برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

چسب زدن به چمن مصنوعی

بارش برف و باران، تابش مستقیم نور خورشید یا تغییرات دمایی شدید، موجب آسیب به سطح چمن نمی شود. در مقایسه با چمن طبیعی و کاشته شده، نگهداری از چمن مصنوعی بسیار مقرون به صرفه تر و ساده تر است. این محصول نیاز به نگهداری و رسیدگی خاصی ندارد. بدون اینکه بخواهید چمن ها را آبیاری یا هرس کنید، زمین چمن همیشه سرسبز و با نشاط باقی می ماند.

بازی کودکان و حیوانات خانگی روی چمن، رفت و آمد و ..باعث از بین رفتن یا خشک شدن چمن ها نمی شود. این محصول به کود یا سم نیاز ندارد. طول عمر چمن مصنوعی با کیفیت، بسیار بالاتر از گیاه طبیعی است. نصب چمن مصنوعی تاثیر زیادی در دوام و ماندگاری کفپوش دارد.

اجرای چمن مصنوعی

مراحل نصب چمن مصنوعی

این محصول قابلیت نصب روی هر سطحی را دارد. چمن مصنوعی بین سنگ، سرامیک، بتون و دیگر سطوح سخت به سادگی چسبانده می شود. برای اجرای کفپوش چمنی در باغچه یا زمین خاکی هم هیپ مشکلی وجود ندارد. این محصول به صورت رولی و در متراژ بالا تولید می شود. رول های چمن مصنوعی دارای عرض متفاوتی هستند. با توجه به ابعاد زمین مورد نظر، تعداد رول های مورد نیاز را خریداری کنید. مقداری دور ریز در لبه های کار وجود دارد ولی چندان قابل توجه نیست. قبل از نصب چمن مصنوعی باید سطح زمین را آماده سازی کرد.

بخوانید : بایدها و نبایدهای نصب چمن مصنوعی روی آسفالت

آماده سازی سطح زمین

این محصول ویژه فضای بیرون از ساختمان تولید شده و روی هر نوع سطح نرم و سختی می توان کفپوش را نصب کرد. طریقه نصب در زمین های نرم و سخت متفاوت است. زمین هایی که با خاک پوشیده شده اند در اصطلاح به سطوح نرم شناخته می شوند. بقیه سطوح، در گروه سخت هستند. به طور کلی نمی توان رول های چمن مصنوعی را بدون آماده سازی به زمین چسباند. آماده سازی یا زیرسازی به منظور تسطیح زمین انجام می شود و مزایای زیادی دارد.

از جمله مزایای زیرسازی می توان به نصب مجرای عبور آب، اشاره کرد. بدون زیرسازی همه نزولات جوی روی سطح چمن مصنوعی باقی می ماند و منفذی برای عبور آب، وجود ندارد. این محصول طوری تهیه شده که دارای روزنه های زیادی برای بیرون رفتن آب است اما این منافذ باید به طریقی یه مسیر فاضلاب هدایت شوند.

زیرسازی چمن مصنوعی

الف-راهنمای نصب چمن مصنوعی در زمین خاکی

منظور هر نوع زمین با ساختار خاک است. به طور معمول چمن مصنوعی زمین فوتبال در این نوع زمین ها نصب می شود. پروژه های ساخت زمین چمن در سطوح بزرگتر توسط تیم عملیاتی انجام می شود. برای مثال برای تاسیس یک باشگاه ورزشی، ابتدا خاک منطقه از نظر سختی مورد آزمایش قرار می گیرد. در مورد زمین هایی که از قبل دارای چمن طبیعی یا گیاه دیگری بودند به این ترتیب عمل می شود:

ابتدا سطح خاک به طور کامل پاکسازی می شود. همه گیاهان و علف های هرز باید از ریشه خارج شوند. کندن گیاهان قبلی بسیار ضروری است زیرا بعدها امکان رشد گیاه هست که در این صورت چمن مصنوعی ار زمین کنده می شود.

بخوانید : چگونه از رشد علف در چمن مصنوعی جلوگیری کنیم؟

سپس لازم است تا سطح خاک کوبیده شود. با استفاده از علتک زمین هموار می شود. به اندازه 5 تا 10 سانتیمتر شن روی زمین پهن می شود و با غلتک سطح زمین کوبیده می شود. در مراحل کار، زمین آبپاشی می شود و دوباره با غلتک عملیات تا تسطیح نهایی ادامه پیدا می کند. آبپاشی برای جلوگیری از نشست زمین در آینده، انجام می شود و غلتک نیز به هموار کردن سطح زمین کمک می کند. به خصوص در زمین های ورزشی این موضوع اهمیت زیادی دارد.

حالا نوبت به جدول کشی دورتادور زمین است. وقتی سطح زمین خاکی به خوبی تسطیح و هموار شد یک جدول بتونی در چهار طرف زمین، ساخته می شود. این ساختار برای اتصال رول های چمن و چسب کاری مورد نیاز است. در همه زمین های چمن مصنوعی این ساختار اجرا می شود. ، چمن مصنوعی ویلا و زمین بازی نیز به همین شیوه، آماده می شوند.

نحوه وصل کردن چمن های مصنوعی

ب-نصب چمن مصنوعی در سطوح سخت

شاید بخواهید روی کفپوش های سنگی و سرامیکی حیاط از محصولات چمنی استفاده کنید. به این ترتیب فضایی سرسبز و زیبا را طراحی کرده اید که در سرمای زمستان و گرمای تابستان هم همیشه با نشاط است. نحوه چسباندن چمن مصنوعی روی بتون، موجب زیبایی محوطه می شود. سطوح بتن، آسفالت، سنگ، سرامیک، آجر و …. همگی برای اجرای چمن مصنوعی مناسب هستند. در مقایسه با زمین خاکی، عملیات نصب روی زمین های سخت، ساده تر هم هست.

سطوح سخت و صاف باری چمن مصنوعی ایده آل هستند و در واقع سطوح نرم را نیز باید به این سطح از سختی رساند. برای چسباندن و نصب چمن مصنوعی روی سیمان و سنگ و … از چسب و بست های فلزی استفاده می شود.ابتدا دورتادور کار چسب خورده و رول ها روی زمین پهن می شوند. هر رول بدون فاصله در کنار رول بعدی قرار می گیرد. سپس لبه های کار نیز چسب کاری می شود. لبه ها نباید روی هم باشد ولی فاصله نیز وجود نداشته باشد. در انتها لازم است تا یک وسیله سنگین روی لبه های کار گذاشته شود تا چسب ها سفت شوند.

در مورد نحوه نصب چمن مصنوعی در بالکن و تراس یا حیاط خلوت، عملیات چسب کاری و میخ فلزی و … انجام نمی شود. در صورتی که سطح اجرای کار کوچک است توصیه می شود چمن را مثل موکت روی زمین پهن کنید. هیچ نوع چسب برای چسباندن استفاده نشود تا در صورت لزوم بتوانید کفپوش را بردارید و جمع کنید.در صورتی که برش های زیادی انجام شده و پرتی کار بالاست چسب کاری حتما انجام شود. اما در محدوده های کوچک و بدون پرتی نیازی به این پروسه نیست.

نحوه برش چمن مصنوعی

نحوه برش دادن چمن مصنوعی

ابعاد گسترده زمین این اجازه را می هد که بدون برش کاری، رول ها را نصب کنید. البته همیشه در لبه های کار از برش هایی استفاده می شود. به خصوص اگر پرتی وجود داشته باشد حتما نیاز به برش چمن مصنوعی است. حتی الامکان سعی می شود از برش های کمتری استفاده شود زیرا این کار، ساختار چمن را ضعیف و سس تر می کند.

برای ساخت چمن مصنوعی از مواد پلیمری استفاده شده است. این مواد پلاستیکی هستند و به صورت مذاب برای ساخت الیاف چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. پروسه ساخت و تولید به گونه ای است که محصول نهایی به صورت سخت و جامد در می آید. بعد از ساخت الیاف چمن روی یک لایه مقاوم نصب می شوند. این لایه به صورت سرتاسری ر زیر چمن مصنوعی قرار دارد و نخ های بافت روی آن فیکس شده اند. در واقع لایه زیره به نوعی انسجام الیاف را حفظ کرده است.

کیفیت و ضخامت زیره چمن مصنوعی روی استحکام و دوام محصول نهایی تاثیر می گذارد. با هر برشی که ایجاد می شود این لایه نیز برش می خورد. روی همین اصل توصیه شده از برش های غیر ضروری خودداری شود. رول های چمن در کنار هم پهن می شوند طوری که در لبه های کار به اندازه 5 تا 10 ساتیمتر اضافی باشند. دورتادور زمین چمن به سطوح سیمانی متصل می شود و اضافی کفپوش برش می خورد. با استفاده از اتر می توان برش های مورد نظر را ایجاد کرد.

اتصالات فلزی برای نصب

نحوه چسباندن لبه های کار

پس از برش های لازم، رول ها لب به لب در کنار یکدیگر قرار می گیرند. لبه ها با فاصله و یا روی هم نباشند. نحوه صحیح نصب چمن مصنوعی در کیفیت زمین چمن تاثیر دارد پس لازم است در این مورد دقت بیشتری انجام شود. پس از قرار دادن رول ها در محل صحیح، زیر درز و محل اتصال از نوار اتصال استفاده می شود. نوار اتصال ابتدا روی زمین پهن می شود. این نوار به طور سرتاسری در زیر همه درزها، نصب شده است. حالا روی این نوار از یک لایه چسب قوی ریخته می شود. سپس چمن مصنوعی روی چسب و نوار اتصال، چسبانده شده و به طور دقیق فیکس می شود.

استفاده از این نوار تنها در زمین های خاکی و طبیعی مجاز است. برای نصب چمن مصنوعی روی بتون، موزایک، سنگ و دیگر سطوح سخت نیازی به نوار اتصال نیست. به طور مستقیم می توان چمن مصنوعی را روی سطوح سخت چسباند اما در مورد خاک و شن، چسب چمن مصنوعی باید به روی نوار اتصال اعمال شود. سطح چمن مصنوعی باید صاف و هموار باشد و پس از نصب هیچ نوع برجستگی و ناهمواری روی زمین وجود نداشته باشد. به همین علت در زمین های خاکی از نوار اتصال استفاده می شود ولی در سطوح سخت کار، ساده تر است.

چمن مصنوعی استخر

نصب چمن مصنوعی بین سنگ حیاط

این طراحی یکی از زیباترین مدل ها برای دکوراسیون محوطه و حیاط ویلا است. چنانچه از قبل حیاط با سنگ، پوشیده شده نیازی به خارج کردن آن نیست می توانید مابین سنگ ها را با چمن، پر کنید. در این مورد چمن های طبیعی نیز ایده خوبی هستند ولی دردسر نگهداری از چمن کاشته شده خیلی زیادتر است. با راهنمای نصب چمن مصنوعی در فضای خالی بین سنگ ها، زیبایی محوطه را چند برابر می کند. در این مورد طریقه و نحوه اجرای چمن مصنوعی اندکی متفاوت است زیرا نیم توانید رول ها را روی زمین پهن کنید.

عملیات زیرسازی و تسطیح و کوبیدن زمین هم حذف می شود ولی لازم است تا به اندازه 5 سانتیمتر از خاک بین سنگ ها را خالی کنید. در غیر این صورت پس از نصب، چمن بالاتر از سطح سنگ قرار می گیرد و چندان جالب نیست. با یک بیلچه کوچک 5 سانتیمتر از خاک را بردارید تا فضا برای نصب چمن مصنوعی در بین سنگ ها باز شود.

مطلب جالب چمن مصنوعی باغ تالار چه ویژگی هایی دارد؟ را فراموش نکنید

سپس برش ها را به صورت نوارهای باریک با کاتر ایجاد کنید. عرض این نوارهای چمنی به اندازه فاصله بین سنگ ها باشد. با دقت و حوصله همه برش ها در سر جای خود قرار می گیرد. هر بخش با چسب به سطح زمین متصل شده و در انتهای رول ها از بست فلزی استفاده می شود. با توجه به اینکه طراحی چمن مصنوعی در بین سنگ و سرامیک، جنبه تزئینی دارد، طریقه اجرای کار شبیه به سطوح نرم یا سخت نیست. در واقع قرار نیست این چمن فشار یا ضربه را تحمل کند و معمولا حتی امکان راه رفتن روی این بخش هم نیست. بنابراین نصب چمن مصنوعی اندکی ساده تر است

زیبایی چمن بین سنگ

نکات مهم در نحوه اجرای چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی در بازار موجود است هر کدام از این محصولات برای فضای خاصی، تولید شده است. چمن های مصنوعی با الیاف بلندتر جنبه تزئینی دارند و برای فضای داخلی یا محوطه ویلا استفاده می شوند. در مورد زمین ورزشی استانداردهایی وجود دارد. برای مثال فیفا مقررات سخت گیرانه ای برای زمین چمن ورزشگاه تعیین کرده است. در مورد نصب چمن مصنوعی نیز این مقررات صدق می کند. یکی از مهم ترین موارد، مربوط به اندازه ارتفاع الیاف چمن است. این اندازه نباید به گونه ای باشد که در بازی اختلال ایجاد کند.

در مورد زمین گلف، فوتسال، زمین های ورزشی در محوطه باز، انتخاب نوع چمن نیز اهمیت دارد. نصب چمن مصنوعی هزینه بر است پس با خرید محصول با کیفیت طول عمر زمین چمن را افزایش دهید تا این هزینه در سال های آینده، سرشکن شده و مقرون به صرفه تر شود. هر چقدر تراکم الیاف چمن مصنوعی بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر است. موقع خرید گره های بافت را در یک فضای 10 سانتیمتری شمارش کنید. گره ها در طول و عرض، شمرده شود.

در مورد چمن زمین فوتبال، نیازی به خرید چمن مصنوعی با تراکم بسیار بالا نیست. فاصله خالی بین الیاف، پس از نصب با شن ریزی پر خواهد شد در نظر داشته باشید که 2 تا 3 سانتیمتر از ارتفاع چمن نیز با شن پوشیده می شود شن پوششی موجب افزایش طول عمر چمن مصنوعی می شود و از کوبیدگی و له شدن الیاف چمن جلوگیری می کند. خوشحالیم که در این مطلب نحوه استفاده از چمن مصنوعی را به شما آموزش دادیم.

نصب چمن مصنوعی در زمین های بزرگ ورزشی یا پارک بازی کودکان باید طبق اصول استاندارد انجام شود. این کار پیچیدگی های خاص خود را دارد. البته در مورد چمن مصنوعی تراس اصلا چنین عملیاتی انجام نمی شود و معمولا کفپوش به زمین چسبانده نمی شود. به طور کل سعی کردیم در این مطلب به اموزش چسباندن چمن مصنوعی روی سطوحی مثل :

 • سرامیک
 • موزاییک
 • سنگ
 • خاک
 • سیمان

بپردازیم و شما را از این موارد مطلع سازیم. نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

10 دیدگاه برای “آموزش نصب چمن مصنوعی”

 1. سلام در مورد نحوه چسب زدن چمن مصنوعی اینکه به پشت خود چمن بزنیم یا سطح زمین کدومش بهتر هست؟
  یا این که هر دو طرف رو بزنیم
  مورد دوم هم در مورد نوع چسب میخواستم بدونم

 2. خیلی ممنونم فکر میکنم کاملا متوجه شدم که چگونه چمن مصنوعی نصب کنیم. سوالی که ممکنه پیش بیاد این هست که چسبی که باید استفاده کنیم چه چسبی هست؟ آیا برای بالکن با حیاط و یا استفاده از چمن مصنوعی در روف گاردن تفاوتی داره یا از همان مدل مثل چسب صنعتی میشه استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *