نقش چوب در دکوراسیون روستیک

سبک روستیک یکی از کاربردی ترین طراحی های داخلی است که با نمادهایی از چوب شناخته می شود. نقش چوب در دکوراسیون روستیک به عنوان اصلی ترین عنصر دکوراتیو بسیار پر رنگ است. شاید تصور کنید که این طراحی اندکی قدیمی شده و تنها متعلق به خانه های روستایی است. با نگاهی دوباره به المان های طراحی و ایده های استفاده از عناصر طبیعی در خانه های امروزی، به کارامدی و لوکس بودن این سبک اعتراف خواهید کرد. در واقع وقتی بخواهید لوکس و کاربردی بودن را با هم داشته باشید، روستیک مشکل طراحی را حل می کند.

دکوراسیون روستیک چیست؟

به طور خلاصه ، دکوراسیون Rustic می تواند بسیاری از سبک های مختلف طراحی را پوشش دهد. روستیک نوعی طراحی محبوب در خانه های ویلایی است که به سبک روستایی نیز شناخته می شود. مشخصه اصلی این طراحی، استفاده از چوب و نمادهای طبیعی و ارگانیک است. بافت های طبیعی، طرح های گوشه دار، رنگ های شاد و چوب طبیعی را در طراحی روستیک به وفور می بینید. نقش چوب در دکوراسیون روستیک به عنوان اصلی ترین متریال را نمی توان نادیده گرفت. تقریبا هر چیزی که در این طراحی استفاده می شود به نوعی از طبیعت الهام گرفته شده است.

مصالح طراحی روستیک

این طراحی کاملا بی تکلف و ساده است. حس آرامش و راحتی از ویژگی های بارز طراحی به سبک روستایی است. رنگ های طبیعی و خنثی با تلفیقی از رنگ های گرم به صورت ترکیبی فضا را شادتر نشان می دهد. چه کسی گفته که طبیعت سخت و خشن است با نگاهی دوباره به سبک روستیک با زیبایی های طبیعت اطرافمان بیشتر آشنا می شویم.

مصالح مورد استفاده در دکوراسیون روستیک

چوب، گل و دیگر متریال طبیعی اساس طراحی به سبک روستایی را شکل می دهند. دکوراتیوها با استفاده از المان هایی که در هر منطقه پیدا می شود، فضای داخلی را تزئین می کنند. در اغلب ساختمان های قدیمی حتی متریال ساخت بنا چوب و الوار و کاه گل و … بود. استفاده از گل برای اندود کردن دیوارها از دیرباز مرسوم بوده است. این روزها آجرها و خشت های طبیعی زیبایی تولید شده که یادآور بخشی از طبیعت است. مواد به کار گرفته در این آجرها همان متریال طبیعی به شکلی امروزی است.

دکوراسیون روستیک پذیرایی

از دیگر مصالح می توان به انواع چوب طبیعی اشاره کرد. نقش چوب در دکوراسیون روستیک به عنوان نمادی از طبیعت بسیار پر رنگ است. به کارگیری مصالح طبیعی نظیر شاخه ها و پوست درختان، تنه یا الوارهای درختان طبیعی و به طور کلی نمادهای چوبی در این طراحی به وفور دیده می شود. این مصالح از نظر بافت و فرم، نزدیک به طبیعت هستند و کمتر دچار تغییر شده اند. چرم، پوست حیوانات، پارچه های بافته شده از الیاف گیاهی و ….. همگی نمادی از طبیعت در دکوراسیون هستند.

نقش چوب در دکوراسیون روستیک سالن پذیرایی

الوارهای چوبی سقف و دیوارها نمادی از طراحی روستایی است که در ساختمان های شیک کلان شهرها نیز راه پیدا کرده است. دست سازهای چوبی با انگاره هایی که یادآور طبیعت بکر و پویا هستند را می توان در هر کجای خانه به کار برد. تیرهای چوبی به صورت قفسه و یا بخشی از دیوارپوش، فضا را خاص و چشمگیرتر نشان می دهد. در انتخاب لوازم بزرگ منزل نیز می بایست چوب را در اولویت قرار دارد. مبلمان چوبی یا پارچه ای با دسته های چوبی ساده، کتابخانه های بزرگ ساخته شده از چوب طبیعی، میز چوبی و …. همگی نمادی از سبک روستیک در طراحی فضای داخلی هستند.

بیشتر بخوانید
کفپوش های پی وی سی بهترین انتخاب برای اماکن اداری و تجاری

طراحی به سبک روستیک

برای دستیابی به حداقل های معماری در سبک روستیک علاوه بر دیوارپوش ها، کف ساختمان نیز با چوب فرش می شود. طراحی روستایی یا سیک روستیک تضادی با مدرنیته و به کارگیری مصالح جدید ندارد بلکه سبک استفاده از مصالح و همچنین متریال اولیه در این مورد اندکی متفاوت است. روستیک با هدف آوردن طبیعت به درون خانه ها، طراحی می شود. استفاده از چوب در کفپوش ها یکی از همین موارد است. کفپوش های چوبی ایده ای جدید و ابتکاری نیستند. در بسیاری از ساختمان های دوران باستان نیز کفپوش چوبی در کف ساختمان کار شده است.

کفپوش چوبی در دکوراسیون روستیک

کفپوش چوبی در دکوراسیون روستیک

چوب طبیعی طول عمر زیادی دارد و سال ها به همان کیفیت اولیه باقی می ماند. نگهداری از کفپوش چوبی اهمیت زیادی در حفظ طول عمر ،ن دارد. به طور معمول چوب و رطوبت با هم در تضاد هستند. بنابراین شاید نصب کفپوش چوبی در سرویس های بهداشتی و یا محیط مرطوب آشپزخانه ایده خوبی نباشد. اما نقش چوب در دکوراسیون روستیک محدود به این مناطق نیست.

برای مثال در طراحی روستیک می توان قسمت ورودی ساختمان را با کفپوش های چوبی کار کرد. به جای پوشش کف ساختمان با قالیچه و فرش، کف های چوبی مدرن را انتخاب کنید. مهم اینست که به محض ورود به فضای داخلی حس و حال روستایی بودن تداعی شود. فرش و قالیچه های دستبافت نمادی از دکوراسیون کلاسیک و سنتی هستند . در این سبک نباید همه کف را با فرش پوشش دهید کف ساختمان یکی از بزرگترین سطوح دکورایتو است و می بایست به بهترین شکلی بهره برداری شود.

نقش چوب در دکوراسیون روستیک اتاق خواب

نقش چوب در دکوراسیون روستیک اتاق خواب

پارکت چوبی یکی از کاربردی ترین مصالح در معماری به سبک روستیک است. به این ترتیب به جای سرامیک های کف می توان یکی از صدها طرح پارکت لمینت را نصب کرد. به این ترتیب کف اتاق خواب به طور کامل با پارکت چوبی پوشش داده می شود. طرح، رنگ و نقش پارکت چوبی شبات زیادی به چوب طبیعی دارد. از نظر ساختار پارکت ها در دسته چوب طبیعی قرار ندارند و این شباهت تنها در ظاهر کفپوش است. پارکت لمینت دارای چند لایه مجزا بوده که تحت فشار و حرارت به صورت واحد و یکپارچه دیده می شود. طرح چوب کفپوش مربوط به لایه دکوراتیو پارکت است و هیچ ارتباطی به چوب طبیعی ندارد.

نقش چوب در دکوراسیون روستیک : آشپزخانه

کف و دیوارها بزرگترین سطوح در طراحی داخلی هستند اما هنوز فضای زیادی برای استفاده از المان های طبیعی وجود دارد. دکوراسیون آشپزخانه اوپن در آپارتمان های نقلی بسیار مهم است. از سطح شروع کنید ابتدا کف آشپزخانه با کفپوش چوب کار می شود. یک میز چوبی یا کانتر آشپزخانه چوبی نمادی از دکوراسیون روستیک در خانه های شهری است که فضا را روستایی تر نشان می دهد. اما نقطه عطف طراحی در نصب کابینت های چوبی آشپزخانه خلاصه می شود. اساسا آشپزخانه در سبک روستیک با کابینت چوبی ادغام شده است.

این نوشته را بخوانید : مهم ترین ویژگی ها در انتخاب پارکت چوبی

  • افسانه رجب پور
  • خرداد 6, 1399
  • 187 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link