آلودگی صوتی در خانه ها از دو منبع مجزا ایجاد می شود. سر و صدای ناشی از کارکرد لوازم برقی و سیستم های صوتی، تصویری گاهی خیلی بلندتر از حد معمول است تا جایی که تحمل آن دشوار می شود. در این مورد راه حل کاهش آلودگی صوتی در دست خودمان است. با کم کردن صدای لوازم صوتی-تصویری به سادگی مشکل برطرف می شود. برای وسایل برقی پر سر و صدا، محصولات با کیفیت تر را جایگزین کنید. اما امان از وقتی که منبع آلودگی صوتی در بیرون از خانه باشد. صدای زیادی از کوچه و خیابان به گوشمان می رسد که گاهی هیچ چاره ای برای آن نیست. در این مواقع باید خانه را تا حد امکان در مقابل صدای مزاحم، عایق کنیم.

چگونه صدای مزاحم بیرون از خانه را کم کنیم؟

به طور کلی اگر موقع ساخت بنا همه استانداردها رعایت شود، صدای مزاحم کمتری در داخل خانه شنیده می شود. اما این روزها که دیوارها کاغذی شده و آپارتمان های پر جمعیت در گوشه و کنار شهر سبز شده دیگر چیزی به نام آرامش در خانه وجود ندارد.

موکت عایق صدا

تحقیقات نشان می دهد که سر و صدای زیاد در طولانی مدت روی اعصاب و روان اثر گذاشته و مشکلات رفتاری زیادی را به همراه دارد. پیامدهای آلودگی صوتی بیش از این چیزهاست. فرض کنید از سر و صدای زیاد همسایه ها یا صدای خیابان، تمام شب را نخوابیده باشید. در این صورت روز بعد هم اوضاع خوبی ندارید. بی خوابی های شبانه روی سلامتی جسم هم تاثیر دارد.

کاهش آلودگی صوتی با عایق بندی خانه

برای اینکه صداهای مزاحم تا حد زیادی کم شود، می توانید پنجره های ساده را با دوجداره تعویض کنید. درب و پنجره دو جداره قدرت کاهش صدای بسیار بیشتری از شیشه های ساده دارد. اگر چه این تغییر دکوراسیون بسیار تاثیرگذار است ولی هزینه زیادی را بر خانوار تحمیل می کند.

با گرفتن درز درب و پنجره نیز می توان تا حدود زیادی صدای ناخوشایند بیرون از ساختمان را کم کرد. حتی با استفاده از این درزگیرهای چسب دار هم می توان به نتایج خوبی رسید. این درزگیرها دارای چسب های دو طرفه هستند و اغلب برای جلوگیری از ورود هوای سرد یا گرد و خاک، به کار می رود. این وسیله ساده را می توان روی همه درب های ورودی و پنجره های ساختمان استفاده کرد.

راه های کاهش صدای مزاحم

کاهش آلودگی صوتی با تغییر در دکوراسیون داخلی

حتما دقت کرده اید که در خانه های خالی صدا بیشتر می پیچد. اساس صدا طوری است که با برخورد به لوازم خانه، تا حدودی جذب می شود. در واقع هر چه وسایل و مبلمان بیشتری در خانه وجود داشته باشد، صداهای بیرون از خانه، کمتر شنیده می شود.

حتی پرده های ضخیم هم می توانند تا حدودی صدای مزاحمی که از بیرون خانه به گوش می رسد را کاهش دهند. کاناپه های بزرگ، کتابخانه و …..به طور کلی هر وسیله ای در این مورد موثر است اما هیچکدام از این لوازم به اندازه کفپوش ها در کاهش صدای مزاحم، اثرگذار نیستند.

کفپوش مناسب برای کاهش آلودگی صوتی در ساختمان

اگر در منطقه ای شلوغ و پر سر و صدا زندگی می کنید، کفپوش های خانه را عوض کنید تا شاهد آرامش و سکوت در فضای داخلی باشید. بدترین انتخاب در این مورد، کفپوش های سخت نظیر سرامیک و سنگ است. کفپوش های سنگی و سرامیکی صدا را به طور کامل منتقل می کنند. حتما صدای راه رفتن با کفش روی کف سرامیکی را شنیده اید. این صدا اصلا جالب نیست.

