جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تمیز کردن چمن مصنوعی

آموزش ساده نظافت چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از کفپوش هایی است که در فضای باز استفاده می شود. بنابر این امکان کثیف شدن و آلودگی آن بیشتر است. در همه فصول سال چمن های مصنوعی در معرض گرد و خاک هستند. ریزش برگ درختان، مدفوع حیوانات و …سطح چمن را کثیف می کنند. نظافت چمن مصنوعی برای حذف آلودگی های کفپوش یک ضرورت است. باقی ماندن آت و آشغال روی چمن مصنوعی، موجب می شود تا کیفیت و شکل ظاهری آن زیبایی و جلای همیشگی را نداشته باشد.

 

از طرفی گرد و خاک به مرور منافذ عبور آب را مسدود می کند و پس از بارندگی، آب اضافی روی چمن باقی می ماند. این قضیه نظافت چمن مصنوعی را نیز دشوار خواهد کرد. به طور معمول پس از نصب چمن مصنوعی، آب باران، اتومات از طریق زهکش و منافذ لایه زیرین به سیستم فاضلاب و خروجی آب، هدایت می شود. زیرسازی چمن مصنوعی یکبار انجام می شود و سیستم تخلیه برای همیشه کارایی دارد. تنها در صورتی که غبار و خاک، منافذ گذر آب را مسدود کند، با مشکل عبور آب مواجه می شوید.

اهمیت نظافت چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی در زمین های ورزشی، زمین بازی کودکان، حیاط مجتمع های مسکونی، محوطه سازی ویلا، روف گاردن و …. استفاده می شود. به طور کلی همه محصولات تولید شده در ۲ گروه چمن مصنوعی ورزشی یا چمن مصنوعی تزئینی قرار می گیرند. در هر کدام از این گروه ها، بحث نظافت و بهداشت کفپوش اهمیت دارد. باقی ماندن برگ های پوسیده روی سطح چمن، منجر به تولید انواع قارچ، کپک و باکتری می شود. وقتی سطح چمن مصنوعی آلوده باشد نه زیبایی خاصی دارد و نه دارای استانداردهای لازم برای برگزاری مسابقات است.

فرض کنید زمین بازی کودکان پر از آلودگی و کثیفی باشد، آیا اجازه می دهید فرزندتان بر روی این چمن ها بازی کند؟ محصولاتی که برای محوطه سازی و ایجاد فضای سبز شهری استفاده می شوند از لحاظ زیبایی های بصری نیز اهمیت زیادی دارند. انواع آلودگی ها و کثیفی ها، ظاهر چمن را زشت و ناخوشایند نشان می دهد. از طرفی برخی از این آلودگی ها می تواند سطح چمن را لک کند که اصلا خوشایند نیست. برای اینکه سطح زمین چمن به مکانی برای انتقال آلودگی ها تبدیل نشود باید در مورد تمیز کردن چمن مصنوعی نهایت دقت انجام شود. نظافت چمن مصنوعی یک ضرورت است که به افزایش سطح بهداشت عمومی نیز کمک می کند.

نظافت چمن مصنوعی

نظافت و شستشوی چمن مصنوعی

تمیز کردن سطح چمن مصنوعی اصلا کار دشواری نیست و به سادگی انجام می شود. به طور معمول با توجه به میزان تردد روی چمن لازم است تا دفعات نظافت و تمیزکاری، تنظیم شود. برای مثال شاید بعد از هر پیک نیک در محوطه، بد نباشد سطح چمن تمیز شود. باقی مانده مواد غذایی یا ظروف یکبار مصرف و … خیلی زود محوطه را اشغال می کنند.

در مورد چمن های مصنوعی که در فضای عمومی نصب می شوند دفعات تمیزکاری بیشتر است. این محصولات بهترین کفپوش برای محوطه سازی در مراکز فروشگاهی و فضای باز نمایشگاهی هستند. چمن مصنوعی زمین فوتبال یا چمن زمین بازی کودکان از دیگر موارد استفاده از این کفپوش زیبا و چمن گونه است. برای تمیز کردن چمن مصنوعی با جارو کردن شروع کنید.

نظافت چمن مصنوعی

جارو کردن سطح چمن مصنوعی

دستگاه های ویژه ای برای جارو کشی چمن های زمین فوتبال و فضای سبز شهری وجود دارد. این دستگاه ها با مکش قوی می توانند برگ های خشک و یا هر گونه آشغال روی چمن را بردارند. طریقه کار این دستگاه ها شبیه به جاروبرقی است و برای حذف مواد جامد و سبک از روی زمین به کار گرفته می شوند. اگر حیاط خانه با چمن مصنوعی کفپوش شده نیازی به این دستگاه های مکنده ندارید.

با استفاده از یک جاروی دسته بلند یا چنگک باغبانی نیزمی توانید برگ ها و سایر موارد را از روی چمن ها بردارید. جاروهای مخصوص با دسته بلند در همه فروشگاه ها پیدا می شوند یک وسیله راحت و مناسب را انتخاب کنید که کار با آن راحت باشد. در اماکن عمومی نیز گاهی این کار با کمک چنگک های مخصوص انجام می شود. این وسیله نباید دارای دندانه های تیز و برنده باشد. بعد از جمع آوری برگ ها و … در یک نقطه می توانید با دست یا خاک انداز همه آشغال ها را به سطح زباله بریزید.

شستشوی چمن مصنوعی

نظافت چمن مصنوعی با آب

جمع کردن آشغال های بزرگ به تنهایی کافی نیست. هنوز عامل اصلی مسدود شدن منافذ لایه زیره باقی مانده اند. برای حذف گرد و خاک از روی سطح چمن مصنوعی حیاط، بهترین کار اینست که محوطه را کامل شستشو دهید. چمن مصنوعی در برابر آب و رطوبت کاملا مقاوم است و آسیب نمی بیند. این محصول پوسیده نمی شود و هرگز زنگ نمی زند. اگز زیرسازی زمین اصولی کار شده باشد، آب حاصل از شستشو به فاضلاب سرازیر می شود.

نکاتی مهم در مورد وزن چمن مصنوعی که باید بدانید

نحوه شستن چمن مصنوعی به صورت هفتگی یا روزانه هیچ آسیبی به چمن مصنوعی نمی رساند. به طور معمول برای نظافت از شلنگ آب استفاده می شود. در این صورت آب را با فشار معمولی باز کنید و از یک گوشه شروع به شستشو کنید. به آرامی و با دقت همه محوطه را با آب تمیز کنید. نیازی به واتر جت و یا دستگاه هایی دیگری که آب را با فشار پاشش می کند، نیست.

شستشوی چمن مصنوعی

شوینده های مناسب برای نظافت چمن مصنوعی

برای تمیز کردن چمن مصنوعی از آب استفاده کنید. آب می تواند همه ذرات گرد و خاک را از بین ببرد.به طور معمول نیازی به استفاده از شوینده های شیمیایی نیست. در صورتی که آلودگی خاصی روی سطح چمن دیده شده، ایتدا آلودگی فیزیکی را حذف کنید و سپس با استفاده از چند قطره مایع ظرفشویی محل را به خوبی تمیز کنید.

فراورده های نفتی و موادی که دارای این ترکیبات هستند، برای نظافت چمن مصنوعی اصلا مناسب نیستند. جنس کفپوش از مواد پلیمری است. این مواد شبیه به پلاستیک هستند و از فراورده های نفتی حاصل می شوند. با همه اینها هر گونه مشتقات نفت نظیر بنزین، گازوئیل و …. می تواند به شدت سطح چمن مصنوعی را تخریب کند.

شوینده های خانگی نظیر پودر و مایع ظرفشویی بهترین کارایی را برای نظافت چمن مصنوعی دارند اما آن ها را نیز باید در مواقع ضروری استفاده کنید. وایتکس و سایر مواد سفید کننده و ضد عفونی کننده نیز نباید برای شستشوی چمن مصنوعی استفاده شوند. برای تمیزکاری هفتگی، آب خالص و بدون هیچ شوینده ای کافی است.

شستشوی چمن مصنوعی

آب حاصل از شستشو روی سطح چمن مصنوعی، جمع نمی شود بلکه بلافاصله از روزن های زیرین کفپوش خارج شده و وارد مجرای فاضلاب می شود. یک چمن مصنوعی استاندارد که به درستی نصب شده باشد قادر است بین ۵۰ تا ۶۰ لیتر آب را در دقیقه خارج کند. برای اینکه موقع نظافت چمن مصنوعی مشکلی نداشته باشید حتما موقع نصب کفپوش از شرکت های معتبر کمک بگیرید.

در ضمن پس از تمیز کردن چمن مصنوعی و شستن با آب، نیازی به خشک کردن سطح چمن نیست. به فاصله بسیار کوتاهی الیاف چمن مصنوعی خشک می شود. جنس این تارها از پروپیلن، پلی اتیلن و سایر پلیمرهای پلاستیک مانند است که آب را در خود نگه نمی دارد. اصولا محصولات پلاستیکی جاذب آب نیستند و به نوعی آب گریز به حساب می آیند. به همین علت بلافاصله بعد از نظافت چمن مصنوعی با آب نیز می توانید از زمین چمن استفاده کنید و نیازی به صرف زمان برای آماده شدن زمین نیست.

نحوه پاک کردن ادرار سگ از روی چمن مصنوعی

تمیز کردن چمن مصنوعی از فضولات حیوانات

انواع چمن مصنوعی از کفپوش هایی هستند که در فضای باز، نصب می شوند. از این رو بیشتر در معرض آلودگی و کثیفیی هستند. همه آللاینده های محیطی از قبیل گرد و خاک، دود، سرب، ریزگردها و …. نیز سطح چمن را اشغال می کند. اما گاهی مشکل بیشتر از اینهاست و ان وقتی است که فضولات حیوانات روی چمن های سبز دیده می شود.

فضولات حیوانات خانگی یا پرندگان روی چمن از مواردی است که اغلب اتفاق می افتد. در مواجه با این موارد ابتدا باید فضولات را از روی سطح چمن مصنوعی بردارید. سپس برای شستشوی چمن مصنوعی محل را با آب شستشو دهید. برای از بین بردن بو و لکه نیز می توانید از شوینده های معمولی استفاده کنید.

مقداری مایع شوینده خانگی را با اسفنج روی محل بمالید آن را کمی روی محل بکشید تا لکه و کثیفی برطرف شود. سپس حتما با آب فراوان محل مورد نظر را شستشو دهید. استفاده از مواد اسیدی یا شوینده های بسیار قوی بر روی سطح چمن مصنوعی اصلا توصیه نمی شود. این موارد می توانند به تارهای چمن اسیب برسانند.

در صورت باقی مانده لکه روی چمن برای نظافت از مایع ظرفشویی یا مواد مشابه استفاده کنید. به کارگیری وایتکس و سایر سفید کننده برای حذف لکه های روی چمن کاملا ممنوع است. در واقع اصلا نیازی به این کار نیست زیرا کمی مایع شوینده و اب نیز به سادگی آلودگی ها را برطرف می کند.

راه های نظافت چمن مصنوعی

ضد عفونی چمن مصنوعی

بعد از پاک کردن لکه چمن مصنوعی شاید بد نباشد محل را ضد عفونی کنید. به خصوص اگر این لکه از مدفوع حیوانات باشد نظافت با آب به تنهایی کافی نیست. باقی ماندن فضولات حیوانات یا ادرار و … روی زمین می تواند محلی برای تجمع باکتری های مضر باشد. برای از بین بردن این باکتری ها می توانید از محلول جادویی آب و سرکه سفید کمک بگیرید. مقدار مساوی آب و سرکه سفید و چند قطره مایع ظرفشویی، همان محلولی است که برای از بین بردن باکتری و آلودگی روی چمن به آن نیاز دارید.

برای نظافت چمن مصنوعی پس از شستشو، محل را ضد عفونی کنید. با کمک یک اسفنج محل مورد نظر را به محلول آب و سرکه آغشته کنید. نگران تماس سرکه با دیگر قسمت های چمن مصنوعی نباشید سرکه سفید هیچ آسیبی به بافت، رنگ و تارها و نخ های ریز چمن مصنوعی وارد نمی کند. حتی می توانید گهگاهی همه محوطه را نیز با این محلول شستشو دهید تا خیال تان بابت انتقال بیماری های عفونی و میکروب و باکتری ها هم راحت باشد. در این صورت می توانید محلول دست سازتان را در قوطی اسپری ریخته و آن را روی همه قسمت های سطح چمن بپاشید.

پاک کردن لکه آدامس

نحوه نظافت چمن مصنوعی از لکه آدامس

به کارگیری مواد شیمیایی قوی، سفید کننده های خانگی، محلول های لکه بر و … بر روی چمن مصنوعی اصلا توصیه نمی شود. این مواد موجب آسیب جدی به الیاف چمن می شوند و طول عمر کفپوش چمنی را کاهش می دهند. برای نظافت چمن مصنوعی به هیچ ماده شیمیایی قوی نیاز ندارید. الیاف چمن مصنوعی پلیمری و پلاستیک مانند است بنابراین به راحتی و با مواد شوینده روتین خانگی، تمیز می شود.

در مورد ایده چمن مصنوعی دیواری بیشتر بدانید

تجهیزات برنده و مکنده های قوی برای نظافت چمن مصنوعی کاربردی ندارد. این محصول نوعی پلاستیک به حساب می آید و در برابر ابزارهای تیز و برنده به هیچوجه مقاومتی ندارد. چنانچه چیزی به سطح چمن چسبیده باشد نباید با چاقو یا وسایل مشابه ان را جدا کنید.

برای مثال چسبیدن آدامس به الیاف چمن مصنوعی زمین های ورزشی یا محوطه های بازی کودکان بسیار رایج است. آدامس جویده شده در زیر نور خورشید، چسبناک شده و به سختی از لا به لای تارهای چمن جدا می شود. برای جدا کردن آدامس یک راه ساده وجود دارد. کمی یخ را روی آدامس گذاشته و چند ثانیه صبر کنید. حالا با سخت شدن آدامس، جدا کردن آن راحت تر است. استفاده از اسپری سرکه سفید خالص روی آدامس نیز، در جدا شدن آن از نخ چمن کمک می کند.

هرگز آدامس جویده شده و چسبناک را با دست از سطح چمن جدا نکنید. با کشیدن آدامس، الیاف چمن مصنوعی نیز کشیده می شوند و امکان کنده شدن تیغه های چمن هم هست. بهترین و ساده ترین راه، استفاده از یخ است که مستقیم روی آدامس گذاشته می شود.

نحوه نظافت چمن مصنوعی

نگهداری از چمن مصنوعی

نظافت چمن مصنوعی ساده ترین راه برای نگهداری از آن است که طول عمر آن را نیز افزایش می دهد. در مقایسه با سایر کفپوش ها، شرایط نگهداری و رسیدگی به چمن مصنوعی آسان تر است. البته سهولت نگهداری به معنای نادیده گرفتن برخی اصول اولیه نیست.

برای مثال بارش مداوم باران های فصلی نمی تواند چمن مصنوعی باغ ویلا، زمین فوتبال یا محوطه بازی کودکان را خراب کند. حتی آب حاصل از بارندگی هم روی سطح چمن جمع نمی شود اما همه اینها بستگی به نوع زیرسازی و عملکرد سیستم فاضلابی دارد. در قسمت زیرین چمن مصنوعی، روزن هایی برای عبور آب سطحی در نظر گرفته شده و این آب از طریق مجرای عبور آب و لوله گذاری ها وارد سیستم فاضلاب می شود.

هر گونه ایراد و اشکال در مسیر عبور آب فاضلاب، منجر به جمع شدن آب باران روی چمن مصنوعی می شود. هر از گاهی مجرای تخلیه آب فاضلاب را از نظر گرفتگی بررسی کنید. اگر می خواهید همیشه کفپوش چمنی سیز و شاداب داشته باشید رعایت این نکات الزامی است:

هرگز برای نظافت چمن مصنوعی از اشیا نوک تیز و برنده استفاده نکنید حتی وسایل فلزی نیز می تواند موجب آسیب به کفپوش سبز بشود. برای جارو کردن برگ های خشکیده و آشغال های چمن از چنگک های دندانه فلزی تیز استفاده نکنید. با جاروی دسته دار نیز می توانید همه آشغال را جمع کنید. دندانه های چنگک فلزی موجب آسیب به سطح چمن مصنوعی می شود. حتی امکان پاره شدن سطح چمن هم هست و خسارت به وجود آمده، قابل جبران نیست.

برس زدن سطح چمن مصنوعی

نحوه نظافت چمن مصنوعی در مکان های عمومی

چمن مصنوعی فضای سبز شهری در معرض رفت و آمد زیادی است و به رسیدگی و نظافت بیشتری نیاز دارد. به دلیل بزرگ شدن محوطه باز در اغلب موارد، نمی توان سطح چمن را به صورت دستی تمیز کرد. نظافت چمن مصنوعی در زمین های بزرگ و پر تردد به صورت مکانیزه و با استفاده از دستگاه های مخصوص انجام می شود.

به این ترتیب فضای زیادی در کمترین زمان قابل نظافت و تمیزکاری است. به این منظور از دستگاه هایی که دارای فرچه یا برس های پلاستیکی هستند، استفاده می شود. این برس ها در حفظ ایستایی و شادابی چمن مصنوعی نیز تاثیر دارند.

جنس چمن مصنوعی طوری است که در اثر راه رفتن عابرین، کوبیده نمی شود بنابراین معمولا مشکل له شدگی و کوبیدگی در سطح چمن قابل مشاهده نیست. با این حال بد نیست در مکان های پر رفت و آمد به صورت منظم از فرچه یا برس های مخصوص برای شستشو استفاده شود زیرا این فرچه ها، قسمت های تحت فشار و گره خوردگی را از هم باز می کنند و طول عمر چمن مصنوعی به مراتب بیشتر خواهد شد. برای حفظ  کیفیتچمن مصنوعی برس زدن هفتگی توصیه می شود.

جمع بندی

به طور کلی نظافت چمن مصنوعی سخت نیست. اگر سوال چگونه چمن مصنوعی را تمیز کنیم ذهن شما را هم درگیر کرده است باید بگوییم برخی اشتباهات موجب می شود تا موقع شستشوی چمن مصنوعی، سطح رویه آسیب ببینید. از جمله این مواارد می توان به استفاده از مواد نفتی، سفید کننده ها، اشیا نوک تیز و مواد اسیدی اشاره کرد. بدون نیاز به این موارد هم می توانید چمن مصنوعی محوطه را تمیز کنید.

شرکت های خدماتی برنامه ریزی مشخصی برای نظافت چمن مصنوعی در فضای سبز شهری دارند. در مکان های کوچک تر می توانید با استفاده از یک جاروی غیر فلزی ساده، خودتان هم تمیزکاری را بر عهده بگیرید.

نحوه نظافت چمن مصنوعی به این صورت است که ابتدا ذرات جامد از روی زمین برداشته می شود. سپس برای شستشوی گل و لای باقیمانده در بین تیغه های چمن از آب فراوان استفاده می شود. با این کار روزن های لایه زیرین چمن مصنوعی که برای عبور آب باران هستند، همیشه باز می ماند و مسدود نمی شود.

پس در نهایت در پاسخ به این سوال که آیا چمن مصنوعی قابل شستشو است باید بگوییم بله و البته بستگی به نوع چمن شما دارد

۶ دیدگاه برای “آموزش ساده نظافت چمن مصنوعی”

 1. مریم قنبری گفت:

  سلام اگر میشه یک مقداری بیشتر در مورد نحوه شستشو چمن مصنوعی توضیح بدین اینکه مواد چی میتونیم بهش بزنیم. چقدر میتونیم بشوریمش که خراب نشه بعد چطور و کجا بزاریم که خشک بشه. تا چقدر تحمل آب و آفتاب رو داره و این قبیل سوالات

  • پیام اسمی گفت:

   سلام به هیچ وجه با مواد اسیدی نشورید و با جارو برقی فشار بالا هم سعی کنید جارو نکنید اما با شلنگ میتونید هرچقدر خواستید چمن هایی که محفظه عبور آب مناسب دارند رو بشورید

 2. سلام، اگه از چمن مصنوعی برای کفپوش مغازه استفاده کنم چطور میتونم تمیزش کنم؟

  • پیام اسمی گفت:

   با جارو دستی یا برقی هر از چندگاهی هم میتونید شستشوی چمن مصنوعی داشته باشید بیرون از فروشگاهتون

 3. رویا اژدری گفت:

  ممنونم از نکات خوبتون در مورد شستشوی چمن مصنوعی. عالی بود

  • پیام اسمی گفت:

   ممنونم از شما خانم اژدری که همراه ما هستین اگر نکته ای جا مونده بود در مورد تمیز کردن چمن حتما بما بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!