیح می دهند طرح های متنوع کاغذ دیواری را روی دیوار آشپزخانه کار کنند.گاهی هم برای پوشاندن کاشی های قدیمی از کاغذ دیواری های شیک استفاده می شود. البته کاشی و سرامیک های روی دیوار اجازه نمی دهد که کار نصب به راحتی انجام شود. برای اینکه بعد از اجرای کاغذ دیواری ها، خطوط کاشی و سرامیک دیده نشود لازم است تا دیوار برای نصب کاغذ دیواری آماده شود. بعد از انتخاب کاغذ دیواری نوبت به خرید تجهیزات و لوازم نصب است.

مراحل نصب کاغذ دیواری روی کاشی و سرامیک

بدون داشتن وسایل مناسب نمی توانید رول های کاغذ دیواری را به درستی روی کاشی ها نصب کنید. اولین وسیله خط کش تاشو است که از آن برای اندازه گیری ابعاد دیوار استفاده می شود. هر رول کاغذ دیواری می تواند بین 53 تا 106 سانتیمتر عرض داشته باشد اندازه طول استاندارد کاغذ دیواری 10 متر است. با توجه به ابعاد دیوار، تعداد رول ها را با احتساب دور ریز خریداری کنید. برای نصب هم به این وسایل حتما نیاز دارید:

راهنمای نصب کاغذ دیواری روی کاشی
 • کاتر چند تکه ای
 • لیسه مخصوص
 • غلطک رنگ
 • چاقوی تریم (رانژه)
 • غلطک پلاستیکی
 • غلطک درزپوش (مخروطی)
 • غلطک درز
 • قیچی برش
 • فرچه
 • کاردک
 • شاقول

1-زیر سازی قبل از نصب کاغذ دیواری روی کاشی

زیرسازی مهم ترین مرحله از نصب است. هر چقدر زیرسازی کار تمیزتر و حرفه ای تر باشد، کاغذ دیواری بهتر به دیوار می چسبد و دوام بیشتری دارد. هدف از زیرسازی، آماده کردن دیوار برای چسباندن کاغذ دیواری است. این آمادگی شامل بر طرف کردن عیوب ظاهری از جمله ترک خوردگی، برجستگی یا تو رفتگی و هر نوع ایراد دیگری است. در مورد دیوارهایی که قبلا با کاشی پوشش داده شده اند نیازی به کندن کاشی های قبلی نیست. نصاب می تواند روی کاشی ها نیز عملیات زیرسازی کاغذ دیواری را انجام دهد.

در آوردن کاشی های قبلی کاری پر هزینه و وقت گیر است به همین علت ترجیح اینست که کاشی های قبلی به همان صورت در محل باقی بمانند. در صورتی که قرار است عملیات تخریبی و تعمیرات روی دیوار مورد نظر انجام شود، این کار را قبل از اجرای کاغذ دیواری ها انجام دهید. تعمیر ترکیدگی لوله ها و رفع نم دیوار یکی از همین کارهای ضروری است. حتی اگر قصد زیباسازی و انجام کارهای دکوراتیو را دارید نیز حتما ابتدا همه کارها را انجام دهید. در نهایت نوبت به زیرسازی و هموار کردن دیوارها با بتونه است.

بیشتر بدانید: نصب کاغذ دیواری روی سیمان

قبل از نصب کاغذ دیواری روی کاشی لازم است تا چربی و روغن را از سطوح تمیز کرده و دیوار را بشویید. وجود مواد چرب روی قدرت چسبندگی چسب به کاغذ و دیوار تاثیر می گذارد. همه شیارهای بین کاشی ها و درزهای موجود باید با بتونه به طور کامل پر شود. حداقل یک ساعت وقت برای خشک شدن بتونه ها صرف می شود. سپس عملیات سنباده زدن برای هموار کردن سطوح انجام می شود. هرگز روی دیوار خیس، کاغذ های دیواری را اجرا نکنید. استفاده از مصالح با کیفیت جهت زیرسازی روی تمیز بودن کار و رضایت مشتری تاثیر می گذارد.

آموزش اجرای کاغذ دیواری روی کاشی

بتونه چیست؟

برای نصب کاغذ دیواری روی کاشی، لازم است تا ابتدا زیرسازی انجام شود. برای گرفتن ترک ها و شیارهای بین کاشی یا جای میج و …. از بتونه استفاده می شود. بتونه از مواد مختلفی ساخته می شود. به طور معمول ماده اصلی بتونه از پودر مل یا همان گل بتونه از جنس کربنات کلسیم است.

بیشتر بخوانید
ساده ترین راه برای کندن کاغذ دیواری قدیمی از روی دیوار

از پودر اخرا، امرا، گل ماشی و دوده نیز در تهیه بتونه استفاده می شود که هر کدام از این بتونه ها کاربرد متفاوتی دارند. ترکیب مل، سریش و آب برای گرفتن درزهای کاشی انتخاب خوبی است اما در نهایت نصاب کاغذ دیواری در مورد ترکیب موادی که در بتونه استفاده می وشد، تصمیم می گیرد.

به طور کلی بتونه نوعی خمیر برای درزگیری و هموارسازی قسمت های آسیب دیده و ناهموار دیوار است. در برخی موارد از نوعی طلق بر روی کاشی استفاده می شود که سطوح را صاف و هموار می کند. در این صورت برای چسباندن کاغذ دیواری روی کاشی، نیازی به بتونه کاری نیست. این طلق ها نازک هستند اما عیوب دیوار را پوشش می دهند.

2-برش رول های کاغذ دیواری

برای برش مناسب به یک میز کار بزرگ نیاز دارید تا کار راحت تر انجام شود. اولین برش به اندازه 5 تا 10 سانتیمتر بیشتر از اندازه بلندی دیوار است. این مقدار برای پرتی در نظر گرفته می شود. دقت داشته باشید که فقط اولین برش به این شیوه انجام می شود. بقیه برش ها با توجه به طرح کاغذ دیواری تنظیم می شود. اندازه همه برش ها یکی است با این تفاوت که نقوش کاغذ دیواری نیز در نظر گرفته می شود. عملیات برش کاغذ دیواری نیاز به دقت زیادی دارد. پس از نصب نمی توانید تنظیمات طرح را انجام دهید. کاغذ دیواری آشپزخانه یا سرویس بهداشتی و …. همگی به همین ترتیب برش می خورد.

کاغذ دیواری روی کاشی آشپزخانه

3-چسباندن کاغذ دیواری روی کاشی

معمولا بعد از برش کامل یک رول، کار چسب زدن شروع می شود. بعد از نصب یک رول به رول های دیگر بپردازید تا کنترل کار دست تان باشد. با این برنامه ریزی دیگر نگران خشک شدن چسب کاغذ دیواری و یا طول کشیدن کار نخواهید بود. زمان کافی برای نصب کاغذ دیواری روی کاشی صرف کنید تا نتیجه کار همان باشد که می خواهید.

برای چسب زدن کاغذ دیواری از قلموی بزرگ استفاده می شود. چسب کاری را از وسط کاغذ دیواری شروع کرده و به سمت لبه های کاغذ بروید. میزان چسب بسیار مهم است. نباید کاغذ دیواری و به خصوص لبه های کار بیش از حد با چسب آغشته شود. با توجه به اینکه سطح زیر کار کاشی یا سرامیک است برای نصب ظریف نیاز به دقت بیشتری است. چسب های اضافی در موقع نصب، مشکل ایجاد می کنند.

استفاده از بهترین نوع چسب موجود در بازار روی کیفیت کار تاثیر می گذارد بنابراین در خرید چسب صرفه جویی نکنید. همه زیبایی کاغذ دیواری به نصب صحیح و اصولی آن وابسته است. اگر در این زمینه تجربه ای ندارید کار را به حرفه ای بسپارید. مهم نیست چقدر هزینه خرید کاغذ دیواری شده است تا زمانی که رول های کاغذ دیواری روی سطح مورد نظر( ceramic) نصب نشده باشد هنوز کاری انجام نشده است.

اجرای کاغذ دیواری اداری یا نصب کاغذ دیواری در ساختمان های مسکونی یک کار هنری است با عجله کردن کار را خراب نکنید. به طور معمول اجرای کاغذ دیواری در مقایسه با نقاشی ساختمان در زمان بسیار کوتاه تری انجام می شود. البته نوع زیر کار و عملیات زیرسازی می تواند روی هزینه های نهایی کار اثر بگذارد. همیشه محصولات مرغوب و با کیفیت را خریداری کنید تا طول عمر کاغذ دیواری بالاتر باشد.

نکات مهم در نصب کاغذ دیوری روی کاشی

کاشی های شکسته، ترک خورده و لق ابتدا باید ترمیم شوند. بعد از نصب کاغذدیواری، هر نوع عیب و ایراد دبوار به خوبی، دیده می شود.

در مورد ساختمان های قدیمی، مشکل نصب کاغذ دیواری روی کاشی بیشتر است زیرا اغلب کاشی ها ایراد دارد. احتمال رطوبت دیوار و ترکیدگی لوله های قدیمی نیز وجود دارد. قبل از چسباندن کاغذ دیواری، بهتر است در مورد دیوار مورد نظر، بررسی کامل انجام دهید.

اگر کاشی ها دارای طرح های تیره و رنگی است در خرید کاغذ دیواری دقت کنید. انواع کاغذ دیواری با ضخامت متفاوت تولید شده است. کاغذهای خیلی نازک به خوبی رنگ های تیره را نشان می دهند.

10 دیدگاه برای “نصب کاغذ دیواری روی کاشی و سرامیک در 3 حرکت”

 1. سلام.من یه اتاق دارم که تا بالا کاشی بوده و دو تیکه بوده .تیکه رو با بتونه تیزیهاشو گرفتم و یه قوس ملایم ایجاد شد .حالا شنیدم ک بتونه باد میکنه و کنده میشه ایا درسته؟بتونش یکم حجمش زیاد شده

 2. آیا برای قسمت بالای سینک‌که دائما در معرض خیس شدن است و احتمال ور آمدن کاغذ دیواری را داردو‌همچنین‌بالای گاز که در معرض چرب شدن است و‌نیاز به نظافت دارد پیشنهاد خاصی دارید ؟

  ممنون میشم‌راهنمایی کنید

  • پیشنهاد این هست که از کاغذ دیواری استفاده نکنید. چون هرکاری انجام بدید ور میاد و از بین میره. البته بالای سینک خیلی مشکلی نداره چون خود کاغذ دیواری هم قابل شستشو هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *