شن چمن مصنوعی

شن چمن مصنوعی لایه ای نازک از شن است که پس از نصب چمن مصنوعی روی آن پاشیده می شود. در واقع لایه شن چمن مصنوعی یکی از ضروری ترین موارد برای چمن های تزئینی در محوطه سازی است. یک لایه شن به عمق 2 سانتی متر جهت حفظ کیفیت چمن روی آن قرار می گیرد که مزایای زیادی دارد.

شن چمن مصنوعی و تثبیت سازی

چمن های تزئینی با الیاف بلند نیاز به تکیه گاهی برای صاف ایستادن دارند. الیاف بلند چمن های تزئینی توسط لایه های نازک از شن، به صورت استوار باقی می ماند. به عبارتی این لایه شنی برای تثبیت الیاف چمن در کف و جلوگیری از جدا شدن چمن در جین اجرای کار، استفاده می شود. لایه شنی موجب سنگین شدن تایل های چمن مصنوعی شده و نیاز به محکم کردن و ابزارهای اضافی برای ثبات چمن وجود ندارد.

ضد حریق شدن با شن چمن مصنوعی

در محوطه سازی و اجرای چمن در حیاط مجتمع های مسکونی، استفاده از اقدامات امنیتی ضروری است. شن چمن مصنوعی در فضای بسته و داخل آپارتمان استفاده نمی شود ولی توصیه می شود لایه ای شن بر روی چمن مصنوعی حیاط پاشیده شود. شن مانع حریق و آتش سوزی شده و خاصیت ضد حریق دارد. بنابر این به راحتی می توان روی چمن مصنوعی بساط پیک نیک را پهن کرده و حتی از منقل کباب هم استفاده کرد. لایه شنی روی چمن مانع انتقال گرما به کف چمن شده و از آتش سوزی های غیر عمدی پیش گیری می کند.

زیبایی و دوام چمن با لایه ای شن

لایه نازک شن از کنده شدن الیاف چمن جلوگیری کرده و محافظ خوبی برای اماکن پر تردد است. استفاده از شن چمن مصنوعی نه تنها عمر مفید چمن را افزایش می دهد بلکه بر زیبایی ظاهری آن نیز می افزاید. به طور معمول پس از جارو کردن و نظافت چمن، الیاف به صورت پراکنده و نامرتب دیده می شوند. در اماکنی که از شن برای تثبیت چمن استفاده شده، الیاف پس از جارو زدن نیز به حالت صاف و ایستاده دیده می شوند. شن چمن مصنوعی نقش پر کننده بین الیاف را داشته و فضای اضافی میان الیاف را پر می کند. به این ترتیب امکان خم شدن الیاف بلند وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
چمن مصنوعی مدارس چه ویژگی هایی دارد؟

انواع شن چمن مصنوعی

انواع شن چمن مصنوعی کدامند؟

اصطلاح شن به انواع پر کننده ها اطلاق می شود. بنابر این منظور از شن چمن مصنوعی، انواع مواد پر کننده الیاف می باشد. انواع پر کن و شن برای چمن مصنوعی دارای عملکرد مشابه بوده ولی کیفیت و متریال متفاوتی دارند.

شن سیلیس

شن سیلیس از ارزان ترین شن ها برای تثبیت چمن مصنوعی است که از کوارتز تهیه می شود. شن سیلیس سفید رنگ بوده و به شکل گرانول هایی با ترکیب استوانه ای شکل است. این شن در اثر تردد، سایش و تماس با آب و هوا به تکه های کوچکتر خرد می شود. خرد شدن شن سیلیس در زه کشی بهتر چمن مصنوعی تاثیر خوبی دارد. این شن برای اماکن کم تردد مورد استفاده قرار می گیرند.

شن لاستیکی

شن لاستیکی چمن را شاداب و حجیم تر نشان می دهد و به خوبی سطح چمن و بین الیاف را پر می کند. از مزایای این شن، عدم جذب بوهای نامطبوع است و احساس راه رفتن روی چمن مصنوعی را ایجاد می کند. از معایب شن لاستیکی، جاذب گرما بودن آن است. این شن برای محیط های بسیار گرم مناسب نیست و سریع گرما را جذب می کند. شن سیلیس برای اماکنی با تردد متوسط نظیر سازمان های اداری و کفپوش فروشگاهی مناسب تر است.

شن دورافیل

شن دورافیل نسبت به انواع دیگر شن مزایای بیشتر و البته قیمت بالاتری هم دارد. جنس این شن از هسته کوارتز بوده و به صورت اختصاصی برای انواع چمن مصنوعی استفاده می شود. دورافیل سطح چمن را خنک نگهداشته و مایعات را جذب نمی کند. مهم ترین مزیت شن دورافیل ضد باکتری بودن آن است. دورافیل ها باکتری های موجود در محیط را نابود کرده و بهترین گزینه برای چمن مصنوعی زمین بازی کودکان هستند.

royalgrass

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link