کفپوش های مدرن نظیر پارکت لمینت ها در این مورد انتخاب بهتری هستند زیرا با زیرسازی فوم تا حدودی صدا را کاهش می دهند. البته این کاهش صدا بیشتر به نقع همسایه تان است. اما هنوز انتخاب های بهتری وجود دارد که شاید قبلا به آن فکر نکرده باشید.

کاهش آلودگی صوتی در خانه

کفپوش موکت برای کاهش آلودگی صدا

انواع موکت عایق صوتی هستند به این ترتیب که صدا پس از برخورد با موکت ها، تا حد زیادی جذب شده و کم می شود. در ساختمان هایی که دارای کفپوش موکتی هستند صدای داخل ساختمان و بیرون از ساختمان به مراتب قابل تحمل تر است.

موکت ها دارای طرح، رنگ، بافت و مواد اولیه متنوعی هستند. به سادگی می توانید با خرید موکت ظریف مصور یا طرح های جذاب موکت آرتا، هم دکوراسیون شیک و چشمگیرتری داشته باشید هم از صداهای مزاحم و آزار دهنده خلاص شوید.

اگر سر و صدای اتومبیل ها، ترافیک، صداهای مزاحم بیرون از ساختمان، زیاد باشد دو راه برای کاهش صدا وجود دارد. اول اینکه منبع صدا را از بین ببرید. در عمل امکان کاهش ترافیک منطقه و عدم رفت و آمد ماشین ها از کوچه و خیابان وجود ندارد. اما می توانید فضای خانه را در برابر صدا، عایق کنید.

خرید موکت یک ابتکار هوشمندانه برای کاهش آلودگی صدا در مناطق پر ازدحام است که هزینه بسیار کمتری از دیگر موارد دارد. موکت های با کیفیت طول عمر بالاتری دارند و سالیان سال بدون افت رنگ یا کیفیت اولیه در کاهش آلودگی صوتی نقش ایفا می کنند.

علاوه بر منازل مسکونی از کفپوش موکت برای عایق سازی ساختمان های عمومی نیز استفاده می شود. موکت آمفی تئاتر و سینما یکی از رایج ترین کفپوش های ضد صداست که حتما نمونه اش را دیده اید. به جهت اینکه در این مکان ها به سکوت بیشتری نیاز است گاهی علاوه بر کف ساختمان، دیوارها نیز با موکت پوشش داده می شود.

موکت تایل عایق صوتی

کاهش آلودگی صوتی با موکت مدل جدید

اگر  تجربه زندگی در آپارتمان را داشته باشد حتما می دانید که صدا از کف و سقف خانه نیز منتقل می شود. در واقع تنها صدای همسایه ها نیست که آزار دهنده است صدای بازی و دویدن فرزندتان نیز موجب آزار و اذیت بقیه واحدها می شود. با پوشاندن سطوح سخت و پر کردن فضای خالی بین این سطوح می توان صدا را به کمترین حد خود رساند. قالی و قالیچه در دکوراسیون سنتی همین نقش را ایفا می کند اما در دکوراسیون مدرن موکت پرز بلند جایگزین فرش و قالی شده است.

انواع موکت رول برای پوشش کامل کف ساختمان ایده آل است. در ساختمان های اداری اغلب از موکت تایل برای حذف صداهای مزاحم در دفتر کار استفاده می شود. اگر بودجه کافی برای بازسازی و عایق بندی ساختمان در اختیار ندارید یک موکت با کیفیت و دارای تراکم بالا را روی سرامیک های کف پهن کنید تا خیال تان بابت سر و صدای همسایه ها راحت باشد.

آیا در منطقه ای با آلودگی صوتی زیاد زندگی می کنید؟ چه راهکاری را برای کاهش صدای مزاحم، اجرا کرده اید؟

  • افسانه رجب پور
  • مرداد 12, 1399
  • 217 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link