کندن آدامس از روی موکت

وقتی آدامس به ته کفش تان می چسبد چکار می کنید؟ احتمالا یکی دوبار کفش را روی آسفالت می کشید تا آدامس جدا شود. شاید هم مجبور به کندن آدامس با دست باشید. اما در مورد فرش و موکت اینطور نیست. وقتی یک تکه آدامس جویده شده در بین الیاف موکت گیر می افتد به این سادگی نمی توانید آن را بردارید. گاهی برای پاک کردن آدامس از روی موکت به ابزارهای تیز و برنده مثل چاقو و … نیاز داریم. اما این راه اصلا جواب نمی دهد و بدتر مشکل سوراخ شدن و پاره شدن موکت را هم به دنبال دارد.

در این مطلب راه های موثر و کاربردی برای از بین بردن لکه آدامس را معرفی می کنم. شاید تا به حال این روش ها را استفاده نکرده باشید. این بار که با صحنه چسبیدن آدامس جویده شده روی موکت روبرو شدید یکی از این ترفندهای ساده را به کار ببرید و در در کمتر از شر آدامس چسبناک خلاص شوید.

پاک کردن آدامس از روی موکت با نمک و مایع ظرفشویی

برای کندن آدامس از روی سطوح دارای بافت و پرزدار، دقت کنید. آدامس به طور کامل به موکت پرز بلند می چسبد و به این سادگی ها هم جدا نمی شود. اگر بخواهید یکباره آدامس جویده شده را از روی موکت جدا کنید، احتمال اینکه پرزهای موکت کنده شود، هست. با احتیاط کارد میوه خوری را زیر آدامس قرار داده و آدامس را جدا کنید در صورتی که چسبندگی زیاد است، آدامس را نکشید.. اگر آدامس خشک شده باشد کار ساده ای است ولی در صورتی که آدامس جویده شده هنوز تازه باشد، کمی به مشکل برمی خورید.

یک دستکش ظرفشویی دست کنید تا به راحتی آدامس از روی موکت به دستکش بچسبد. پس از برداشتن تکه های آدامس نوبت به تمیز کردن محل لکه است. به اندازه یک قاشق نمک را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و روی لکه آدامس بمالید. شاید باورش سخت باشد ولی این یک ترکیب جادویی برای حذف کامل لکه آدامس از روی فرش و موکت است.

پاک کردن آدامس از روی موکت

پاک کردن آدامس از روی موکت با تکنیک یخ

این یکی به نسبت ساده تر و فراگیرتر است. مقداری یخ را در یک لیوان ریخته و آن را روی آدامس قرار دهید. نیازی به دستمال یا چیز دیگری نیست حتی می توانید یخ را مستقیم هم روی آدامس جویده شده قرار دهید. ولی برای اینکه الیاف موکت خیس نشود از روش لیوان یخ استفاده کنید. از کیسه پلاستیکی یا کاسه و هر ظرف دیگری می توانید برای ان کار استفاده کنید.

در کمتر از یک دقیقه آدامس به حالت منجمد و سفت در می آید. انجماد آدامس یک راه ساده و موثر برای کندن آن از روی هر سطحی است. حالا با استفاده از یک وسیله فلزی غیر برنده مثل کفگیر یا چاقوی کره، آدامس را از روی موکت بردارید. با احتیاط پیش بروید نوک چاقو را زیر آدامس قرار دهید و با آرامش، آدامس را جدا کنید. احتمالا آدامس شکسته شده و به صورت تکه ای جدا می شود. تکنیک یخ را چند بار تکرار کنید تا همه خرده های آدامس از بین تار و پود موکت بیرون بیاید.

پاک کردن آدامس از روی موکت با نوار چسب پهن

حتی اگر با یخ بتوانید تکه های بزرگ آدامس را از بافت موکت جدا کنید، هنوز هم امکان باقی ماندن خرده های زیادی درون پرزها هست. نوار چسب بهترین وسیله برای جدا کردن باقیمانده آدامس های جویده شده از روی هر سطحی است. چند تکه از نوار چسب پهن را جدا کنید. حالا یک تکه نوار چسب را درست روی محل قرار دهید در کمتر از چند ثانیه کار تمام است. با کشیدن نوار چسب همه خرده های آدامس هم از روی موکت جدا می شود. اگر لازم است این کار را چند بار تکرار کنید.

آموزش پاک کردن آدامس از روی موکت

تمیز کردن لکه آدامس از روی موکت با روغن

روغن ها خاصیت روان کنندگی دارند و چسبندگی بین آدامس و موکت اتاق خواب را کاهش می دهند. اگر بعد از بیدار شدن با صحنه یک آدامس چسبیده روی موکت روبرو شدید بلافاصله تکنیک روغن را به کار ببرید. ز روغن های بدون رنگ و ترجیحا طبیعی استفاده کنید تا روی سطح موکت، لکه بد رنگی به جای نگذارد. بد نیست مقداری از روغن را روی قسمت پشت موکت امتحان کنید در صورتی که موکت دچار تغییر رنگ نشد برای پاک کردن لکه آدمس از روی موکت آماده شوید.

چند قطره روغن زیتون یا اکالیپتوس و … را روی یک دستمال تمیز ریخته و با آن لکه آدامس را تمیز کنید. روغن را روی آدامس بمالید و سعی کنید قسمت های کمتری از موکت به روغن آغشته شود. چند بار پارچه روغنی را روی آدامس بزنید تا کاملا نرم و روان شود. حال با یک دستکش پلاستیکی می توانید آدامس شل شده را از روی موکت جدا کنید.

اتوی داغ برای پاک کردن آدامس از روی موکت

این راهکار هم چندان وقت گیر نیست. اتو را روی درجه متوسط قرار دهید تا خوب گرم شود. چند لایه دستمال کاغذی را روی آدامس قرار دهید. حالا اتو را مستقیم روی دستمال کاغذی قرار داده و 30 ثانیه نگهدارید. با برداشتن اتو و دستمال ها متوجه می شوید که آدامس هم از روی موکت جدا شده. اگر هنوز بقایای آدامس پسبناک روی موکت وجود دارد باید چند بار دیگر نیز همین کار را تکرار کنید. تا جاییکه دیگر اثری از آدامس باقی نمانده باشد کار را ادامه دهید.

پاک کردن لکه آدامس با اتو

تمیز کردن لکه آدامس با اسپری مو

این یکی را احتمالا نشنیده باشید. اسپری مو می تواند به سرعت ادامس را سفت و خشک کند. درست شبیه به کاری که یخ با آدامس انجام داده بود. مقداری از اسپری مو را به طور مستقیم روی آدامس چسبنده بپاشید و یک دقیقه صبر کنید. حالا با کمک یک کاردک می توانید آدامس سفت شده را از روی موکت بردارید.

حتی یکی از این روش های معرفی شده هم به تنهایی برای از بین بردن لکه آدامس کافی است. لازم نیست همه این کارها را انجام دهید هر کدام که برایتان ساده تر بوده یا امکانش را دارید، انجام دهید.

شخصا یخ را نسبت به روش های دیگر، ترجیح می دهم. با من موافق هستید یا راهکار بهتری را می شناسید؟

remove-gum-from-carpet-in-2-minutes

  • افسانه رجب پور
  • شهریور 3, 1399
  • 147 بازدید

۲ دیدگاه برای “پاک کردن آدامس از روی موکت در 2 دقیقه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link