مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی

همه چیز درباره مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی

اگر قصد درست کردن یک مکان ورزشی و تفریحی را داشته باشید، از چمن مصنوعی استفاده می‌کنید یا طبیعی؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال لازم است راجع به مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی صحبت کنیم. آیا واقعا چمن مصنوعی انتخاب بهتری است؟ آیا چمن طبیعی زیباتر و بهتر نیست؟ توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم گیری و اقدام در این زمینه ابتدا تک تک مواردی که قرار است گفته بشود را مطالعه کنید. این مطلب قطعا به شما کمک خواهد کرد که بهترین تصمیم را بگیرید. وقت را تلف نکنیم و به سراغ اصل مطلب برویم.

5 ترفند جذاب برای تزئین گلخانه با چمن مصنوعی

مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی
مزیت استفاده از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی

آشنایی اجمالی با چمن مصنوعی

قبل از بررسی مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی لازم است ابتدا کمی با چمن مصنوعی آشنا شویم. چیزی که به عنوان چمن مصنوعی یا غیرطبیعی مشاهده می‌کنید، در واقع نوعی بستر پلیمری و جامد است. این بستر با الیاف سنتزی توسط دستگاه های بافت تولید می‌شود و چهره ای دقیقا مانند چمن دارد. ارتفاع این الیاف بستگی به تولید کننده دارد و در سه ردیف، کوتاه، متوسط و بلند استفاده می‌شود. هر ارتفاعی مخصوص شرایطی است. مثلا ارتفاع کوتاه بیشتر جنبه تزیینی دارد و ارتفاع بلند برای زمین های بازی مناسب است. این مدل از چمن در سال 1966 برای اولین بار در آمریکا تولید و در یک ورزشگاه استفاده شد. هم اکنون بسیاری از ورزشگاه های ورزشی در جهان از این چمن به جای چمن طبیعی استفاده می‌کنند.

بررسی مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی

بعد از این مقدمه به اصل مطلب می‌رسیم. مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی چیست؟ قبل از هر چیزی ابتدا باید نیازهای خود را بدانید. قطعا چمن طبیعی هم ویژگی های خاص خودش را دارد. به همین جهت ابتدا از خود بپرسید، چمن را برای چه استفاده ای نیاز دارید؟ وقتی هدف خود را مشخص کردید، حالا می‌توانید روی طبیعی بودن و مصنوعی بودن چمن فکر کنید. برخی از معایب چمن طبیعی را با هم مرور می‌کنیم. با بررسی این معایب، خود به خود دلیل برتری چمن مصنوعی را متوجه خواهید شد.

چمن طبیعی پر هزینه است

استفاده از چمن طبیعی از ابتدای ساخت تا انتها بسیار هزینه بر است. شاید در ابتدا هزینه خود چمن طبیعی از مدل مصنوعی ارزان تر باشد، اما هزینه های پنهان آن سرسام آور است. ابتدا باید محیط و زمین آن، شرایط رشد و کاشت چمن طبیعی را داشته باشد. چمن طبیعی مانند گیاهان دیگر برای رشد و تازه ماندن به هوا، آب و خاک مناسب نیاز دارد. پس باید این شرایط را فراهم کنید. خاکریزی مناسب داشته باشید، سیستم آبیاری تعیین کنید و محل ساخت را در مکانی با نور مناسب قرار دهید. سپس باید با هزینه های ساخت و کاشت چمن طبیعی سر و کله بزنید. در حالی که چمن مصنوعی به این صورت نیست. هزینه ها بر اساس متراژ محاسبه می‌شود و در کل حتی نصف چمن طبیعی هم شما را در خرج نمی‌اندازد.

برای مشاهده گرین وال روی آن کلیک کنید.

