استاندارد موکت

سطح نیاز مشتری و محلی که موکت در آن گسترده می شود، تعیین کننده استانداردها موقع خرید موکت است. به این ترتیب نمی توان همه استانداردها را برای یک موکت اجباری دانست. اما برخی از ویژگی های استاندارد می تواند کیفیت ایمنی موکت را افزایش دهد و می بایست در انتخاب موکت به آن دقت کرد. برخی از استاندارد ها نظیر ضریب سایشی روی بهره وری تاثیر دارد ولی اجباری نیست. استانداردهای اجباری به لحاظ ایمنی اهمیت بیشتری دارند. اهمیت توجه به استاندارد موکت در مکان های عمومی بیشتر است و نادیده گرفتن سطوح استاندارد می تواند پیامدهای بدی داشته باشد. در ادامه اصلی ترین استانداردهای موکت را یادآوری می کنیم.

مقاومت در برابر آتش

استاندارد حریق یا ضد حریق بودن  به ویژه در نصب موکت برای اماکن عمومی یک اجبار است. در واقع هیچ برند موکتی به صورت صد در صدی نسوز نیست ولی موکت استاندارد باید مقاومت گرمایی بالایی داشته باشد و در هنگام بروز آتش سوزی در محل، موجب گسترش حریق نشود. با رعایت استاندارد حریق در تولید و ساخت موکت ها، دامنه حریق موجب شعله ور شدن کفپوش نخواهد شد و از نظر فنی آتش با رسیدن به سطح موکت، متوقف می شود. استانداردASTME648 آمریکا و استانداردBS 4796 انگلستان دو نوع استاندارد تعریف شده در تولید موکت هستند که مشخص می کنند از چه نوع الیاف موکت نمی توان در اماکن عمومی استفاده کرد و کدام جنس مناسب مکان های شلوغ تر است.

استاندارد موکت چیست؟ضد الکتریسیته ساکن

انواع موکت در اثر تردد و حرکت روی آن، الکتریسیته ساکن تولید می کنند. میزان الکتریسیته ساکن تولید شده بستگی به جنس موکت و نوع الیاف آن دارد. انواع موکت با الیاف پشم، پلی آمید و پلی پروپیلن تولید می شوند که هر کدام مقدار متفاوتی الکتریسیته ساکن مالشی تولید می کنند. میزان شدت الکتریسیته ساکن در استاندارد موکت یک عامل مهم است. آگاهی از این موضوع در انتخاب موکت اداری یک عامل تعیین کننده است. در محیط هایی که با لوازمی نظیر رایانه و سیستم های کامپیوتری بیشتر سرو کار دارند، میزان تولید الکتریسیته ساکن در موکت به شدت افزایش پیدا می کند و می بایست از کفپوش های مناسب استفاده کرد.

استاندارد عدم لکه پذیری و تغییر رنگ موکت

مقاومت در برابر نور خورشید و سهولت نظافت دو عامل مهم در استاندارد موکت است که پس از مدتی تاثیر خود را نشان می دهد. بالا بردن مقاومت الیاف موکت در برابر تابش خورشید موجب ثبات رنگی و حفظ ظاهر موکت در زمان طولانی تری می شود و این امر اهمیت زیادی به جهت صرفه جویی و هزینه های جاری سازمان ها دارد. عدم لکه پذیری موکت نیز یک ویژگی انحصاری در هر برند است. جنس الیاف و تکنولوژی ساخت موکت در سهولت نظافت تاثیرگذار است.

انتخاب معیار ( میزان ) موکت با توجه به بهره وری و درخواست مشتری یک اصل است. برای مکان هایی نظیر سالن های سینما، هتل ها، ادارات و … عدم لکه پذیری ، ثبات رنگی، ضد حریق بودن موکت و همچنین ضد الکتریسیته ساکن بودن موکت از مهم ترین موارد معیار موکت است. برخی از این استانداردها اجباری هستند و از نظر امنیتی توصیه می شوند. برای دیدن انواع موکت از فروشگاه دیدن کنید و طرح و جنس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

  • افسانه رجب پور
  • آذر 10, 1397
  • 194 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link