تفاوت چمن طبیعی با چمن مصنوعی

چند روز پیش که از حوالی میدان محله می گذشتم عده ای کارگر شهرداری را دیدم که در حال کندن چمن های فضای سبز بودند. گویا قصد داشتند در این مکان، چمن مصنوعی نصب کنند. این سوال پیش آمد که تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی چیست؟ در واقع چه چیز باعث شده تا چمن مصنوعی جایگزین چمن طبیعی بشود؟ شاید از فاصله چند متری، تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی اصلا مشخص نباشد ولی قطعا علتی برای این تغییر، وجود دارد.

پس از جستجو متوجه مزایای زیاد چمن مصنوعی شدم ولی این به معنای نادیده گرفتن چمن کاشته شده نیست. اگر بخواهید محوطه آپارتمان، حیاط ویلا و یا باغچه خانه تان را تزئین کنید از چه نوع چمن استفاده می کنید؟ اصولا موقع انتخاب، چه معیاری را در نظر می گیرید؟

از لحاظ ظاهری تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی در حد ناچیزی است. در واقع بین زمین چمن کاری شده با نصب چمن مصنوعی  فرقی وجود ندارد. اما از نظر ساختار، تراکم، طول عمر و ماندگاری و البته هزینه های نگهداری، تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی بسیار قابل تامل است. در ادامه برخی از این تفاوت ها بررسی شده است

چمن مصنوعی ورزشگاه

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی از لحاظ هزینه ها

برای احداث زمین چمن مصنوعی در حدود 90 درصد هزینه ها در همان ابتدا، صرف می شود. این محصولات به صورت رولی به فروش می رسند و با توجه به تراکم و جنس متریال، دارای قیمت متفاوتی هستند. به قیمت خرید چمن مصنوعی، هزینه های نصب و اجرای آن را نیز اضافه می کنید.

برای احداث زمین چمن طبیعی در حدود 70 درصد از بودجه، مصرف می شود. خرید بذر چمن و هزینه کاشت بذرها در مقایسه با چمن مصنوعی بسیار ارزان تر است اما در نظر بگیرید که بخش زیادی از هزینه ها مانده که به مرور می پردازید.

بیشتر بدانید : چمن مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

بعد از نصب چمن مصنوعی تقریبا دیگر خرجی باقی نمانده است. این چمن ها بدون نیاز به آبیاری و کود پاشی و …. همیشه سبز و با طراوت هستند. در حالی که هزینه آبیاری چمن طبیعی و نگهداری از آن بسیار زیادتر است. در مجموع چمن طبیعی هزینه سالانه بالایی دارد و اصلا اقتصادی نیست.

مشکلات چمن کاشته شده

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی از لحاظ رسیدگی و نگهداری

چمن طبیعی بخشی از طبیعت جاندار است. با نگهداری از گیاهان و درختان سبز، روح انسان تازه می شود. چمن کاشته شده مثل سایر گل ها و درختچه ها، در تولید اکسیژن موثر است. اگرچه این اکسیژن بسیار محدودتر از درختان باغچه است اما وجود آن در این دوران غنیمت است. مشکل اینست که نگهداری از این چمن های سبز طبیعی، بسیار پر هزینه تمای می شود.

شاید عمده ترین تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی در هزینه های نگهداری باشد. هزینه های نگهداری از زمین چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی در حد صفر است. از هزینه های آبیاری، کوددهی، آفت کش ها و …. که بگذریم هزینه های چمن زنی تمامی ندارد. در زمین های بزرگ، رسیدگی به چمن طبیعی نیز بودجه زیادی را صرف می کند. با جایگزین کردن چمن مصنوعی در فضای سبز شهری، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های نگهداری، منابع آبی منطقه نیز حفظ می شود.

نفاوت قیمت چمن مصنوعی با چمن طبیعی

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی در ماندگاری و طول عمر

چمن طبیعی در برابر شرایط جوی و تغییرات اب و هوایی، دوام زیادی ندارند. سرما و گرما به طور حتم روی گیاهان تاثیر دارد و چمن کاشته شده هم از قاعده جدا نیست. از طرفی چمن طبیعی نسبت به فرسایش و کوبیدگی و له شدگی هم حساس است و نمی تواند خیلی دوام بیاورد.

زمین های ورزشی که دارای چمن طبیعی هستند کاربری نصفه و نیمه دارند زیرا بعد از هر بازی، لازم است تا زمین استراحت داشته باشد. به این ترتیب چمن های کاشته شده فرصت احیا را دارند. با همه مراقبت هایی که انجام می شود، طول عمر چمن مصنوعی در مقایسه با طبیعی بسیار بیشتر است. زمین های ورزشی با چمن طبیعی توان استفاده حداکثر 20 ساعت در هفته را دارند که معادل حدود 1000 ساعت در سال است. این درحالی است که چمن مصنوعی زمین ورزش حدود 3000 ساعت در سال قابل بهره برداری است.

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی به لحاظ دوام، خیلی مشخص است. می گویند محصولات تولید شده چمن مصنوعی، مرگ ندارند و هرگز فرسوده نمی شوند. واقعیت اینست که طول عمر حداقل 10 ساله را می توان از چمن مصنوعی انتظار داشت. این محصولات در اثر رطوبت دچار پوسیدگی نمی شوند و همیشه شاداب و با طراوت باقی می مانند.

متریال پلیمری و شبه پلاستیک چمن مصنوعی، کفپوش زا از گزند تغییرات محیطی و سرما و گرما حفظ می کند. حتی تابش مستقیم اشعه فرابنفش خورشید نیز ذره ای از رنگ و زیبایی چمن های مصنوعی را کم نمی کند.

چمن مصنوعی زمین بازی کودک

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی در ایمنی

اغلب چمن های مصنوعی در زمین های فوتبال، گلف و …. نصب می شوند به همین جهت در بین عموم به چمن ورزشی نیز معروف شده اند. بحث ایمنی برای بازیکنان از موارد حساس است. تصور کنید در حین بازی فوتبال، یک بازیکن چند بار روی زمین می افتد. چمن مصنوعی دارای الیاف از جنس پلی پروپیلن است و نرمی و انعطاف فوق العاده دارد.

بیشتر بدانید : 10 باور غلط درباره چمن مصنوعی که خریداران را به اشتباه می اندازد

این محصول به هیچوجه موجب ایجاد خراشیدگی یا بریدگی و کوفتگی روی بدن بازیکنان نمی شود. چمن مصنوعی ورزشگاه یک ضربه گیر عالی است که جلوی بسیاری از آسیب های جسمانی را می گیرد.

این امر در زمین های بازی کودکان دارای اهمیت بیشتری است. کودک باید بتواند بدون ترس از زخمی شدن بر روی چمن ها بدود و بازی کند و دراز بکشد. با نصب چمن مصنوعی خیال تان بابت سلامت کودکان راحت است.

5 نفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی

تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی در رفاه و آسایشی است که والدین دارند. در واقع خیال تان از خاکی شدن و یا زخمی شدن کودک کاملا راحت است.

چمن مصنوعی برای صاحبان حیوانات خانگی یک انتخاب هوشمندانه است. دیگر نگران چاله های کوچک و بزرگ در حیاط نیستید. سگ و گربه نمی تواند موقع بازی و شیطنت، در زمین چمن مصنوعی حفره ایجاد کند. برخی از دیگر مزایای چمن مصنوعی اینها هستند:

  • ثبات رنگ
  • نصب آسان
  • نگهداری ساده
  • هزینه نگهداری کم
  • طول عمر زیاد
  • قابل نصب در هر مکانی
  • به دور از آسیب های محیطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *