خط کشی روی چمن مصنوعی

بیشترین کاربرد چمن مصنوعی در ساخت زمین های ورزشی است. انواع چمن مصنوعی فوتبال و بسکتبال، زمین چمن هاکی، گلف و …. در اغلب باشگاه های ورزشی داخلی و خارجی نصب شده است. اگر دقت کرده باشید همه این محصولات دارای خط کشی های مخصوصی هستند. خط کشی چمن مصنوعی در زمین های ورزشی یک ضرورت است و نمی توان این خط ها را حذف کرد. موقع خرید چمن مصنوعی چه معیارهایی را در نظر می گیرید؟

تصور کنید یک زمین فوتبال بدون خط کشی، ساخته شده باشد. در این صورت بازیکنان نمی توانند خطوط کرنر، پنالتی، خط وسط ، شش قدم و … را تشخیص دهند. به طور کلی قوانین داوری و بازی در فوتبال ارتباط مستقیم با همین خطوط روی چمن دارد. در حالت معمول چمن مصنوعی به صورت رول و در اندازه های متفاوت تولید می شود. این محصول را می توان برای زمین های بازی کودکان، چمن ورزشی و چمن مصنوعی مدارس استفاده کرد. در مورد چمن های تزئینی، نیازی به کار اضافی نیست ولی همه چمن های ورزشی نیاز به علامت گذاری و خط کشی دارند.

خط‌ کشی چمن مصنوعی

روش های اجرای خط کشی چمن مصنوعی

چمن مصنوعی سازه ای شبیه به چمن های کاشته شده و گیاه طبیعی است. این محصول نیازی به نگهداری خاصی ندارد. بسیاری از موارد نظیر آبیاری، کوددهی، سمپاشی برای دفع آفات و …. در این محصول اصلا جایگاهی ندارد. انواع چمن مصنوعی در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد نظیر تابش شدید آفتاب تابستان یا بارش برف و باران در زمستان، کاملا مقاوم است.

نظافت و شستشوی چمن مصنوعی کار ساده ای است و به قلق خاصی نیاز ندارد. با یک جاروی دست بلند می توان برگ و آشغال های روی زمین را تمیز کرد و برای شستن چمن هم با شلنگ و آب کار خیلی راحت تر می شود. این محصول در برابر شوینده ها و مواد پاک کننده نیز دوام زیادی دارد.

به طور معمول برای خط کشی روی چمن مصنوعی از ۳ روش استفاده می شود که بستگی به پروژه مورد نظر دارد. در ادامه با شیوه های خط کشی کردن چمن مصنوعی آشنا می شویم.

۱- خط کشی چمن مصنوعی با رنگ

در این شیوه ابتدا چمن به طور کامل روی زمین مورد نظر اجرا می شود. سپس با توجه به نوع کاربری زمین، خطوط لازم روی سطح چمن کار می شود. برای کشیدن خط ها از رنگ مخصوص سفید استفاده می شود. این شیوه دارای مزایا و معایبی است که عبارتند از:

روش های اجرای خط کشی چمن مصنوعی

مزایای خط کشی با رنگ سفید روی چمن مصنوعی

  • در این شیوه نیازی به برش دادن چمن مصنوعی نیست و همه خطوط با رنگ روی چمن اجرا می شود. بنابراین تکه های اضافی و دور ریختنی در موقع نصب، وجود ندارد.
  • سرعت اجرای کار بسیار بالاتر است و هزینه های نصب چمن منصوعی کاهش زیادی دارد.

معایب خط کشی روی چمن مصنوعی با رنگ

  • کمرنگ شدن خطوط در طی زمان، یکی از اصلی ترین معایب این خط کشی است. در اثر اشعه نور خورشید و تغییرات جوی، رنگ های روی چمن، محو و کمرنگ می شوند.
  • همه رنگ ها دارای کیفیت مناسب نیستند. استفاده از رنگ های نامرغوب موجب آسیب جدی به سطح چمن مصنوعی می شود.

