موکت یا پارکت

اگر در حال تعویض کفپوش های قدیمی هستید باید یک تصمیم مهم بگیرید. انتخاب یک کفپوش جدید که همه ویژگی های مورد نظرتان را داشته باشد، کار دشواری است. تا پیش از یک قرن پیش تنها گزینه مناسب، کفپوش های چوبی بودند ولی این روزها انواع موکت یا پارکت هم به جمع گزینه های محبوب کفپوش اداری و خانگی پیوسته اند.

وقتی به موکت فکر می کنید همه آنچه از موکت قدیمی مادر بزرگ به یاد دارید را فراموش کنید. در سال های اخیر تکنولوژی تولید موکت های مدل جدید، تغییرات زیادی داشته است. از طرفی پارکت های امروزی قابل مقایسه با کفپوش چوبی قدیمی هستند. از نظر دوام، کیفیت، مقاومت در برابر لکه و …. پارکت و موکت پیشرفت های زیادی کرده اند.

مقایسه موکت با پارکت

موکت یا پارکت کدام را انتخاب کنم؟

پارکت در خانه های مدرن امروزی حرف اول و آخر را می زند ولی موکت های جدید هم از زیباترین کفپوش های روز به حساب می آیند. موارد زیادی روی انتخاب نهایی تاثیر می گذارند از جمله اینکه:

  • خانه اجاره ای است یا خودتان صاحبخانه هستید؟
  • آیا از حیوانات خانگی نگهداری می کنید؟
  • آیا فرزندی در خانه دارید؟
  • موکت یا پارکت را در چه مکانی نصب می کنید؟
  • چه بودجه ای برای این کار در نظر گفته اید؟

در این مطلب از جنبه های مختلف، مقایسه ای بین پارکت و موکت انجام شده که می تواند در تصمیم گیری، کمک کند.

سبک زندگی

از نظر زیبایی و طراحی هر دو گزینه عالی هستند. موکت های جدید رنگبندی و طرح های بسیار جذاب تری دارند. در گذشته انتهاب های محدود تری وجود داشت ولی این روزها تنوع زیادی در تولیدات برندهای مختلف دیده می شود. پارکت ها هم که در دو نوع سنگی و چوبی یا طراحی های طبیعی و بی نظیر، موجود هستند.

هر دو محصول را می توانید در یک خانه لوکس و یا یک اتاق کوچک نصب کنید. از لحاظ مدرن با قدیمی بودن نمی توان تفاوت زیادی بین این دو محصول قائل شد. اگرچه فرش با بافت سنتی و سبک کلاسیک هماهنگی بیشتری دارد ولی انواع موکت پرز بلند یا انواع موکت تایل را می توانید در دکوراسیون مدرن نیز استفاده کنید.

بهترین کفپوش برای حیوانات خانگی کدام است؟

 

موکت یا پارکت در منزل

راحتی و آسایش

انواع موکت از کفپوش های نرم و قابل انعطاف هستند موقع راه رفتن روی موکت، حس نرمی و گرمای خوبی منتقل می شود. برای انتخاب بین موکت یا پارکت به این موارد جزئی نیز توجه کنید. گاهی همین موارد، مهم ترین اولویت ها در زندگی هستند.

برای مثال اگر فرزندی داشته باشید حتما امنیت و ضربه گیر بودن موکت توجه تان را جلب می کند. موکت از الیاف نخی به هم بافته می شود و نرمی بیشتری دارد. پرزهای موکت مانع از آسیب دیدن کودک در حین راه رفتن می شوند. برای اتاق کودک، نصب موکت در مقایسه با پارکت، انتخاب هوشمندانه تری است.

موکت سرمای کف را به پا منتقل نمی کند و برای اتاق خواب و کنار تختخواب گزینه بسیار بهتری است. به خصوص در روزهای سر زمستان، این موضوع آسایش بیشتری برای تان دارد.

پارکت یا موکت هر دو نسبت به کفپوش های سنگی و سرامیکی، راحت تر هستند و به پا فشار وارد نمی کنند. البته سنگ و سرامیک با همه زیبایی که دارند، اصلا ضربه گیر خوبی نیستند و گرما و سرما را به پا منتقل می کنند. این محصولات برای اتاق کودک یا اتاق خواب پیشنهاد نمی شوند.

بیشتر بخوانید
چرا موکت فرودگاهی بهترین انتخاب برای سالن فرودگاه است؟

ایجاد حساسیت

فرقی ندارد موکت یا پارکت لمینت را انتخاب کنید هر دو متریال، حساسیت ایجاد نمی کنند. اگر خود یا افراد خانواده تان به آلرژی های تنفسی مبتلا هستید بهتر است فرش ها را با کفپوش های بدون پرز نظیر پارکت، تعویض کنید. الیاف دارای بافت و پرز می توانند مواد آلرژن را در خود نگه دارند و برای افراد مبتلا به آلرژی های فصلی و تنفسی مناسب نیستند.

این به معنای حذف موکت از محل زندگی تان نیست. موقع خرید به جنس مواد اولیه، به کار رفته در تولید موکت توجه کنید. به طور معمول الیاف پلی پروپیلن و پلی اتیلن در بافت موکت استفاده می شود. الیاف پشمی در موارد خاص و برای مکان های لوکس تولید می شوند. پشم به هیچوجه آلرژی ایجاد نمی کند.

قیمت موکت یا پارکت

موکت یا پارکت از لحاظ نصب

این مورد هم خیلی شخصی است. برای افرادی که خانه را اجاره کرده اند بدون تردید خرید موکت به پارکت ارجحیت دارد. موکت نیازی به چسباندن ندارد و می توانید مثل فرش آن را در اتاق پهن کنید. البته برای صاحبخانه ها نصب پارکت مزایای بیشتری به همراه دارد.

حتی اگر کف منزل با پارکت م پوشیده شده باز هم بهتر است یک قطعه موکت در اتاق پذیرایی پهن کنید. علاوه بر زیبایی و خاص بودن، صدای مزاحم نیز کمتر می شود. پارکت یا موکت هر دو نسبت به سنگ و سرامیک در کاهش آلودگی صوتی موثر هستند اما اگر به دنبال سکوت کامل هستید موکت انتخاب آگاهانه تری است.

مقرون به صرفه بودن

بحث قیمت ها بین موکت یا پارکت از مهم ترین موارد است که خریداران به ان توجه زیادی دارند. به طور کلی نوسان قیمت در هر دو محصول زیاد است. قبل از اینکه به قیمت توجه کنید به کیفیت و دوام کفپوش، دقت داشته باشید.

در مورد محصولات با کیفیت و مرغوب، تقریبا تفاوتی بین قیمت موکت یا پارکت وجود ندارد. البته موقع خرید پارکت یک هزینه اضافی برای نصب را هم در نظر بگیرید. با همه این ها دوام و ماندگاری پارکت ها بسیار بیشتر از انواع موکت است. شاید در ابتدا مبلع خرید به اضافه هزینه های نصب پارکت بیش از موکت باشد ولی طول عمر پارکت حداقل 2 برابر موکت است.

قیمت انواع موکت ایرانی چقدر است؟

 

محل نصب موکت و پارکت

محل نصب موکت یا پارکت

این شاید یکی از مهم ترین مولفه ها در انتخاب باشد. برای مکان های پر رفت و آمد، پارکت به موکت ارجحیت دارد. از نظر سهولت نظافت، دوام و کارایی پارکت ها انتخاب خوبی برای ساختمان های اداری هستند.

موکت بیشتر برای مکان هایی است که هدف سکوت، آرامش و صرفه جویی در انرژی است. دوام و طول عمر موکت یا پارکت با هم متفاوت است. موقع خرید به این نکته نیز توجه داشته باشید.

نتیجه گیری

بحث انتخاب بین موکت یا پارکت از اساس اشتباه است زیرا هر دو در نوع خود عالی هستند. همه چیز به سبک زندگی و محل نصب بستگی دارد. به طور کلی نمی توان یک نسخه واحد را برای همه افراداجرا کرد. هنوز مطمئن نیستید کدام نوع کفپوش را می خواهید؟ برای تصمیم گیری بهتر از محصولات جدید فروشگاه دیدن کنید و پیشنهاد میدهیم ویدیو زیر را نیز ببینید :

برای مشاهده انواع کفپوش کلیک کنید

  • افسانه رجب پور
  • شهریور 7, 1400
  • 431 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.