کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف

کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف ساختمان یک مشکل جدی است که نارضایتی هایی را به همراه داشته است. در برخی موارد تنها به فاصله چند ماه بعد از نصب، بخش هایی از کفپوش اپوکسی جدا شده و مشکل ایجاد می کند. حتی جدایش یکپارچه اپوکسی از کف ساختمان نیز دیده شده است. کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف چه علتی دارد؟ چرا کفپوش به سطح زیرین نمی چسبد؟ آیا کیفیت محصول خریداری شده ایراد دارد؟

به طور کلی چندین عامل موجب جدایش اپوکسی از سطح می شود. علت یابی جدا شدن کفپوش از چند جهت اهمیت دارد. مهم ترین عامل نیز مربوط به پیدا کردن مقصر و دریافت خسارت است. چه کسی باید هزینه تعمیر را بپردازد؟ پیمانکار، فروشنده یا خریدار کدامیک می بایست هزینه خرید کفپوش و نصب مجدد را بپردازد؟

دلایل کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف

این محصول از رزین های اپوکسی تهیه می شود. اپوکسی از انواع کفپوش های بدون درز و یکپارچه بوده و به حالت مایع می باشد. هنگام نصب لایه ای از مایع اپوکسی با ضخامت بین نیم تا 5 میلیمتر روی سطح اجرا می شود. پس از زمان کوتاهی مایع اپوکسی به صورت جامد و سخت در می آید. این محصول را می توان روی سطوح سنگی، سیمانی، بتن، موزائیک و حتی سطوح فلزی نیز اجرا کرد. رنگ ها و نقوش متنوع اپوکسی زیبایی خاصی به کف پارکینگ و کارگاه و … می دهد. در اغلب موارد انتظار می رود که کفپوش دوام و طول عمر بالایی داشته باشد. اما گاهی نیز کفپوش جامد و سخت شده از سطح جدا می شود که به یکی از این دلایل است:

علت کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف

زیرسازی نامناسب کفپوش

در اغلب موارد دلیل کنده شدن اپوکسی از کف ساختمانف نصب نامناسب آن است. چنانچه نصاب و مجری اپوکسی برخی از موارد ساده را در نظر نگیرد قدرت چسبندگی مایع اپوکسی با کف به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. قبل از نصب کفپوش اپوکسی لازم است تا سطح کار به خوبی آماده سازی شود. اپوکسی روی طیف وسیعی از مواد و مصالح قابل نصب است ولی نصب صحیح کفپوش مستلزم آماده سازی مناسب سطوح است. هر گونه آلودگی می تواند چسبندگی بین اپوکسی و کف را کاهش دهد. گرد و غبار، دوده و چربی و …. ضریب چسبندگی اپوکسی را بسیار کاهش می دهند. اگر کف پارکینگ برای اجرای کفپوش اپوکسی آماده می شود حتما باید روغن ماشین و دیگر آلودگی ها از قبل تمیز شود. چسبندگی ضعیف بلافاصله دیده نمی شود و شاید در ابتدا اصلا متوجه آن نشوید.

کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف مرطوب

ضخامت کم بتن یا ترکیبات به کار رفته در ملات و همچنین لعاب سرامیک ها و میزان نفوذ پذیری سنگ ها همگی روی میزان چسبندگی اپوکسی تاثیر دارند. همه این موارد را می توان از قبل مورد بررسی قرار داد. برای مثال سطوح لیز و لغزنده ضریب چسبندگی را کاهش می دهند. در این مورد نصاب با سمباده اصطکاک لازم را ایجاد می کند. البته هیچکدام از این عوامل به اندازه رطوبت، قدرت چسبندگی بین اپوکسی و سطوح را تضعیف نمی کنند. رطوبت پنهان از مهم ترین عوامل جدایش کفپوش اپوکسی پارکینگ از لایه زیرین است.

جدایش اپوکسی از سطح

برای مثال اگر کف ساختمان به تازگی بتن ریزی شده باشد تقریبا یک ماه زمان برای خشک شدن کامل بتن وقت صرف می شود. در این صورت باید تا زمانی که هنوز رطوبت باقی اس از نصب مایع اپوکسی در روی بتن خودداری شود زیرا نتیجه خوبی حاصل نمی شود و احتمال جدا شدن اپوکسی از کف بسیار زیاد است. برای اطمینان از عدم وجود رطوبت می توان از دستگاه های مخصوص رطوبت سنج استفاده کرد. برای اینکه ضریب چسبندگی کفپوش اپوکسی مناسب باشد رطوبت سطح می بایست کمتر از 4 درصد باشد. یک روز آفتابی و بدون بارندگی را برای نصب انتخاب کنید تا دوام اپوکسی بیشتر شود.

پرایمر نامناسب و کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف

پرایمر نقش مهمی در ایجاد حداکثر چسبندگی به سطح زیر کار دارد. انواع پرایمر بر پایه آب، حلال یا فاقد حلال برای نصب استفاده می شوند. انتخاب نوع پرایمر بستگی به جنس متریال کف ساختمان دارد. معمولا شرکت های تولید کننده این محصول در مورد استفاده از پرایمرها نیز توصیه هایی را دارند. برای افزایش قدرت چسبندگی و ایجاد شرایط مناسب زیر کار بهتر است طبق توصیه های تولید کننده عمل کنید. یک نکته مهم دیگر عدم رعایت نسبت اختلاط پرایمر و اپوکسی مایع است. اغلب مشکلات نصب کفپوش به این علت رخ می دهد که به سادگی می توان از آن پیشگیری کرد.

کنده شدن کفپوش اپوکسی از سطوح

جدایش کفپوش اپوکسی از سطح به دلیل نوع کاربری

طول عمر و دوام کفپوش ارتباط مستقیم با محل نصب و شرایط کاربری دارد. در حالت عادی اپوکسی استحکام و ماندگاری خوبی دارد. شستشو با آب و شوینده های رایج نیز موجب آسیب به کفپوش نمی شود. البته در مکان هایی که به طور روزانه از کف و اب داغ برای شستشو و نظافت کفپوش اپوکسی استفاده می شود، احتمال شکست و جدا شدن کفپوش از سطح وجود دارد. شوک حرارتی یک عامل مهم در تخریب اپوکسی است. در این حالت لایه روی کار دچار انبساط شده و زیرسازی بدون تغییر باقی می ماند. همین عامل موجب شکستن بخش هایی از کفپوش و جدایش آن می شود.

از شرایط بد محیطی می توان به سقوط اجسام سنگین روی کفپوش اشاره کرد. این مورد در انبارهای کالا به وفور دیده می شود. ضربه شدید موجب تخریب زیرسازی و در نتیجه کنده شدن کفپوش اپوکسی از سطح زیرین می شود. برای جبران شرایط کاربری می توان هنگام نصب از لایه ای با ضخامت بیشتر استفاده کرد. لایه ضخیم تر به وضوح انرژی ضربه وارده را کاهش داده و از تخریب زیرسازی جلوگیری می کند. همین ترفند ساده از جدایش اپوکسی جلوگیری کرده و طول عمر کفپوش به مراتب بیشتر می شود.

دلیل کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف ترکیبی از جنس ماده اولیه و رزین اپوکسی به همراه روش نصب نامناسب است. چنانچه این دو مورد مشکل نداشته باشد ضریب چسبندگی رزین اپوکسی به سطح در حداکثر قرار می گیرد. همین فرایند دوام و ماندگاری کفپوش را افزایش می دهد.

  • افسانه رجب پور
  • آبان 1, 1399
  • 72 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link