۲-خط کشی با استفاده از چمن مصنوعی سفید

رنگ چمن مصنوعی در حالت کلی سبز است اما انواع چمن مصنوعی تزئینی با رنگ های متفاوت در بازار به فروش می رسد. از لحاظ تولید تفاوتی بین چمن های رنگی و سبز وجود ندارد. در این شیوه خطوط سفید در کارخانه بافته می شود. به این صورت که رول های تولید شده از قبل دارای خط کشی هستند. این خط ها طبق نقشه و بر اساس داده های دقیق اجرا شده است. در نهایت پس از نصب چمن مصنوعی شکل نهایی زمین چمن به صورت خط کشی شده، دیده می شود.

بیشتر بخوانید
وزن چمن مصنوعی چقدر است؟

چمن مصنوعی خط کشی شده

برای اجرای گوشه های زمین دو و میدانی یا زمین فوتبال و … رول های چمن اصلی برش داده می شود و از ساختار مشابه به رنگ سفید در این قسمت ها کار می شود. شیوه اجرای چمن مصنوعی سفید برای خط کشی زمین ورزشی، نیاز به مهارت و تخصص دارد.

مزایای خط کشی با چمن سفید

  • این روش به لحاظ بصری بسیار زیباتر است
  • رنگ سفید روی خطوط کاملا ثابت باقی می ماند

معایب خط کشی با چمن سفید

  • امکان جدا شدن چمن از نقاط برش داده شده و مناطق اتصال وجود دارد. در زمین های چمن پر تردد، به فاصله کوتاه تری این قسمت های برش خورده، جدا می شود.

۳-ترکیبی از دو شیوه قبلی

هر کدام از دو شیوه قبلی دارای معایبی بودند و همین امر سازندگان و مجریان زمین های چمن را وادار به انتخاب روش دیگری کرده است. به نظر می رسد برای پوشش معایب خط کشی با رنگ و چمن سفید، می توان از ترکیب این دو شیوه استفاده کرد. شیوه کار به این صورت است که خطوط اصلی در موقع ساخت چمن مصنوعی در کارخانه، بافته می شود. این خطوط طولانی و مستقیم هستند.

چمن تزئینی برای محوطه

برای افزودن جزئیات بیشتر روی چمن باید از رنگ استفاده کرد. به این ترتیب نیازی به استفاده از رنگ برای خط کشی کل زمین چمن نیست. تنها بخش هایی از زمین که در کارخانه، بدون رنگ بای مانده را می توان با استفاده از رنگ ( عموما متضاد با رنگ بافته شده)، خط کشی کرد. خطوط منحنی و جزئیات با رنگ دوم کار می شود.

برای مثال در یک زمین فوتسال همیشه خطوط سفید توسط دستگاه و در کارخانه بافته می شود ولی خط های نارنجی توسط انسان و به صورت دستی روی سطح چمن، اجرا شده است.

مزایای خط کشی ترکیبی

یکی از نکات جالب توجه در این شیوه، افزایش ماندگاری چمن مصنوعی است. هنگام اجرای خط کشی روی چمن مصنوعی( Artificial turf ) نیازی به برش خوردن سطح چمن نیست. همین امر موجب می شود تا دوام و طول عمر محصول به مراتب بیشتر شود.

معایب خط کشی چمن به صورت ترکیبی

کیفیت ساخت چمن مصنوعی روی استانداردهای زمین ورزشی تاثیر می گذارد. اما بهترین محصولات تولید شده نیز در صورت نصب غیر صحیح، کارایی خوبی ندارد. یکی از مواردی که روی کیفیت زمین چمن شده، تاثیر می گذارد، ناهموار بودن سطح چمن است.  شیوه ترکیبی از رنگ و چمن سفید حتی در بهترین حالت اجرا نیز موجب کاهش کیفیت زمین چمن می شود. در واقع این دوگانگی در جنس رنگ سفید و الیاف چمن سفید روی اجرا اثرات منفی دارد و تفاوت های جزئی در سطح چمن دیده خواهد شد.

آیا می دانید از کجا می توان چمن مصنوعی به قیمت عمده خریداری کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link