پاک کردن خراش لمینت

خراشیدگی های روی لمینت، کفپوش را کهنه و قدیمی نشان می دهد. این خط و خراش های ریز و کوچک حتی روی دکوراسیون داخلی هم تاثیر می گذارند. کف ساختمان یکی از سطوح اصلی و بزرگ است که در فضای بسته ساختمان، کاملا به چشم می آید. تعویض کفپوش ها هزینه زیادی دارد ولی می توان این خراشیدگی های ناجور را از بین ببرید. برای پاک کردن خراش لمینت به کمی دقت و حوصله نیاز دارید. این کار چندان وقت گیر نیست اما بدون شک، دقت زیادی می طلبد. اگر اهل کارهای ظریف و دقیق هستید با ما همراه شوید تا همه خط و خش های سطح کفپوش را برطرف کنیم.

آموزش پاک کردن خراش لمینت با کمترین هزینه

در مقایسه با کفپوش چوبی، لمینت ارزان تر است. زیبایی و تنوع طرح و رنگ لمینت، نگاه ها را جلب می کند. لمینت های کف اتاق در برابر لکه ها، آلودگی ها و شرایط جوی مقاومت بسیار بالاتری از چوب دارند. محصولات جدیدتر دارای لایه محافظ و ضد خش هستند و در برابر خراشیدگی تا حدود زیادی مقاوم سازی شده اند.

طریقه مراقبت و نگهداری از لمینت، آسان است اما برخی مواقع آسیب هایی به کفپوش وارد می شود که ناشی از نادیده گرفتن اصول مراقبت صحیح از لمینت است. ذرات گرد و خاک، کشیدن مبلمان و لوازم سنگین روی کفپوش، افتادن اشیا سنگین و …. موجب ایجاد خراش های سطحی روی لمینت می شود. با کمی دقت می توان از بروز چنین مشکلی پیشگیری کرد. در صورتی که روی سطح لمینت، خراشیدگی دیده می شود برای از بین بردن این خراش ها، ترفندهای ساده زیر را اجرا کنید:

پاک کردن خراش روی لمینت

پاک کردن خراش لمینت با مدادهای پوشاننده

کیت تعمیر کف‌پوش لمینتی در بازار به فروش می رسد و شامل همه موادی است که برای از بین بردن خراشیدگی های سطح کفپوش نیاز دارید. موقع خرید دقت کنید که رنگ لمینت با رنگ مواد کیت، یکسان باشد. اگر این کیت را در اختیار ندارید از یک روش تضمین شده دیگر، استفاده کنید. ماژیک و مداد پر کننده در رنگ های متنوع وجود دارد. همخوانی رنگ مداد با لمینت بسیار مهم است. اگر کف خانه با کفپوش لمینت، پوشیده شده است حتما به یکی از این مدادها نیاز دارید.

همیشه یک مداد پر کننده هم رنگ لمینت را در خانه داشته باشید به خصوص اگر از حیوانات خانگی نگهداری می کنید و یا کودکی شیطان و بازیگوش در خانه دارید حتما به این مدادهای کار راه انداز، نیاز دارید. طریقه کار با این مداد بسیار ساده است. ابتدا محل خراشیدگی لمینت را تمیز کنید. برای تمیز کردن لمینت از یک دستمال نمدار استفاده کنید. تا زمان خشک شدن کامل سطح لمینت، دست نگهدارید. سپس مداد را با دقت روی محل خراشیدگی بکشید. شاید لازم باشد که 2 یا 3 بار روی خراش ها را با مداد پُر کنید. این کار را تا غیر قابل تشخیص بودن خط و خش ها ادامه دهید.

خراشیدگی کفپوش لمینت

از بین بردن خراش های سطحی لمینت با مداد شمعی

برای پاک کردن خراش لمینت راه های ساده تری هم وجود دارد. با استفاده از موم استیک نیز می توانید همه خط و خش های کفپوش را از بین ببرید. طرز کار با این موم برای افرادی که تجربه ای ندارند اندکی دشوار است. اما یک روش ساده تر و البته کم هزینه تری هم وجود دارد که برای افراد مبتدی عالی است.

برای محو کردن خراش های روی کفپوش لمینت و پر کردن خراشیدگی های سطحی می توانید از مداد شمعی استفاده کنید. برای این کار باید مداد شمعی را به “روش بن ماری” آب کنید. به این طریق که ابتدا کاغذ دور مداد شمعی را باز کرده، سپس با استفاده از چاقو یا رنده مداد شمعی را خورد کنید. سپس مدادهای تکه شده را در یک ظرف فلزی ریخته و آن را روی کتری قرار دهید. بخار آب موجب می شود تا مداد شمعی به حالت ذوب و مایع در بیاید.

اکنون می توانید از این مداد شمعی برای پر کردن خرش ها و فرو رفتگی های جزئی روی لمینت استفاده کنید. همرنگ بودن مداد شمعی، اهمیت زیادی دارد. برای اینکه کار یکدست باشد حتما از مداد شمعی با طیف رنگی مناسب استفاده کنید. در صورت پیدا نکردن رنگ دقیق می توانید از مداد رنگی با یک درجه تیره تر استفاده کنید.

حذف خراش های سطحی لمینت

گردو رنگ دهنده طبیعی لمینت

برای پاک کردن خراش لمینت از گردو استفاده کنید. گردو دارای روغن طبیعی است و رنگ قهوه ای تیره ای را روی کفپوش ایجاد می کند. پروسه رنگ کردن محل خراش با گردو بسیار ساده است ولی این روش تنها روی خش های بسیار ریز و ظریف، جواب می دهد. در صورتی که خراشیدگی موجب فرو رفتگی نشده باشد می توانید به این روش عمل کنید. یک گردو را شکسته، پوست آن را جدا کنید و گردو را مستقیم روی محل آسیب دیده و خرابی لمینت، فشار دهید. با این کار روغن گردو خارج شده و به وضوح خراشیدگی را ترمیم می کند.

پاک کردن خراش لمینت با بتونه رنگی

این شیوه در مورد خراش های کمی عمیق تر، به کار گرفته می شود. بتونه های رنگی به صورت آماده به فروش می رسند. یک رنگ متناسب با کفپوش را انتخاب کنید و با آن خراشیدگی را ها پر کنید. با بتونه های ساده هم می شود کار را انجام داد ولی باید کمی رنگ به آن اضافه شود. با کمک کاردک، خراش های عمیق را با بتونه پر کنید. قبل از اینکه بتونه خشک شود باید کار را انجام دهید و بتونه های اضافی را پاک کنید. بعد از خشک شدن بتونه با استفاده از سنباده نرم، روی محل آسیب دیده را تمیز کنید. به این ترتیب بتونه های اضافی جدا شده و سطوح آسیب دیده کاملا هم سطح خواهد شد.

کار با بتونه نیاز به کمی دقت و توجه دارد. در نظر داشته باشید که این شیوه برای خراش های عمیق تر مناسب است. اما منظور شکستگی ها و فر و رفتگی های عمیق روی کفپوش نیست. اگر بخشی از سطح لمینت در اثر ضربه و افتادن جسم سنگین، شکسته باشد نمی توانید با بتونه محل را ترمیم کنید. در این صورت تنها چاره اینست که تایل آسیب دیده را با یک تایل همرنگ و هماهنگ، تعویض کنید.

منبع

  • افسانه رجب پور
  • آذر 21, 1399
  • 505 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *