برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

پاک کردن لکه لاک از روی موکت

شاید در حین لاک زدن اصلا متوجه نشوید ولی به جز ناخن ها، کمی از موکت اتاق را هم با لاک لک کرده اید. به خصوص موقع لاک زدن به انگشتان پا احتمال اینکه کفپوش هم رنگی شود، وجود دارد. پاک کردن لکه لاک از روی موکت یا قالی کار ساده ای نیست از یک زیر انداز نایلونی استفاده کنید تا موکت لک نشود. اگر عادت به این کار ندارید منتظر عواقب آن هم باشید. هر چقدر که بیشتر احتیاط می کنید، این شیشه لاک هم بد قلق تر می شود. دیر یا زود شیشه لاک روی زمین افتاده و همه جا را رنگی می کند.

تا موقعی که لاک هنوز خشک نشده راحت تر می توانید آن را پاک کنید. به محض ریختن لاک روی زمین، سریع دست به کار شده و محل را تمیز کنید. سرعت عمل داشته باشید ولی دستپاچه نشوید. هول شدن فقط کارها را بدتر می کند و باعث می شود ناخواسته به موکت آسیب برسانید. اگر تازگی ها برای خرید موکت اقدام کرده باشید حتما از قیمت ها خبر دارید.

بیشتر بدانید : تمیز کردن موکت بدون بخارشو!

از بین بردن لکه لاک روی موکت

بدترین اشتباه در پاک کردن لکه لاک از روی موکت

فرض کنید مشغول لاک زدن هستید که ناگهان شیشه لاک روی زمین می افتد. اگر مقدار لاک ریخته شده زیاد است با کمک یک قاشق کوچک، مواد مایع را به آرامی از روی موکت اتاق خواب بردارید. فشار دادن قاشق روی محل لکه یک اشتباه بزرگ است که موجب می شود لاک به داخل الیاف موکت داخل شود.

سپس با استفاده از یک حوله بدون پرز، لکه را تمیز کنید. برای این کار کافی است حوله را به صورت ضربه ای روی لاک بزنید تا باقیمانده لاک به حوله جذب شود. کشیدن حوله روی لکه و حرکت رفت و برگشتی آن، اشتباه دیگری است که اغلب اتفاق می افتد. تنها با حرکات ضربه ای دستمال یا حوله تمیز می توانید باقی مانده لاک را به پارچه جذب کنید. اما هنوز اشتباهات بدتری هم وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

پیشنهاد سایت: خلاقیت در کاهش آلودگی صوتی ساختمان با موکت

پاک کردن لکه لاک از روی موکت با لاک پاک کن

اغلب لاک پاک کن ها حاوی ماده ای به نام استون هستند. استون نوعی لکه بر بی رنگ و فرار است که در پاک کردن لاک کاربرد بسیاری دارد. این ماده در صنایع شیمیایی به عنوان حلال استفاده می شود. برای پاک کردن لکه لاک از روی موکت یا فرش هم می توان از استون کمک گرفت. اما نکته مهم اینجاست که این ماده لکه بر موثر، اصلا برای فرش و موکت ساخته نشده است. استفاده از استون برای حذف لکه لاک ناخن از روی موکت یک اشتباه جبران ناپذیر است. امکان آسیب جدی به بافت موکت و صدمه به آن وجود دارد. در این صورت به جای پاک کردن لکه لاک، یک لکه بد ترکیب دائمی را روی موکت باقی گذاشته اید. در مورد موکت تایل همیشه امکان تعویض قطعه لک شده هست ولی لکه ایجاد شده از استون را نمی توانید از روی موکت سراسری اتاق خواب تان پاک کنید.

لکه لاک خشک شده

البته استفاده از لاک پاک کن های بدون استون برای تمیز کردن باقیمانده لکه لاک بر روی موکت اصلا ایده بدی نیست. برخی از مناسب ترین پاک کننده های لکه لاک اینها هستند:

  • اسپری مو
  • شیشه پاک کن
  • آب اکسیژنه ( برای موکت رنگ روشن)
  • الکل مالشی( غیر خالص کمتر از ۷۰ درصد)

استفاده مستقیم از مواد لکه بر برای پاک کردن لاک از روی فرش

هر کدام از موادی که در قسمت قبل اشاره شد را می توانید برای حذف لکه لاک استفاده کنید. البته لازم است تا مقداری از این مواد را روی قسمت پشت موکت یا بخش هایی که زیر مبلمان قرار می گیرند، امتحان کنید. اگر رنگ، بافت یا شکل موکت تغییر نکرد برای پاک کردن لکه لاک، مناسب است.

مواد اولیه در تولید موکت همیشه یکسان نیست. برخی الیاف حساس تر هستند. پیش از به کارگیری هر نوع مواد پاک کننده و یا لکه برها حتما آن را روی بخش کوچک ( و دور از دید) موکت امتحان کنید. سپس ماده پاک کننده را روی دستمال ریخته و با آن لکه را تمیز کنید. یادتان باشد فقط از حرکات ضربه ای و نقطه ای روی لکه استفاده کنید کشیدن و مالیدن لکه ممنوع است.

لکه لاک خیس روی موکت

اشتباه در پاک کردن لکه لاک خشک شده

اگر بلافاصله لاک را پاک نکنید، لاک به شکل جامد و خشک شده لا به لای الیاف موکت جا خوش می کند. جدا کردن این لاک قدری مشکل تر است. برخی از افراد برای پاک کردن این لکه از چاقو یا ابزار نوک تیز استفاده می کنند. بهترین انواع موکت با ضخامت و مواد اولیه عالی هم نمی توانند در برابر اجسام نوک تیز و چاقو دوام بیاورند. این راه خوبی برای از بین بردن لکه لاک خشک شده نیست و خطر سوراخ شدن موکت را افزایش می دهد. به جای اینکار با ناخن دست سعی کنید لاک خشک شده را بردارید. کمی با ناخن روی لاک را خراش دهید به سادگی خورد خواهد شد. تکه های بزرگتر با دست قابل جدا کردن هست ولی تکه های پودر شده داخل بافت موکت وارد می شود.

برای تمیز کردن لاک خشک شده از جارو برقی استفاده کنید. با این کار عامل لکه از عمق موکت خارج می شود. در کمورد موکت پرز بلند به دلیل اندازه زیاد تارها می توان به اندازه یک میلی متر از سطح موکت را در قسمت لکه، قیچی کرد تا محل کامل تمیز شود. البته اگر دست تان تکان بخورد احتمال بریدن قسمت های بیشتر هست. پس این یکی را فعلا بی خیال شوید. در ادامه باز هم ببینیم برای پاک کردن لکه لاک از روی موکت چه باید کرد.

پیشنهاد سایت:۵ راه برای پاک کردن لکه چای از روی موکت

تمیز کردن محل لکه لاک با سفید کننده ها

این یکی دیگر واقعا فاجعه است. استفاده از وایتکس و محلول سفید کننده برای از بین بردن آثار باقیمانده لاک اصلا پیشنهاد نمی شود. بعد از برداشتن لاک خشک شده یا پاک کردن لاک از روی فرش می توانید محل را با استفاده از شوینده های معمولی شستشو دهید. محلول آب و چند قطره مایع ظرفشویی مناسب ترین کاملا بی ضرر است و محل لکه را تمیز می کند. البته از قبل باید به خوبی باقیمانده لاک را تمیز کنید.

حتما شما هم بارها با این مشکل روبرو شده اید اما شما برای پاک کردن لکه لاک از روی موکت چه راهکاری پیشنهاد می کنید. از تجارب خوب خود برایمان بنویسید.

  • افسانه رجب پور
  • تیر 29, 1399
  • 2610 بازدید

4 دیدگاه برای “برای پاک کردن لکه لاک از روی موکت این کارها را انجام ندهید!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *