پاک کردن لکه¬چای از روی موکت

 در گذشته های خیلی دور ایرانیان به جای چای، قهوه می نوشیدند اما این روزها چای پای ثابت صبحانه و عصرانه در بسیاری از خانواده ها شده است. البته ما کاری به نوشیدن قهوه و چای نداریم و این به ذائقه هر فرد بستگی دارد. اما مشکل وقتی پیش می آید که فنجان چای یا قهوه از دستمان روی زمین می افتد. پاک کردن لکه چای از موکت یا موکت طرح فرش یک دردسر جدی است. همین چای ساده می تواند لکه های زشت و بد رنگی را روی کفپوش های پرزدار نظیر فرش و موکت ایجاد کند.

ترفندهای پاک کردن لکه چای از روی فرش و موکت

اصلا همه لکه های قدیمی دیرتر از لکه های تازه، پاک می شوند. در مورد مایعات هم همینطور است. حالا چای، قهوه، کاپوچینو، هات چاکلت یا هر چیز دیگری را که روی زمین می ریزد باید بلافاصله تمیز شود. کفپوش هایی مثل فرش و موکت با توجه به تار و پود و الیافی که دارند، لکه ها را در خود نگاه می دارند. برای اینکه مایعات کمتری داخل الیاف موکت بشود بلافاصله دست به کار شوید و با یک دستمال خشک و تمیز، چای یا قهوه را تا حد امکان، از روی موکت خشک کنید. البته با این کار کمک بزرگی انجام داده اید ولی هنوز امکان لک شدن محل، وجود دارد. یکی از این راه ها را برای حذف کامل لکه چای از روی موکت امتحان کنید نتیجه خیلی بهتر از چیزی است که تصور می کنید.

بیشتر بدانید : نحوه شستشوی موکت ها در منزل

تمیز کردن لکه چای از روی موکت

۵-پاک کردن لکه چای از موکت با خمیر جوش شیرین

جوش شیرین سابق بر این در پخت و پز به کار می رفت ولی این روزها به دلیل مشکلاتی که داشت از لیست مواد خوراکی حذف شده اما هنوز هم کاربردهای زیادی برای جوش شیرین در خانه ها پیدا می شود. جوش شیرین بک پودر سفید رنگ با خاصیت تمیز کنندگی قوی است که در نظافت آشپزخانه کاربرد فراوانی دارد.

برای پاک کردن لکه های چای و قهوه از ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کنید. در یک کاسه شیشه ای به مقدار کافی جوش شیرین بریزید. سپس سرکه سفید را با احتیاط و قطره قطره به پودر جوش شرین اضافه کنید و هم بزنید تا مواد به صورت خمیر دربیاید. غلظت خمیر شبیه به ماست باشد. برای تهیه این خمیر نسبت ۳ به ۱ برای جوش شیرین و سرکه مناسب است.

حالا با یک قاشق خمیر را روی لکه چای و سطح موکت پخش کنید به طوری که همه قسمت های لکه را بپوشانید. ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا محلول جادویی سرکه و جوش شیرین اتاثیرش را نشان دهد. سپس با یک حوله خشک و تمیز، خمیر جوش شیرین را از روی موکت بردارید. حوله را روی فرش یا موکت فشار ندهید با این کار باقیمانده چای به داخل الیاف وارد می شود. در نهایت محل را با آب سرد، تمیز کنید.

حذف لکه های روی موکتپاک کردن لکه چای از موکت و فرش

پیشنهاد سایت :ویژگی های موکت خوب چیست؟

۴-تمیز کردن لکه روی موکت با سرکه و مایع ظرفشویی

برای تهیه این محلول پاک کرده می توانید یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و به همان اندازه سرکه سفید را مخلوط کنید. به این مواد دو لیوان آب سرد اضافه کنید. این مواد را داخل بطری اسپری ریخته و خوب تکان دهید تا مخلوط شود و با آن روی لکه چای روی موکت بپاشید. حتی می توانید این محلول را در یک کاسه شیشه ای ریخته و یک دستمال را با این محلول مرطوب کنید. از این دستمال هم می توانید برای از بین بردن لکه چای استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
مقایسه موکت نمدی و موکت تافتینگ

نکته: هرگز از آب داغ برای تمیز کردن لکه های فرش یا موکت استفاده نکنید. آب داغ و حتی آبگرم می تواند به الیاف موکت آسیب بزند.