برتری چمن مصنوعی

نگهداری از چمن طبیعی سخت است

یکی از دلایل برتری چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی، مسئله نگهداری آن است. در چمن طبیعی باید نگهداری به صورت دائمی باشد. این موارد را باید در چمن طبیعی رعایت کنید:

  • آبیاری دائمی داشته باشید
  • مراقب نور باشید
  • چمن را به موقع کوتاه کنید
  • در مواقعی لازم است کود بریزید
  • قسمت های کچل شده و کنده شده ترمیم کنید
  • مراقب گل شدن و نرم شدن خاک باشید
  • مراقب نفوذ حشرات، حیوانات و آفت ها باشید
  • و…
بیشتر بخوانید
مزایا و معایب فنس چمنی و کاربرد آن

این نگهداری ها هزینه و انرژی زیادی را صرف می‌کند. بعضی از مواقع لازم است محیط را تعطیل کنید تا به چمن رسیدگی کنید. در حالی که چمن مصنوعی هیچکدام از این دردسرها را ندارد. چمن مصنوعی بدون هیچ مراقبتی همیشه سبز، شاداب و تازه می‌ماند. بدون آنکه وقت و پول خود را صرف کنید می‌توانید سالها از این چمن در بهترین حالت استفاده کنید.

چمن طبیعی محیط را کثیف می‌کند

یکی از دلایل برتری و مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی مسئله نظافت محیط است. کود، خاک، گیاهان و چمن ها به راحتی می‌توانند یک محیط را اشغال کنند و آن را کثیف کنند. این اتفاق برای کسانی که می‌خواهند فضای سبز کوچکی در حیاط خود داشته باشند و یا محیط بازی کودکان را چمن کنند بسیار ناخوشایند است. حتی در فضاهای شهری نیز این کثیفی خصوصا در حوزه بازی کودکان نامناسب است.

 این مشکل نیز در چمن مصنوعی وجود ندارد. این چمن نیز کثیف می‌شود، اما به راحتی با یک جارو و یا طی در کمترین زمان دوباره به حالت اولیه خود باز می‌گردد. در ضمن آلودگی های چمن مصنوعی تنها مختص به سطح خود می‌باشد، در حالی که چمن طبیعی اطراف خود را نیز درگیر می‌کند.

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی

مزیت چمن مصنوعی

ساخت چمن مصنوعی زمانبر است

یک مشکل اصلی در تولید و ساخت چمن طبیعی وجود دارد، آن هم زمان است. همین مسئله باعث مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی شده است. ساخت چمن طبیعی از نظر زمانی کمی طول می‌کشد. همچنین در مواقع ترمیم و رسیدگی نیز، نمی‌توان از آن استفاده کرد. حال اینکه چمن مصنوعی در سریعترین زمان نصب و قابل استفاده است. این مسئله برای کسانی که می‌خواهند در مدت زمان کوتاهی فضای مناسب را بسازند بسیار مهم است.

چمن طبیعی برای هر محیطی مناسب نیست

شما نمی‌توانید در محیط های سرپوشیده از چمن طبیعی استفاد کنید. در سالن ها و مراکز تفریحی نیز همچنین. اگر قصد استفاده تزئینی از چمن را داشته باشید، باز هم چمن طبیعی مورد مناسبی نخواهد بود. در حالی که چمن مصنوعی در هر محیطی با هر شرایطی سازگاری دارد. در فروشگاه ها، سالن ها، مراکز سرباز یا سربسته، حیاط خانه، ورزشگاه ها، محیط بازی کودکان، پشت بام، تراس و هر جای دیگری که فکر کنید، می‌توانید از چمن مصنوعی بهره مند شوید.

خرید بهترین نوع چمن مصنوعی در فروشگاه گامان تزئین جاوید

تا اینجا از مزیت چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی صحبت شد. اما لازم است بدانید، همه‌ی این مزایا زمانی به دست می‌آید که چمن مصنوعی خریداری شده، مرغوب و باکیفیت باشد. اگر به دنبال چمنی هستید که تراکم کمی داشته باشد، استاندارد باشد و از طول عمر بالایی نیز برخوردار باشد، باید به یک فروشنده معتبر مراجعه کنید. مجموعه گامان با داشتن سالها تجربه موفق و رضایت مشتریان، می‌تواند گزینه ای مناسب جهت خرید چمن مصنوعی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.