واکس زدن کفپوش پارکت

پارکت لمینت های مدرن در بسیاری از ساختمان های امروزی نصب شده است. با توجه به قیمت مناسب و نگهداری آسان، بسیاری از مالکین این کفپوش را به پارکت های چوبی لوکس، ترجیح می دهند. با همه اینها هنوز هم هستند کسانی که ابهت و گیرایی چوب را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کنند. کفپوش پارکت چوبی در ساختمان های لوکس و به اصطلاح با کلاس نصب می شود. برخلاف پارکت لمینت این کفپوش ها شرایط نگهداری دشوارتری دارند. برای مثال لازم است تا حداقل سالی یکبار عملیات واکس زدن کفپوش پارکت را انجام داد.

پارکت چوبی از متریال چوب طبیعی تولید شده و در واقع چوب به صورت الوارهای با ابعاد یکسان برش خورده است. موقع تولید این محصول از یک لایه مومی یا روغن مانند برای جلای چوب استفاده شده است. به مرور زمان و در اثر نظافت و تمیزکاری، رنگ و روی پارکت ها کمی کهنه و قدیمی به نظر خواهد رسید. به جای اینکه به فکر تعویض کفپوش های چوبی باشید، با پولیش یا واکس روی کفپوش پارکت را جلا دهید.

واکس زدن به کفپوش پارکت

مزایای واکس زدن کفپوش پارکت

در بازار انواع مواد مایع و خمیری شکل برای واکس زدن کفپوش پارکت به فروش می رسد. معمولا طرز استفاده از این مواد آماده نیز روی برچسب قوطی محصول نوشته شده است. با استفاده از مواد پولیش می توانید زیبایی طبیعی چوب را به کفپوش بازگردانید. توجه داشته باشید که از واکس یا هر نوع پولیش نباید بر روی پارکت لمینت استفاده کنید. لمینت ها تنها با یک دستمال مرطوب و میکروفایبر به خوبی تمیز و درخشان می شوند. اما واکس برای کفپوش ها یکی از موارد ضروری است که فواید زیادی را به همراه دارد. از جمله این موارد:

  • درخشندگی و جلای ظاهری کفپوش پارکت
  • ترمیم آسیب های سطحی نظیر خط و خراشیدگی های جزئی
  • افزایش دوام و طول عمر چوب طبیعی
  • حفظ کیفیت کفپوش چوبی مثل روز اول
  • صرفه جویی در هزینه تعمیرات پارکت

نحوه واکس زدن به کفپوش چوبی

نحوه واکس زدن کفپوش پارکت

واکس زدن به کفپوش ها کار دشواری نیست با یادگیری این کار هم در هزینه ها صرفه جویی می کنید و هم زیبایی دکوراسیون داخلی حفظ می شود. برای شروع نیاز به یک قوطی واکس یا پولیش دارید. اما قبل از ان در مورد جنس متریال کف ساختمان، مطمئن شوید. پارکت لمینت از جنس پلی اورتان ساخته شده و اصلا چوب به حساب نمی آید. چهار لایه مجزا تحت فشار و گرمای زیاد در کارخانه به صورت تایل های پارکت لمینت در آمده اند. از نظر شکل ظاهری و رنگ و طرح، تایل های پلی اورتان شباهت زیادی به چوب طبیعی دارند.

در مورد پارکت های قدیمی موضوع فرق می کند این متریال به صورت یک قطعه تمام چوب هستند و تنها روی این قطعات می توان از واکس استفاده کرد. یک روز تعطیل را یه واکس کفپوش اختصاص دهید زیرا چند ساعتی وقت تان را می گیرد. یادتان باشد همه لوازم و مبلمان را از اتاق خارج کنید. موقع واکس زدن نباید هیچ وسیله ای روی کف زمین باشد. اتاق را کامل خالی کنید تا همه قسمت ها به خوبی واکس زده شود. اکنون کف اتاق را جارو کنید.

جارو کردن کف ساختمان

قبل از اینکه از واکس استفاده کنید باید کف را به طور کامل تمیز کنید. گرد و خاک یا هر گونه کثیفی و آلودگی را پاک کنید. از جاروبرقی با سری مخصوص فرچه مانند نیز می توانید برای گرفتن غبار روی کفپوش پارکت استفاده کنید. موقع کار پنجره های اتاق را باز گذاشته یا حداقل تهویه هوا را روشن کنید. علاوه بر گرد و غبار، بوی واکس نیز تند و تیز است. گردش هوا مانع تنفس این آلاینده ها می شود.

بیشتر بخوانید
آموزش نصب کفپوش پارکت لمینت

برق انداختن کفپوش های قدیمی

تمیز کردن کفپوش چوبی قبل از واکس

پس از گرفتن آشغال و گرد و غبار نوبت به نظافت کفپوش می رسد. با استفاده از یک تی نخی و کمی آب می توانید خاک و آلودگی روی کفپوش را بگیرید. هرگز از شلنگ آب برای شستشوی پارکت چوبی استفاده نکنید. آب و رطوبت زیاد دشمن چوب طبیعی است. با کمک یک سطل آب و دستمال مرطوب یا تی نخی می توانید کف ساخامان را کامل تمیز کنید. اگر روی کفپوش پر از لکه های بزرگ و کوچک است باید حتما این لکه ها را قبل از واکس زدن تمیز کنید.

شستشو قبل از واکس زدن کفپوش پارکت

هنوز نوبت به استفاده از واکس و پولیش نرسیده است. یادتان باشد بعد از واکس زدن نمی توانید این لکه های ناجور و زشت را پاک کنید پس از قبل فکری به حال این لکه ها بکنید. معمولا در دفترچه راهنمای تولید کننده ها در مورد محلول های پاک کننده کفپوش چوبی توضیحاتی داده شده است. اگر ساختمان قدیمی باشد احتمالا به این دفترچه راهنما دسترسی نخواهید داشت اما راه ساده تری هم وجود دارد.

محلول های پاک کننده عمومی برای پارکت در فروشگاه ها وجود دارد. محلول سرکه و آب هم همین ویژگی را دارد.. هرگز ازمحلول پاک کننده ای که حاوی مواد روغنی یا مومی است، برای از بین بردن لکه های کفپوش پارکت استفاده نکنید. کمی از محلول سرکه را روی دستمال مالیده و با آن بخش کوچکی از کفپوش را تمیز کنید. در صورت عدم آسیب، می توانید کف ساختمان را با آن تمیز کنید.

پولیش کردن پارکت کف

واکس زدن کفپوش پارکت

واکس به عنوان یک لایه محافظ روی کفپوش را پوشش می دهد. انواع واکس بر پایه آب برای این منظور کفایت می کند. مقدار کمی از این واکس به صورت یک لایه نازک برای پوشش کف اتاق کافی است. سعی کنید واکس را به طور یکنواخت روی همه قسمت های پارکت، استفاده کنید. سپس باید ۲ تا ۳ ساعت صبر کنید تا واکس به طور کامل خشک شود.

بعد از خشک شدن واکس نوبت به پولیش زدن پارکت می رسد. پولیش آخرین مرحله کار است و باید با دقت و حوصله انجام شود. با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز، روی کفپوش ها را پولیش کنید. با این کار برق و درخشندگی زیبایی روی کفپوش چوبی ایجاد می شود و ظاهر کفپوش ها نو و تازه می شود.

حداقل سالی یکبار، کفپوش ها نیاز به واکس و پولیش دارند. با جارو کردن و تی نخی می توانید کفپوش ها را مدت زمان بیشتری، سالم نگهدارید. این گرد و غبارهای ریز، مثل سنباده روی پارکت را خراش می دهند.

اگر یک طراح داخلی بودید از کفپوش پارکت چوبی استفاده می کردید یا پارکت لمینت؟

  • افسانه رجب پور
  • تیر 12, 1399
  • 176 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link