۳-پاک کردن لکه قهوه یا چای از موکت یا فرش با نمک 

در این روش باید تا جایی که می شود مایع را از روی موکت بردارید. به محض اینکه استکان چای روی موکت یا فرش برگشت، اقدام کنید. هر چه بیتر زمان بگذرد، چای بیشتر به درون کفپوش وارد می شود. به خصوص در مورد نظافت موکت پرز بلند باید خیلی سریع باشید. لکه های چای را به سختی می توانید از لا به لای پرزها پاک کنید.

ابتدا با یک پارچه بزرگ و خشک، روی لکه فشار دهید تا چای جذب پارچه بشود. این کار را آنقدر ادامه دهید تا تقریبا فرش خشک باشد. حالا مقدار زیادی نمک آشپزخانه را روی لکه چای روی موکت بریزید. سپس به مقداری آب گازدار نیاز دارید. کمی آب گازدار را روی نمک اسپری کنید و چند دقیقه صبر کنید. اجازه دهید نمک و آب گازدار، لکه های باقیمانده چای را از روی موکت پاک کند. سپس با یک پارچه خشک و تمیز آب اضافی را خشک کنید.

بعد از اینکه لکه پاک شد لازم است تا حتما محل مورد نظر را با آب سرد، تمیز کنید. این موضوع خیلی مهم است همه آب گازدار و نمک را کامل پاک کنید.

ترفندهای پاک کردن لکه چای از موکت

۲-بوراکس برای پاک کردن لکه چای از موکت

Borax یک پودر سفید رنگ و نرم است که به سادگی در آب حل می شود. مقداری از پودر بوراکس را روی سطح لکه روی فرش یا موکت بریزید. برای لکه های بزرگتر به مقدار خیلی بیشتری پودر بوراکس نیاز دارید تا روی همه قسمت ها را بپوشاند. در مورد فرش یا موکت هایی با رنگ تیره، ابتدا کمی از این پودر را روی قسمت پنهان از دید و پشت موکت، امتحان کنید. در صورتی که مشکلی وجود نداشت می توانید از بوراکس برای پاک کردن لکه قهوه یا چای از روی موکت یا فرش استفاده کنید.

با یک پارچه ای که قبلا گوشه ای از آن را خیس کرده اید می توانید بوراکس را از روی کفپوش تمیز کنید. پارچه مرطوب را به صورت ضربه ای روی محل لکه بزنید. از مرکز به سمت بیرون لکه را پاک کنید به این ترتیب سطح کار زودتر تمیز می شود. مراقب باشید موقع از بین بردن لکه موکت، قسمت های دیگر موکت را کثیف نکنید.

توجه: همه این روش ها را یکجا امتحان نکنید معمولا با یکی از همین راه ها هم می توانید لکه های تازه را به راحتی تمیز کنید. در مورد لکه های سر سخت و قدیمی کار به این سادگی ها نیست شاید مجبور شوید دوبار مراحل کار را تکرار کنید.

۱- این روش را شما انتخاب کنید

اگر به جز این روش ها، راه ساده تر دیگری را می شناسید با ما هم در میان بگذارید. بهترین راه از میان کامنت ها در این قسمت قرار می گیرد.

پیشنهاد سایت :چرا باید از فوم زیر موکت استفاده کرد؟

  • افسانه رجب پور
  • مرداد 19, 1399
  • 1486 بازدید

2 دیدگاه برای “۵ راه برای پاک کردن لکه چای از روی موکت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.