نظافت موکت راه پله منازل

موکت کفپوش ایده آل راه پله ها در ساختمان های مسکونی است. در خانه های دوبلکس و تریبلکس راه پله های داخلی با انواع موکت پوشیده می شود. موکت از افتادن و سر خوردن روی پله ها جلوگیری می کند. بسیاری از ساختمان های تجاری و اداری هم دارای کفپوش موکت در راه پله ها هستند. موکت عایق صداست و نصب آن در سالن های سینما و گالری های هنری، رایج است. خرید موکت مناسب با نوع کاربری در هر فضا اهمیت زیادی دارد اما مهم تر از آن نظافت موکت راه پله است.

راه پله های ساختمان های عمومی پر رفت و آمد هستند و در معرض کثیفی بیشتری قرار دارند. نظافت هفتگی به سبک آنچه در خانه ها انجام می شود، در این مورد اصلا کارایی ندارد. لازم است تا به طور مرتب و روزانه موکت های راه پله های عمومی، تمیز شوند.

اهمیت نصب موکت در راه پله ها

راه پله بخش مهمی از دکوراسیون داخلی است. پله های داخلی فضایی مرده و مهجور نیستند بلکه با طراحی این فضا می توان دکوراسیون داخلی را دگرگون کرد. در صورت استفاده صحیح از این فضا می توان راه پله ها را به نقطه تمرکز دکوراسیون داخلی تبدیل کرد تنوع رنگی و طرح و نقش موکت، بسیار زیاد است و همه سلیقه ها را راضی می کند.

روش نظافت موکت راه پله

انواع موکت راه پله دارای الیاف نرم و انعطاف پذیری است. موقع راه رفتن روی پله ها حس گرما و صمیمت ایجاد می شود. از طرفی موکت جلوی سر خوردن روی کاشی و سرامیک را می گیرد. اگر راه پله ها با سنگ یا سرامیک کفپوش شده، امکان لعزیدن و افتادن کودکان و سالمندان در حین بالا رفتن از پله ها وجود دارد. به همین دلیل در بسیاری از منازل مسکونی، راه پله های دوبلکس دارای موکت چسبان است. نظافت موکت راه پله به خاطر همین موضوع بسیار دشوار است. در حالت معمول، موقع نظافت و تمیزکاری نمی توان موکت ها را از پله ها جدا کرد و باید در همین حالت نصب شده، موکت را تمیز کرد.

موکت آمفی تئاتر و سالن سینما، موکت هتلی و موکت راه پله های تجاری و فروشگاهی از کفپوش های فوق العاده برای مکان های عمومی هستند. نظافت و تمیزکاری این کفپوش ها در مقایسه با راه پله های منازل، بسیار دشوارتر است. تعداد افراد یک خانوار خیلی کمتر از افرادی است که در مکان های عمومی از راه پله ها بالا و پایین می روند.
موکت ها عایق صدا هستند و این ویژگی موجب می شود که بهترین انتخاب برای راه پله ها در مکان های خاص باشند. حذف صدای مزاحم در یک گالری هنری یا سالن سینما یکی از مهم ترین دلایل انتخاب کفپوش موکت است.

نظافت موکت راه پله سینما

روش های نظافت موکت راه پله

برای تمیزکاری راه پله های موکت شده، ابتدا باید گرد و غبار و همه آلودگی ها را از روی پله ها بردارید. برای این کار همیشه از جاروبرقی با مکش بالا استفاده می شود. نظافت هفتگی در منازل شامل جارو کردن پله هاست و در بسیاری از موارد همین جاروی هفتگی کفایت می کند. جاروهای بزرگ صنعتی هم برای نظافت موکت راه پله های سالن سینما و ساختمان های تجاری و … استفاده می شود. این جاروها از نظر ابعاد و مکش، با جاروبرقی های خانگی تفاوت دارند ولی در واقع شیوه کار مشابه است. اما وقتی موکت راه پله دارای لک و کثیفی باشد، باید همه لکه ها را هم پاک کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین موکت ایرانی کدام است؟

شستشو و تمیز کردن موکت راه پله

انواع موکت از الیاف پروپیلن و پلی اتیلن بافته می شود. نخ های پلیمری در کارخانه و با دستگاه های پیشرفته، تولید می شود. این محصول قابلیت شستشو و نظافت با آب و شوینده های رایج را دارد. الیاف موکت در برابر آب و رطوبت آسیب نمی بیند و بدون تغییر رنگ و یا افت کیفیت، باقی می ماند. با همه این اوصاف بهتر است از کثیف شدن و لک شدن موکت ها تا حد امکان جلوگیری کرد.

نظافت موکت راه پله

لازم است تا به محض ریختن مایعات ( نوشیدنی، چای و قهوه و …) با یک پارچه خشک و بدون پرز، آب و مایعات از روی موکت تمیز شود. سرعت عمل در این مورد تاثیر زیادی دارد. در مورد پاک کردن لکه های سس و روغن از روی موکت، کار دشوارتر از اینهاست. احتمالا با خشک کردن آب اضافی، یک لکه بزرگ روی موکت به جای می ماند.

شامپوهای مخصوص نظافت موکت راه پله و کف ساختمان هم در فروشگاه به فروش می رسد که کار را راحت کرده است. برای پاک کردن لکه روغن از روی موکت می توانید از مایع ظرفشویی معمولی هم استفاده کنید. اما در ساختمان های عمومی نمی توان هر بار یک لکه را با شامپو تمیز کرد. این کار به سبک و سیاق دیگری انجام می شود.

نظافت موکت راه پله با دستگاه

این وسیله دارای دو محفظه جداگانه است . در کی محفظه آب و شوینده به نسبت مناسب قرار دارد. پس از روشن کردن دستکگاه موکت شویی، مواد شستشو روی راه پله ها پاشیده می شود. متصدی دستگاه با سری فرجه مانند، سطح موکت را تمیز می کند. نوع ساده تر این دستگاه برای تمیز کردن کفپوش های راه پله های داخلی ساختمان های مسکونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم شستشوی دستگاه های خانگی با انواع بزرگتر که در مکان های عمومی به کار می رود، تفاوتی ندارد.

تمیز کردن کفپوش پله ها

در اغلب ساختمان های عمومی نظیر سالن های سینما، فروشگاه ها و …. برای تمیز کردن موکت راه پله از دستگاه بخارشوی مخصوص به صورت روزانه استفاده می شود. با توجه به تردد بالا در این مکان ها نمی توان شستشوی ماهانه یا سالانه را پیشنهاد کرد. شستشوی راه پله های موکت شده با دستگاه دو مزیت بزرگ به همراه دارد.

اول اینکه هیچ آب اضافی و خیسی روی موکت باقی نمی ماند. این دستگاه قادر است همه آب کثیف حاصل از شستشو را به داخل محفظه دوم، مکش کند. به این ترتیب پس از نظافت، موکت راه پله تقریبا خشک و بدون رطوبت باقی می کاند.

دومین مزیت نظافت موکت راه پله با دستگاه اینست که این شیوه، هیچ نوع ریخت و پاش و کثیفی به همراه ندارد. در زمان بسیار کوتاهی می توان همه پله های موکت شده سینما را تمیز کرد.

نظرتان در مورد کفپوش موکتی راه پله مدارس چیست؟ آیا می شود راه پله های مدارس ابتدایی را با موکت پوشاند؟

  • افسانه رجب پور
  • تیر 8, 1399
  • 164 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link