نظافت و شستشوی موکت هتل

نظافت و تمیزی هتل ها در جلب مشتری و سودآوری تاثیر زیادی دارد. حتی کوچک ترین آلودگی ها و لکه های کثیف از چشم مهمان های هتل دور نمی ماند. به خصوص اگر سطح کفپوش ها و کف هتل، تمیز نشده باشد حتی ستاره های هتل را نیز زیر سوال می برد. با توجه به پرستیژ کاری هتل ها، معمولا لابی، اتاق ها، سالن های غذاخوری و دیگر مکان ها با موکت پوشیده شده است. نظافت و شستشوی موکت هتل به اندازه جارو کردن و گردگیری و سایر موارد تمیزکاری اهمیت دارد. رفت و آمد زیاد و ترافیک بالای هتل ها قبل از هر چیز موجب کثیف شدن موکت ها می شود.

قبلا به طور کامل در مورد شستشوی انواع موکت صحبت کرده بودیم که می توانید آن را مطالعه کنید

نظافت و شستشوی موکت هتلی یکی از چالش های دائمی هتل داران است. نحوه نظافت و زمانبندی و همه موارد روی تیجه کار تاثیر می گذارد و باید از قبل بررسی شود. آلودگی ها و کثیفی های روی موکت علاوه بر اینکه جلوه خوبی ندارند روی دوام و طول عمر کف پوش نیز تاثیر دارند. به خصوص موکت لابی هتل و راهرو در معرض کثیفی بیشتری است و در صورت عدم شستشوی صحیح خیلی زود فرسوده می شود.

روش های مختلف نظافت و شستشوی موکت هتل

هتل ها از مراکز پر رفت و آمد هستند و به طور مرتب و روزانه نیاز به نظافت دارند. به خصوص نظافت کفپوش های هتل، اهمیت زیادی دارد زیرا سطوح کثیف و آلوده خیلی روی سودآوری هتل تاثیر می گذارد. مشتری ها حاضر نیستند یک بار دیگر به هتل کثیف و بدون بهداشت برگردند. مدیریت هتل ها و اقامتگاه های عمومی تاکید زیادی روی تمیزی و نظافت کفپوش ها دارد.

در مورد سطوح سخت مثل سنگ و سرامیک با استفاده از تی تخی مرطوب می توان، کف زمین را تمیز کرد. اما کفپوش های هتل نظیر فرش و موکت به شیوه های متفاوت تمیز می شوند. برای حذف آلودگی ها، گرد و خاک و …. از جاروبرقی های بزرگ و قوی استفاده می شود. جاروبرقی های هتل گرد و غبار لابلای الیاف و پرز موکت را نیز تمیز می کنند.

نظافت و شستشوی موکت هتل به همین جا ختم نمی شود. برای اینکه به طور عمقی همه آلودگی ها بر طرف شود در بازه های زمانی مشخص، موکت هتل شسته می شود. شستشوی موکت به دو شیوه سنتی و مکانیزه انجام می شود.

شستشوی موکت در هتل ها

1-نظافت و شستشوی موکت هتل به روش سنتی

در این شیوه، کارکنان با استفاده از شوینده و آب، موکت ها را تمیز می کنند. شستشوی سنتی موکت شبیه به شستن فرش ها در منزل است. در گذشته بسیاری از خانواده ها فرش های خانه را در حیاط می شستند. برای شستن موکت های یک هتل، این شیوه کارایی مناسبی ندارد. این نوع شستشو بسیار زمان بر است و مقدار زیادی آب و انرژی تلف می شود. از نظر منطقی نیز شستن تعداد زیادی موکت با شامپو فرش، پودر و آب و … اصلا مناسب نیست. شاید بتوان یکی دو قطعه موکت را با این روش تمیز کرد ولی برای یک هتل بزرگ با تعداد زیادی موکت اتاق خواب، این کار عملی نیست.

2-نظافت و شستشوی موکت هتل با دستگاه بخارشو

دستگاه بخارشوی به مراتب از شستشوی سنتی و دستی، بهتر است. با استفاده از بخار آب می توان همه آلودگی های داخل الیاف موکت را نیز از بین برد. قبل از استفاده لازم است تا ابتدا سطح موکت به خوبی غبار روبی شود. برای از بین بردن گرد و خاک، از جاروبرقی با قدرت مکش قوی تر استفاده می شود. اگر جاروبرقی ضعیف باشد، گرد و غبار در قسمت های عمیق الیاف و پرز موکت باقی می ماند. در این صورت با بخارشوی نمی توانید موکت را تمیز کنید. با این کار همه آلودگی ها وارد نخ بافت می شود.

یکی از مزایای استفاده از بخارشو برای نظافت و شستشوی موکت هتل اینست که ویروس ها، باکتری ها و عوامل بیماری زا نیز از بین می روند. داغی بخار آب همه میکروب ها را نابود می کند. اما گرمای زیاد می تواند موجب آسیب به الیاف موکت نیز بشود. موکت های هتل از الیاف پلی پروپیلن، پلی آمید و به ندرت الیاف پشمی هستند. شستشوی دائمی با بخار آب می تواند طول عمر و ماندگاری موکت را کاهش دهد.

در مورد انواع الیاف موکت مطلبی نوشته شده که خواندنش خالی از لطف نیست

از طرفی بخارشو قادر برای از بین بردن لکه های سر سخت روی موکت، مناسب نیست. به هر حال هتل یک مکان پر رفت و آمد است و کفپوش های موکتی هتل بیش از منازل کثیف می شوند. دستگاه بخارشوی می تواند تا حدود زیادی آلودگی ها و لکه های تازه را برطرف کند و زمان شستشوی کامل موکت را به تعویق بیندازد. در نهایت لازم است تا با استفاده از دستگاه های مکانیزه و پیشرفته، سطح موکت های هتل شستشو داده شوند.

نظافت موکت هتل با بخارشو

3-نظافت و شستشوی موکت هتل با دستگاه مکانیزه

برای شستشوی موکت و مبلمان در ساختمان های اداری، تجاری، هتل ها و مراکز عمومی از دستگاه مخصوص موکت شویی استفاده می شود. تقریبا همه هتل ها یکی از این دستگاه های شستشوی موکت را خریداری کرده اند. با استفاده از دستگاه موکت شور می توان با سرعت و هزینه کمتری، کارهای نظافت هتل و اقامتگاه های عمومی را انجام داد. به این ترتیب مقدار زیادی از هزینه های نظافت در این مراکز صرفه جویی می شود.

دستگاه موکت شویی دارای انواع متفاوتی است. دستگاه های قدرتمند، کارایی بیشتری دارند. این دستگاه ها علاوه بر نظافت و شستشوی موکت هتل، برای تمیز کردن کفپوش ها کار می روند. برخی از ویژگی هایی دستگاه شستشوی موکت در هتل ها عبارتند از :

 • کیفیت بالای شستشوی انواع موکت
 • سرعت نظافت بسیار بالا
 • امکان شستشوی موکت بدون جابجا کردن وسایل
 • قدرتمند در مکش آلودگی ها
 • خشک کردن سریع موکت بعد از شستشو
 • سهولت استفاده و کاربری آسان
 • صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده
 • کاهش هزینه های نظافت و نظافتچی
شستشوی موکت

دستگاه موکت شوی هتل به چه شیوه ای کار می کند؟

همه دستگاه های موکت شوی هتلی در بازار، کارایی کم و بیش یکسانی دارند. این دستگاه ها دارای محفظه جداگانه برای آب و مواد شوینده هستند. متصدی دستگاه با توجه به جنس موکت و میزان آلودگی، مواد شوینده مناسب را با آب ترکیب و در محفظه مخصوص می ریزد. دستگاه موکت شور دارای نازل مکنده و پاشش آب است. ابتدا آب و مواد شوینده روی سطح، پاشیده می شود. با حرکت دستگاه، فرچه های بزرگ شروع به چرخش کرده و سطح موکت کاملا تمیز و پاکیزه می شود. نظافت و شستشوی موکت هتل با دستگاه های مکانیزه نیاز به تخصص یا مهارت خاصی ندارد.

طریقه کار دستگاه طوری است که هیچگونه آب و مواد آلوده ای در محیط رها نمی شود بلکه همه آلودگی ها توسط سری مکنده و نازل دستگاه، وارد محفظه مخصوص می شود. هم زمان با عملیات شستشو و نظافت، آب های آلوده نیز از سطح موکت جمع آوری می شود. میزان مکش دستگاه به حدی زیاد است که همه آب و رطوبت را جمع می کند. به این ترتیب بعد از نظافت و شستشوی موکت هتل ، تقریبا سطح کفپوش خشک و قابل استفاده است.

میزان کثیف بودن کفپوش ها، لکه های روی موکت و آخرین باری که موکت هتل تمیز شده است، روی زمان و نتیجه شستشو تاثیر دارد. در صورتی که موکت بسیار کثیف و پر از لکه های قدیمی باشد، لازم است تا عملیات شستشو با دستگاه یکبار دیگر تکرار شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله پاک کردن انواع لکه از روی موکت را بخوانید.

نکته مهم در انتخاب مواد شوینده است. استفاده از مواد مرغوب برای شستن موکت های هتل موجب می شود تا همه کثیفی ها و آلودگی ها به سادگی برطرف شود. طرز کار دستگاه بسیار ساده است. متصدی با روشن کردن دستگاه و حرکت دادن آن بر روی موکت، همه سطوح را به سادگی تمیز می کند.

 • افسانه رجب پور
 • فروردین 17, 1400
 • 50 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *