چمن مصنوعی فوتسال چیست

چمن مصنوعی فوتسال چه ویژگی های تخصصی دارد ؟

چمن مصنوعی فوتسال نوعی کفپوش برای شبیه سازی چمن طبیعی است. این کفپوش در اماکنی که امکان استفاده از چمن طبیعی را ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. جنس الیاف این کفپوش از پلی پروپیلن و یا پلی اتیلن با چندین لایه مختلف است. بیشترین کاربرد چمن مصنوعی در زمین های بازی کودکان،  فضای سبز ساختمان ها و زمین های ورزشی است. برای نصب کفپوش در این اماکن از چمن مصنوعی فوتسال استفاده می شود که کیفیت و کارایی خوبی دارد.

کاربرد چمن مصنوعی فوتسال

کاربرد چمن مصنوعی فوتسال

در زمین های ورزشی سالنی امکان استفاده از چمن طبیعی وجود ندارد و می بایست از کفپوش های مناسب دیگری استفاده کرد. چمن مصنوعی فوتسال مناسب ترین کفپوش برای فضاهای ورزشی است.  البته چمن مصنوعی فوتسال تنها برای سالن های ورزشی و فوتبال ساخته نشده است. بلکه در اماکن غیر ورزشی نیز به منظور زیباسازی از چمن مصنوعی استفاده می شود. روف گاردن ها، تراس های منازل مسکونی، حیاط  ویلاهای شخصی، فضای سبز مجتمع های مسکونی  بهترین فضا را برای نصب چمن مصنوعی فوتسال در اختیار دارند.

اندازه زمین چمن مصنوعی فوتسال

سالن های فوتسال در طول و عرض استاندارد وجود دارند ولی به طور معمول در اندازه های زیر برای نصب چمن آماده می شوند:

  • بازی با توپ در چمن مصنوعی فوتسال
  • طول : حداقل ۲۵ متر و حداکثر ۴۲ متر
  • عرض : حداقل ۱۵ متر و حداکثر ۲۵ متر
  • دایره وسط زمین به قطر ۳ متر
  • اندازه ربع دایره کرنر ۲۵ سانتی متر
  • پهنای همه خطوط ۸ سانتیمتر است
  • فاصله نقطه پنالتی تا خط دروازه ۶ متر
  • فاصله نقطه پنالتی دوم تا خط دروازه ۱۰ متر
  • اندازه دروازه ها: فاصله بین دو تیر دروازه ۳ متر و ارتفاع تیر افقی تا سطح زمین ۲ متر

چنانچه اندازه زمین چمن فوتسال استاندارد باشد به صورت آماده می توان خطوط سفید چمن را با کامپیوتر طراحی کرد و طرح نهایی را به دستگاه انتقال داد. به این ترتیب رول های مربوط به چمن مصنوعی سفید هم در طرح نهایی لحاظ می شود.

بیشتر بخوانید
نصب چمن مصنوعی و اجرای آن

در مواردی که زمین چمن نقشه مشخصی ندارد باید چمن سفید را به صورت جداگانه روی چمن فوتسال نصب کرد. البته امکان خط کشی با رنگ روی چمن فوتسال هم وجود دارد که در این صورت چمن مصنوعی به صورت تک رنگ کار شده و با رنگ سفید خط کشی می شود. لازم است تا سالیانه ۲ بار خط کشی های رنگ شده را نوسازی کنیم و مجدد خط کشی ها رنگ شود.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی فوتسال

هزینه نصب و نگهداری چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی بسیار کمتر است. هزینه آماده سازی زمین، خرید بذر، کاشت، آبیاری، چمن زنی، دفع آفات، کود، ترمیم و تجدید کاشت چمن مقرون به صرفه نیست. چنانچه بخواهید مطلوب ترین فضای سبز را  در دراز مدت داشته باشید ملزم به استفاده از چمن مصنوعی هستید.

مزایای استفاده از چمن مصنوعی فوتسال

چمن فوتسالی در اثر سایش کفش و تردد زیاد بازیکنان، دچار آسیب و فرسایش نخواهد شد. حرکات فیزیکی و رفت و آمد روی این چمن ها خللی در تار و پود آن ایجاد نمی کند. این چمن نیاز به ترمیم و بازسازی ندارد و عمر مفید بسیار بیشتری از چمن طبیعی دارد.

چمن مصنوعی فوتسال قابل استفاده در همه ایام سال است و نیازی به آبیاری و نگهداری ندارد. بحث آب و کم آبی در ایران یک معظل جدی است که باید با استفاده از راه های اصولی در حل آن کوشید. استفاده از چمن مصنوعی در سطح کلان، صرفه جویی در ذاخیر آبی کشور نیز محسوب می شود.

شرکت گامان تزئین جاوید ارائه دهنده های چمن های مصنوعی ورزشی است. برای دیدن تنوع آن به لینک زیر مراجعه کنید.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link