تمیز کردن چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از کفپوش هایی است که در فضای باز استفاده می شود. بنابر این امکان کثیف شدن و آلودگی آن بیشتر است. در همه فصول سال چمن های مصنوعی در معرض گرد و خاک هستند. ریزش برگ درختان، مدفوع حیوانات و …سطح چمن را کثیف می کنند. نظافت چمن مصنوعی برای حذف آلودگی های کفپوش یک ضرورت است. باقی ماندن آت و آشغال روی چمن مصنوعی، موجب می شود تا کیفیت و شکل ظاهری آن زیبایی و جلای همیشگی را نداشته باشد.

از طرفی گرد و خاک به مرور منافذ عبور آب را مسدود می کند و پس از بارندگی، آب اضافی روی چمن باقی می ماند. به طور معمول پس از نصب چمن مصنوعی، آب باران به طور اتومات از طریق زهکش و منافذ لایه زیرین به سیستم فاضلاب و خروجی آب، هدایت می شود. زیرسازی چمن مصنوعی یکبار انجام می شود و سیستم تخلیه برای همیشه کارایی دارد. تنها در صورتی که غبار و خاک، منافذ گذر آب را مسدود کند، با مشکل عبور آب مواجه می شوید.

اهمیت نظافت چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی در زمین های ورزشی، زمین بازی کودکان، حیاط مجتمع های مسکونی، محوطه سازی ویلا، روف گاردن و …. استفاده می شود. به طور کلی همه محصولات تولید شده در 2 گروه چمن مصنوعی ورزشی یا چمن مصنوعی تزئینی قرار می گیرند. در هر کدام از این گروه ها، بحث نظافت و بهداشت کفپوش اهمیت دارد. باق یماندن برگ های پوسیده روی سطح چمن، منجر به تولید انواع قارچ، کپک و باکتری می شود. وقتی سطح چمن مصنوعی آلوده باشد نه زیبایی خاصی دارد و نه دارای استانداردهای لازم برای برگزاری مسابقات است.

فرض کنید زمین بازی کودکان پر از آلودگی و کثیفی باشد، آیا اجازه می دهید فرزندتان بر روی این چمن ها بازی کند؟ محصولاتی که برای محوطه سازی و ایجاد فضای سبز شهری استفاده می شوند از لحاظ زیبایی های بصری نیز اهمیت زیادی دارند. انواع آلودگی ها و کثیفی ها، ظاهر چمن را زشت و ناخوشایند نشان می دهد. از طرفی برخی از این آلودگی ها می تواند سطح چمن را لک کند که اصلا خوشایند نیست. برای اینکه سطح زمین چمن به مکانی برای انتقال آلودگی ها تبدیل نشود باید در مورد تمیز کردن کفوش نهایت دقت انجام شود.

نظافت چمن مصنوعی

نظافت چمن مصنوعی

تمیز کردن سطح چمن مصنوعی اصلا کار دشواری نیست و به سادگی انجام می شود. به طور معمول با توجه به میزان تردد روی چمن لازم است تا دفعات نظافت و تمیزکاری، تنظیم شود. برای مثال شاید بعد از هر پیک نیک در محوطه، بد نباشد سطح چمن تمیز شود. باقی مانده مواد غذایی یا ظروف یکبار مصرف و … خیلی زود محوطه را اشغال می کنند.

در مورد چمن های مصنوعی که در فضای عمومی نصب می شوند دفعات تمیزکاری بیشتر است. این محصولات بهترین کفپوش برای محوطه سازی در مراکز فروشگاهی و فضای باز نمایشگاهی هستند. چمن مصنوعی زمین فوتبال یا زمین بازی کودکان از دیگر موارد استفاده از این کفپوش زیبا و چمن گونه است. برای نظافت چمن مصنوعی با جارو کردن شروع کنید.

نظافت چمن مصنوعی

جارو کردن سطح چمن مصنوعی

دستگاه های ویژه ای برای جارو کشی چمن های زمین فوتبال و فضای سبز شهری وجود دارد. این دستگاه ها با مکش قوی می توانند برگ های خشک و یا هر گونه آشغال روی چمن را بردارند. طریقه کار این دستگاه ها شبیه به جاروبرقی است و برای حذف مواد جامد و سبک از روی زمین به کار گرفته می شوند. اگر حیاط خانه با چمن مصنوعی کفپوش شده نیازی به این دستگاه های مکنده ندارید.

با استفاده از یک جاروی دسته بلند یا چنکک باغبانی نیزمی توانید برگ ها و سایر موارد را از روی چمن ها بردارید. جاروهای مخصوص با دسته بلند در همه فروشگاه ها پیدا می شوند یک وسیله راحت و مناسب را انتخاب کنید که کار با آن راحت باشد. در اماکن عمومی نیز گاهی این کار با کمک چنگک های مخصوص انجام می شود. این وسیله نباید دارای دندانه های تیز و برنده باشد. بعد از جمع آوری برگ ها و … در یک نقطه می توانید با دست یا خاک انداز همه آشغال ها را به سطح زباله بریزید.

نظافت چمن مصنوعی با آب

جمع کردن آشغال های بزرگ به تنهایی کافی نیست. هنوز عامل اصلی مسدود شدن منافذ لایه زیره باقی مانده اند. برای حذف گرد و خاک از روی سطح چمن های حیاط، بهترین کار اینست که محوطه را کامل شستشو دهید. چمن مصنوعی در برابر آب و رطوبت کاملا مقاوم است و آسیب نمی بیند. این محصول پوسیده نمی شود و هرگز زنگ نمی زند. اگز زیرسازی زمین اصولی کار شده باشد، آب حاصل از شستشو به فاضلاب سرازیر می شود.

شستشوی هفتگی یا روزانه هیچ آسیبی به چمن مصنوعی نمی رساند. به طور معمول برای نظافت از شلنگ آب استفاده می شود. در این صورت آب را با فشار معمولی باز کنید و از یک گوشه شروع به شستشو کنید. به آرامی و با دقت همه محوطه را با آب تمیز کنید. نیازی به واتر جت و یا دستگاه هایی دیگری که آب را با فشار پاشش می کند، نیست.

شستشوی چمن مصنوعی

در ضمن پس از نظافت نیازی به خشک کردن سطح چمن نیست. به فاصله بسیار کوتاهی الیاف چمن مصنوعی خشک می شود. جنس این تارها از پروپیلن، پلی اتیلن و سایر پلیمرهای پلاستیک مانند است که آب را در خود نگه نمی دارد.

لکه بری سطح چمن مصنوعی

فضولات حیوانات خانگی یا پرندگان روی چمن از مواردی است که اغلب اتفاق می افتد. در مواجه با این موارد ابتدا باید فضولات را از روی سطح چمن مصنوعی بردارید. سپس برای نظافت چمن مصنوعی محل را با آب شستشو دهید. برای از بین بردن بو و لکه نیز می توانید از شوینده های معمولی استفاده کنید.

مقداری مایع شوینده خانگی را با اسفنج روی محل بمالید تا لکه و کثیفی برطرف شود. سپس حتما با آب فراوان محل مورد نظر را شستشو دهید. استفاده از مواد اسیدی یا شوینده های بسیار قوی بر روی سطح چمن مصنوعی اصلا توصیه نمی شود. این موارد می توانند به تارهای چمن اسیب برسانند.

در صورت باقی مانده لکه روی چمن برای نظافت از مایع ظرفشویی یا مواد مشابه استفاده کنید. به کارگیری وایتکس و سایر سفید کننده برای حذف لکه های روی چمن کاملا ممنوع است. در واقع اصلا نیازی به این کار نیست زیرا کمی مایع شوینده و اب نیز به سادگی آلودگی ها را برطرف می کند.

راه های نظافت چمن مصنوعی

ضد عفونی چمن مصنوعی

بعد از پاک کردن لکه چمن مصنوعی شاید بد نباشد محل را ضد عفونی کنید. به خصوص اگر این لکه از مدفوع حیوانات باشد نظافت با آب به تنهایی کافی نیست. باقی ماندن فضولات حیوانات یا ادرار و … روی زمین می تواند محلی برای تجمع باکتری های مضر باشد. برای از بین بردن این باکتری ها می توانید از محلول جادویی آب و سرکه سفید کمک بگیرید. مقدار مساوی آب و سرکه سفید و چند قطره مایع ظرفشویی، همان محلولی است که برای از بین بردن باکتری و آلودگی روی چمن به آن نیاز دارید.

برای نظافت چمن مصنوعی پس از شستشو، محل را ضد عفونی کنید. با کمک یک اسفنج محل مورد نظر را به محلول آب و سرکه آغشته کنید. نگران تماس سرکه با دیگر قسمت های چمن مصنوعی نباشید سرکه سفید هیچ آسیبی به بافت، رنگ و تارهای چمن مصنوعی وارد نمی کند. حتی می توانید گهگاهی همه محوطه را نیز با این محلول شستشو دهید تا خیال تان بابت انتقال بیماری های عفونی و میکروب و باکتری ها هم راحت باشد. در این صورت می توانید محلول دست سازتان را در قوطی اسپری ریخته و آن را روی همه قسمت های سطح چمن بپاشید.

پاک کردن لکه آدامس

نکات نظافت چمن مصنوعی

به کارگیری مواد شیمیایی قوی، سفید کننده های خانگی، محلول های لکه بر و … بر روی چمن مصنوعی اصلا توصیه نمی شود. این مواد موجب آسیب جدی به الیاف چمن می شوند و طول عمر کفپوش چمنی را کاهش می دهند. برای نظافت چمن مصنوعی به هیچ ماده شیمیایی قوی نیاز ندارید. الیاف چمن مصنوعی پلیمری و پلاستیک مانند است بنابراین به راحتی و با مواد شوینده روتین خانگی، تمیز می شود.

تجهیزات برنده و مکنده های قوی برای نظافت چمن مصنوعی کاربردی ندارد. این محصول نوعی پلاستیک به حساب می آید و در برابر ابزارهای تیز و برنده به هیچوجه مقاومتی ندارد. چنانچه چیزی به سطح چمن چسبیده باشد نباید با چاقو یا وسایل مشابه ان را جدا کنید.

برای مثال چسبیدن آدامس به الیاف چمن منصوعی زمین های ورزشی یا محوطه های بازی کودکان بسیار رایج است. آدامس جویده شده در زیر نور خورشید، چسبناک شده و به سختی از لا به لای تارهای چمن جدا می شود. برای جدا کردن آدامس یک راه ساده وجود دارد. کمی یخ را روی آدامس گذاشته و چند ثانیه صبر کنید. حالا با سخت شدن آدامس، جدا کردن آن راحت تر است. استفاده از اسپری سرکه سفید خالص روی آدامس نیز، در جدا شدن آن از نخ چمن کمک می کند.

برای جارو کردن برگ های خشکیده و آشغال های چمن از چنگک های دندانه فلزی تیز استفاده نکنید. با جاروی دسته دار نیز می توانید همه آشغال را جمع کنید. دندانه های چنگک فلزی موجب آسیب به سطح چمن مصنوعی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *