پارکت لمینت های جدید طول عمر بالایی دارند و به این زودی ها آسیب نمی بینند. اما با گذشت زمان، مشکلاتی در ظاهر کفپوش ها دیده می شود که به دلیل عدم نگهداری صحیح است. اگرچه این محصولات بسیار با دوام و مقاوم هستند ولی ابر قهرمان نیست و دیر یا زود دچار آسیب می شوند. برخی از این مشکلات سطحی و جزئی هستند و با یک پولیش ساده برطرف می شوند در حالیکه در برخی موارد، چاره ای جز تعویض تایل های فرسوده باقی نمی ماند. دلایل خرابی پارکت لمینت کاملا مشخص است. با آگاهی از این موارد به سادگی می توانید مانع خراب شدن کفپوش ها شوید.

عمده ترین دلایل خرابی پارکت لمینت

پارکت لمینت نوعی کفپوش مدرن است که در طرح های چوبی، سنگی و … تولید شده است. بسیاری از مدل های پارکت به کفپوش چوبی شبیه هستند ولی ساختار و بافت این محصولات، چوب نیست. این محصول به صورت ورقه ورقه بوده و در کارخانه تحت دما و حرارت به شکل منسجم و یکپارچه تبدیل شده است. هر کدام از لایه های پارکت لمینت در حفظ و استحکام آن تاثیر دارند. نگهداری از این کفپوش ها خیلی ساده از کفپوش های چوبی است. از زمان تولید پارکت لمینت دیر زمانی نمی گذرد ولی این محصول به همین زودی جای چوب طبیعی در کف ساختمان را گرفته است.

به لحاظ شکل ظاهری، زیبایی و جلوه های دیداری، بدون تردید پارکت لمینت های مدل جدید حرف اول را می زنند. با همه اینها گاهی به دلیل سهل انگاری چهره کفپوش ها زشت و مخدوش می شود.باد کردگی و ورم کردن، شکستن تایل ها، رنگ پریدگی و …. زیبایی کفپوش را از بین می برند. خبر خوب اینکه همیه امکان تعمیر پارکت لمینت وجود دارد ولی بهتر است قبل از اقدام به تعمیر، ابتدا عامل اصلی و مشکل را پیدا کنید. احتمالا یکی از این موارد در اغلب اوقات مقصر خراب شدن سطح پارکت لمینت است:

آسیب به رویه پارکت

کیفیت پایین محصول

خرید محصولات بی کیفیت یکی از اصلی ترین دلایل خرابی پارکت لمینت در سال های اولیه است. برخی از افراد برای صرفه جویی در هزینه ها، اجناس متفرقه و غیر مرغوب را خریداری می کنند. نحوه تولید تایل ها در کیفیت نهایی محصول تاثیر دارد. برندهای معتبر برای ساخت محصولات خود از دستگاه های پیشرفته استفاده می کنند. در پروسه تولید، دما و فشار نقش مهمی دارد بدون توجه به این دو عامل نمی توان انتظار داشت، کیفیت نهایی ایده آل باشد. صرف نظر از روش تولید محصول، مواد اولیه به کار رفته در ساخت پارکت لمینت نیز اهمیت شایانی دارد. بدون تردید محصولات بی کیفیت خیلی زودتر آسیب می بینند.

رطوبت از دلایل خرابی پارکت لمینت

اگرچه این محصول ساختاری شبیه به چوب طبیعی ندارد ولی رطوبت شدید موجب آسیب جدی به کفپوش می شود. نم و رطوبت کف ساختمان در اغلب موارد خیلی دیر مشخص می شود و آن موقعی است که بخشی از پارکت لمینت پوسته شده یا دچار تورم شده است. مهمولا تا زمانی که سطح کفپوش آسیب نبیند متوجه ترکیدگی لوله یا نم و رطوبت کف نخواهید شد. گاهی هم علت رطوبت، نصب پارکت لمینت روی گرمایش از کف است. البته ریزش مداوم آب و خیس شدن سطح کفپوش هم موجب آسیب جدی به آن می شود.

بیشتر بخوانید
آشنایی با انواع کفپوش

تعمیرات پارکت لمینت

گرما و حرارت زیاد سیستم گرمایش از کف

انواع پارکت لمینت در برابر تغییرات دما مقاومت خوبی دارند ولی تغییرات شدید دمایی می تواند موجب تغییر شکل و بادکردن تایل ها شود. به خصوص در مورد گرمای زیاد همیشه خطر آسیب به کفپوش هست. در ساختمان هایی که دارای سیستم گرمایش از کف هستند می بایست عایق کاری لوله ها به درستی انجام شود. با این وجود درجه دمای سیستم گرمایش از کف نباید به طور ناگهانی کم یا زیاد شود. گرمای زیاد به شدت به پارکت صدرمه می زند.

دلایل خرابی پارکت لمینت : نصب

زیرسازی نادرست و اشتباه در نصب پارکت لمینت یک مشکل جدی است که پیامدهای آن خیلی زود خودش را نشان می دهد. اگر موقع راه رفتن، کفپوش سر و صدایی شبیه به جیر یر می دهد یا تایل ها لق می زنند احتمالا عملیات زیرسازی به درستی انجام نشده است. موقع نصب پارکت لمینت از فوم برای زیرسازی استفاده می شود. قبل از آن لازم است تا محل نصب به خوبی مورد بررسی قرار گیرد. حذف هر گونه ناصافی و آلودگی در نصب تاثیر خواهد داشت.

قبل از عملیات نصب باید محل کاملا تمیز شود باقی ماندن سنگ ریزه و بقایای سیمان ساختمانی در زیر کفپوش موجب اشکال در نصب می شود و موقع راه رفتن روی کفپوش، تایل ها صدا بر می دارند. در انتها برای زیرسازی از فوم با ضخامت مناسب استفاده می شود. حذف فوم مشکلاتی را به وجود می آورد پس هرگز برای صرفه جویی در هزینه ها فوم زیرسازی را حذف نکنید.

نصب نامناسب پارکت موجب ساییدگی شدن تایل ها به یکدیگر می شود. روش نصب پارکت های جدید به صورت کلیکی است به این ترتیب که زبانه ها در هم چفت می شوند. این کار به نظر ساده می رسد ولی نیاز به دقت زیادی دارد. معمولا از یک سمت دیوار به صورت ردیفی تایل ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند و در نهایت با قرنیز، کاملا فیکس می شوند.

خراش های سطحی روی کفپوش

رویه پارکت لمینت از لایه ای محافظ تشکیل شده که در برابر خش و خراشیدگی مقاومت زیادی دارد. با این وجود کشیدن اشیا نوک تیز و برنده روی سطح پارکت لمینت اصل توصیه نمی شود. ابزارهای تیز به رویه آسیب می زنند. اصلی ترین دلایل خرابی پارکت لمینت همین خراش های سطحی هستند. اگر داخل منزل با همان کفش بیرون وارد شوید کلی گرد و خاک و آلودگی را به سطح پارکت منتقل می کنید. باقی ماندن گرد و غبار روی کفپوش ها موجب ایجاد خراش های سطحی زیادی روی کفپوش شده و ظاهر آن را کهنه و قدیمی نشان می دهد.

با نظافت روزانه می توانید تا حدود زیادی جلوی آسیب های جزئی را بگیرید. با ساتفاده از جارو همه گرد و غبارها را تمیز کنید. یک دستمال نمدار هم برای پاک کردن روی پارکت کافی است. به طور کلی شوینده های قوی، مواد سفید کننده و … رنگ و روی پارکت لمینت را خراب می کنند.

  • افسانه رجب پور
  • مرداد 7, 1399
  • 133 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link