تراکم چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از کفپوش های زیبا با ظاهری شبیه به چمن طبیعی است که در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. برندهای مختلفی در تولید و فروش چمن مصنوعی فعالیت دارند بنابراین بدیهی است که همه محصولات موجود در بازار دارای یک کیفیت مشابه نباشند. حتی از لحاظ ظاهری هم بین چمن هایی که برای مصارف گوناگون تولید شده، تفاوت هایی دیده می شود. یکی از راه های مطمئن برای خرید چمن مصنوعی اینست که به تراکم الیاف چمن دقت کنید. در واقع هر چه تراکم چمن مصنوعی بالاتر باشد، کیفیت و ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد شد.

اگر از نزدیک به سطح چمن مصنوعی نگاه کنید متوجه می شوید که این کفپوش به صورت گره ای بافته شده است. خیلی ساده می توانید گره های چمن را ببینید. با استفاده از دستگاه های مخصوص، الیاف پروپیلن و پلی اتیلن و دیگر پلیمرها به صورت گره در هم بافته شده و شکل رویه چمن را تشکیل می دهند. در نهایت این گره ها به لایه زیرین چمن مصنوعی متصل می شود. پروسه تولید این محصول نیاز به مهارت بالایی دارد ولی نتیجه به صورت یکپارچه و گاهی بسیار شبیه به چمن طبیعی دیده می شود.

اندازه گیری تراکم چمن مصنوعی

درست مثل قالی و قالیچه که تراکم گره ها روی کیفیت فرش تاثیرگذار است، گره های چمن مصنوعی هم مهم هستند. تراکم بالاتر به معنای ضریب سایشی بیشتر است و دوام چمن را افزایش می دهد. سنجش تراکم در واحد سطح روی قیمت محصول چمن مصنوعی نیز اثر می گذارد. برای تولید چمن های متراکم تر، نخ پلیمر بیشتر صرف شده در نتیجه قیمت بالاتری از محصولات بدون تراکم دارد. برخی از سودجویان با ادعای فروش چمن مصنوعی ارزان در واقع جنس بی کیفیت با تراکم پایین را به مشتری عرضه می کنند.

2 نوع تراکم طولی و عرضی در چمن مصنوعی دیده می شود. برای به دست آوردن تراکم کلی محصول باید عدد به دست آمده از تراکم طولی در عدد به دست آمده از تراکم عرضی ضرب شود. در این مورد توضیحات بیشتری داده می شود ولی از قبل لازم است تا دو واژه تراکم طولی و عرضی بررسی شود.

تعداد الیاف چمن مصنوعی در سطح

تراکم طولی

الیاف چمن مصنوعی در ردیف های طولی به صورت منظم به هم بافته می شوند. تعداد گره های طولی در واحد سطح چمن مصنوعی همان تراکم طولی است. به طور معمول این واحد برای یک متر مربع سنجش می شود. به این ترتیب تعداد گره در طول یک متر( معادل 100 سانتیمتر) از چمن مصنوعی را تراکم طولی گویند. موقع خرید می توانید این گره ها را شمارش کنید تا تراکم الیاف در طول را به دست بیاورید.

برای مثال اگر در یک متر طول تعداد 150 گره وجود داشته باشد، تراکم طولی را به این صورت می توان محاسبه کرد:

100* 150= تعداد 15000 گره در یک متر

برای سنجش تراکم چمن مصنوعی موقع خرید بهتر است گره ها را در یک سطح کوچکتر و حداقل 10 سانتیمتری شمارش کنید. به این ترتیب شمردن گره ها و انجام محاسبات ساده تر خواهد شد.

تراکم عرضی

به تعداد ردیف های موحود در یک متر مربع از چمن مصنوعی، تراکم عرضی می گویند. برای به دست آوردن عدد تراکم در عرض محصول کافی است گره های ردیف ها را در یک متر مربع شمارش کنید. البته مثل مورد قبلی شمردن تعداد گره ها در یک سطح حداقل 10 سانتیمتری هم کار راه انداز است. عدد به دست آمده برای 10 سانتیمتر را در 10 که ضرب کنید معیار یک متر مربع به دست می آید.

در مجموع برای سنجش تراکم چمن مصنوعی به این ترتیب عمل کنید:

عدد تراکم طولی در یک متر مربع * عدد تراکم عرضی در یک متر مربع = تراکم چمن مصنوعی در یک متر مربع

اندازه گیری تراکم چمن مصنوعی

بهترین تراکم چمن مصنوعی چقدر است؟

این سوال در ذهن بسیاری از خریداران هست. قبلا گفته شد که تراکم بالاتر به منزله افزایش کیفیت چمن مصنوعی است. حالا سول اینجاست که استاندارد تراکم چقدر است؟ آیا فقط محصولات با تراکم بالا ارزش خرید را دارند؟

5 نوع ردیف در بافت چمن مصنوعی استفاده می شود. در واقع فاصله بین ردیف ها همیشه یکسان نیست و با توجه به مورد استفاده نهایی کفپوش، انواع بافت با فواصل مشخص به کار می رود. این ردیف ها عبارتند از:

ردیف بافت ۵/۸ اینچ یا ۱۵/۸ میلی‌متر

در این محصول فاصله ردیف ها زیاد است و از مواد پر کننده برای پوشاندن فواصل الیاف استفاده می شود.

ردیف بافت ۵/۱۶ اینچ یا ۷/۹۳ میلی‌متر

اغلب چمن های مصونعی تزئینی دارای فواصل بافت 7/93 هستند.

ردیف بافت ۳/۸ اینچ یا ۹/۵۲ میلی‌متر

رایج ترین فاصله در بافت چمن مصنوعی که در اغلب محصولات وارداتی چینی هم دیده می شود.

ردیف بافت ۵/۳۲ اینچ یا ۳/۹۶ میلی‌متر

تراکم بالای این محصول توجه خریداران را جلب کرده است. چمن موکتی در واقع همین محصول است که فاصله ردیف های خلی کمتری دارد.

ردیف بافت ۱/۸ اینچ یا ۳/۱۷ میلی‌متر

این محصول متراکم ترین نوع چمن مصنوعی در بازار است. فواصل بین ردیف ها بسیار کمتر بوده و هر متر مربع از محصول نهایی دارای تراکم خیلی بیشتری است.

چمن مصنوعی با تراکم بالا

سنجش تراکم الیاف چمن بدون شمارش گره ها

چمن مصنوعی زمین فوتبال از تراکم بسیار بالاتری برخوردار است. اگر بخواهیم این محصول را با چمن تزئینی مقایسه کنیم حتی از نظر ظاهری هم فرق های زیادی دیده می شود. طوال الیاف چمن تزئینی بلندتر است ولی فاصله و تراکم چمن تزئینی بسیار کمتر از تراکم الیاف چمن وززشی است.

یک راه ساده برای تشخیص چمن مصنوعی با تراکم بالا اینست که به وزن محصول توجه کنید. پر پشتی و تراکم بافت به معنای استفاده از گره های بیشتر است. جنس و ضخامت نخ روی درشتی گره تاثیر می گذارد. در صنعت تولید چمن مصنوعی وزن نخ های چمن( فیلامنت ها) در هر متر مربع اهمیت زیادی دارد. این وزن نشان دهنده میزان تراکم و همچنین وزن مواد اولیه است.

موقع خرید با توجه به محل نصب چمن مصنوعی و کاربری آن می توانید از میان محصولات موجود، انتخاب کنید. در مکان های پر تردد که ضریب سایشی بیشتری وجود دارد حتما محصولات با وزن بیشتر و متراکم تر کارایی بالاتری دارند ولی برای چمن مصنوعی حیاط یک منزل ویلایی نیازی به استفاده از چمن های بسیار متراکم در حد چمن زمین فوتبال نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link