روش تعمیر موکت سوخته

اینکه یک سیگار روی موکت افتاده یا اتوی داغ از دست تان رها شده و یا به طور تصادفی تکه ای ذغال یا هر چیز دیگری سطح موکت را سوزانده باشد، اهمیت ندارد. موضوع مهم اینست که حالا با این سوختگی چه کنیم. آیا می بایست به کلی کفپوش تعویض شود یا برای تعمیر موکت سوخته راه و چاره ای وجود دارد؟

یک علامت سوختگی روی موکت در هر اندازه ای که باشد، ناخوشایند است. هیچکس نمی خواهد آثار سوختگی های بزرگ و کوچک روی کفپوش منزل دیده شود. در این مورد اولین فکری که به ذهن می رسد اینست که به طور کلی موکت را عوض کنیم. خرید موکت هزینه بر است و نباید به خاطر لکه سوختگی و یک ایراد در بخشی از کفپوش، آن را دور انداخت. با کمی صبر و حوصله می توانید محل سوختگی موکت را رفو کنید به طوری که هیچکس متوجه سوختگی نشود.

 

پیشنهاد سایت : موکت تایل چیست؟

 

تعمیر موکت سوخته

موکت از الیاف پلی اتیلن و پلی پروپیلن تولید می شود. ای الیاف پلیمری مقاومت خوبی در برابر دما دارند حتی انواع موکت ضد حریق نیز در بازار موجود است. این محصولات مانع انتشار آتش سوزی می شوند ولی در اثر حرارت بالای اتش، آسیب می بینند. برای مثال اگر تکه ای ذغال داغ روی موکت بیفتد، آتش سوزی رخ نمی دهد ولی یک سوختگی بزرگ در همان محل ایجاد می شود. برای تعمیر محل سوختگی با توجه به اندازه و ابعاد سوختگی راه های متفاوتی به کارتان می آید.

تعمیر محل سوختگی سیگار

این اتفاق در ادارات و شرکت ها بیشتر پیش می آید. موکت اداری به دلیل عایق صدا بودن، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این موکت ها را می توان در سالن های عمومی و دفاتر کار نیز نصب کرد. اگر سهوا تکه ای از موکت با آتش سیگار سوخته باشد با این روش آثار سوختگی را از بین ببرید:

برای تعمیر موکت سوخته با سیگار ابتدا محل سوختگی را با یک کاغذ سمباده، تمیز کنید. موکت های اداری دارای الیاف کوتاهی هستند و پرز بلندی ندارند به این ترتیب خیلی راحت می توانید قسمت های سوخته را سمباده بزنید تا کمتر دیده شود.

سپس با جاروبرقی، بقایای سوختگی را تمیز کنید. احتمالا لکه سوختگی خیلی کمتر دیده می شود. با استفاد از محلول آب اکسیژنه و آب نیز می توانید به طور کامل لکه را ناپدید کنید. نسبت آب اکسیژنه به آب 1به 10 باشد. شستشو با آب در نهایت فراموش نشود. در مورد موکت های پرزدار خانگی روش کار متفاوت است.

 

پیشنهاد سایت :۵ راه برای پاک کردن لکه چای از روی موکت

 

تعمیرات موکت سوخته

تعمیر سوختگی موکت پرزدار

در خانه ها معمولا موکت های پرزبلند استفاده بیشتری دارند. اگر سهوا با سیگار یا ذغال یا هر جسم داغی یک سوراخ کوچک روی موکت ایجاد شد نگران نباشید. ناپدید کردن محل سوختگی خیلی ساده تر از پیزی است که فکر می کنید. ابتدا با یک قیچی نوک تیز، سوختگی ها را جدا کنید. به ارامی الیاف و پرزهای سوخته را برش دهید. مراقب باشید خود موکت را نبرید فقط پرزهای سوخته را حذف کنید.

حالا با صبر و حوصله فراوان از قسمت های دیگر موکت، پرز بردارید. با استفاده از یک موچین می توانید به آرامی الیاف موکت را جدا کنید. چون محل سوختگی سیگار کوچک است به تعداد زیادی الیاف نیاز ندارید. همه پرزها را از یک جا بر ندارید و پراکنده کار کنید تا دیده نشود. حالا با دقت یک به یک پرزها را روی محل سوراخ سوختگی سیگار بچسبانید. در انتها با دست یا شانه پرزها را حرکت دهید تا در بین بقیه پرزهای موکت ناپدید شوند.

تعمیر موکت سوخته با اتوی داغ

این مورد در خانه ها بسیار دیده می شود. مشغول اتوی لباس هستید که ناگهان اتو روی زمین می افتد. این یک فاجعه است داغی اتو موجب سوختن موکت شده و یک سوختگی بزرگ روی موکت به جای می ماند. این چیزی نیست که بتوان نادیده اش گرفت. به خصوص وقتی این سوختگی در قسمت های وسط موکت باشد، کاملا در دید است. فر کنید وسط موکت اتاق خواب را با اتو سوزانده باشید چطور می خواهید آن را تعمیر کنید؟

اگر خوش شانس باشید و سریع اتو را برداشته باشید احتمالا یک زردی باقی مانده و سطح موکت زیاد نسوخته است. بلافاصله یک پیاز را دو نیم کرده و روی محل لکه قرار دهید سپس محل سوختگی را با آب بشویید. احتمالا این راهکار جواب نمی دهد زیرا اتوی داغ به سرعت الیاف موکت را می سوزاند و جمع می کند. الیاف پلیمری شبیه به نایلون هستند و در اثر سوختگی تغییر شکل می دهند.

رفع لکه سوختگی روی موکت

راه حل ترمیم آثار سوختگی های بزرگ روی موکت

موقع نصب موکت، همیشه تکه های کوچکی که برش داده می شود را نگه دارید. دور انداختن این تکه ها اصلا به نفع تان نیست. برای مثال همین تکه های کوچک می تواند در مورد سوختگی های بزرگ روی موکت، مورد استفاده قرار گیرد. برای تعمیر موکت سوخته این تکه های بی ارزش به کارتان می آید.

یک کاتر تیز بردارید و دورتادور محل سوختگی را برش دهید. این کار را به آرامی و با احتیاط انجام دهید. کاتر باید به اندازه کافی تیز باشد تا در محل برش ایجاد کند. مراقب باشید کل موکت را با کاتر برش ندهید بلکه تنها لایه بالایی را ببرید. زیره موکت نباید برش بخورد این لایه زیرین ( بکینگ موکت) موجب حفظ و انسجام الیاف می شود پس حواس تان به لایه زیرین باشد.پس از جدا کردن لایه موکت که قبلا سوخته بود می توانید این لایه را جایگزین کنید.

یک تکه موکت سالم را درست به اندازه محل جدا شده و سوخته، تنظیم کنید و برش دهید. این کار آنقدرها هم سخت نیست. در مورد محل سوختگی اتوی داغ می توانید یک مستطیل بزرگ از سوختگی را جدا کنید. سپس یک مستطیل با همان اندازه را روی محل قبلی قرار دهید.

از یک چسب که دیر خشک می شود برای چسباندن موکت استفاده کنید. برخی از افراد چسب سیمان را برای این کار مناسب می دانند شخصا از این نوع چسب استفاده نکردم ولی هر نوع چسب دیگری که سریع خشک نشود برای این کار مناسب است. محل مورد نظر را با چسب بپوشانید و تکه موکت سالم را روی آن قرار دهید. به راه موکت توجه کنید تا بعدها رفوی موکت کمتر به چشم بیاید. پس از چسباندن موکت، یک جسم سنگین روی ان قرار دهید تا در حین خشک شدن چسب، تکه موکت ثابت بماند.

 

پیشنهاد سایت :5 کاربری متفاوت موکت رانر در دکوراسیون

2 دیدگاه برای “روشی شگفت انگیز برای تعمیر موکت سوخته”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *