چمن مصنوعی فضای شهری

چمن مصنوعی نه تنها در باغ های خصوصی ، بلکه در فضاهای عمومی نیز محبوب است. فضای باز هتل ها، رستوران ها، پارک های تفریحی کودکان و حتی محوطه شرکت ها و ادارات دولتی نیز با چمن مصنوعی فضای شهری دکوراسیون شده است. روزانه زمین های عمومی بیشتری با تغییر کاربری در لیست زمین های چمن مصنوعی قرار می گیرند.

اصولا فضای سبز شهری برای این طراحی شده تا چشم اندازی سبز و با طراوت در پیش روی شهروندان قرار گیرد. در مناطقی که فضای سبز بیشتری دارند، روحیه و خلق و خوی شهروندان به مراتب، بهتر است. با همه اینها چه چیزی باعث می شود چمن مصنوعی جای چمن طبیعی و کاشته شده را بگیرد؟

چمن مصنوعی فضای سبز

فضای سبز شهری چیست؟

به بخشی از محوطه باز در شهر که توسط گیاهان طبیعی پوشش داده شده، فضای باز شهری گفته می شود. بنابراین درختان، گل ها و زمین چمن نیز در زیر مجموعه فضای سبز قرار می گیرند. لزوم وجود چنین فضایی در شهرها به دلیل نبود سر سبزی و طراوت طبیعی ضروری است. در مناطق روستایی یا شهرهای مرطوب نیازی به ساخت چنین مکان هایی نیست اما در شهرهای بزرگ بدون وجود فضای سبز شهری، روحیه ساکنین تخریب می شود.

در گذشته اغلب فضای سیز شهری با گیاهان طبیعی و چمن کار می شد اما این روزها چمن مصنوعی فضای سبز تنها انتخاب در بسیاری مناطق است. طبق تحقیقات انجام شده از نظر بصری و احساسی این محصول هیچ تفاوتی با چمن طبیعی ندارد. چنانچه امکان استفاده از گیاه زنده نباشد با استفاده از چمن مصنوعی می توان فضای سبز کافی برای شهروندان احداث کرد. این امر در ارتقا و بهبود شرایط ساکنین شهرها تاثیر زیادی دارد.

برای مقایسه بین چمن طبیعی و مصنوعی لازم است تا با برخی مزایای چمن مصنوعی بیشتر آشنا شویم. برخی از ویژگی های چمن مصنوعی فضای شهری در ادامه آورده شده است.

چمن مصنوعی در شهرهای بزرگ

1-هزینه نگهداری چمن مصنوعی فضای شهری کم است

در واقع این هزینه به قدری کمتر از چمن طبیعی است که می توان آن را نادیده گرفت. بسیاری از هزینه های نگهداری شامل هزینه خرید تخم چمن، کاشت، آبیاری، کودهی، سم پاشی، چمن زنی و …. به کلی حذف می شود. این مبلغ در سطح کلان و شهرهای بزرگ، بسیار زیادتر از چیزی است که تصور می کنید. چمن مصنوعی فضای شهری بی نیاز از رسیدگی های معمول است در حالیکه یک تیم کامل مسئول رسیدگی به نیازهای چمن کاشته شده هستند.

اما مهم تر اینکه با حذف آبیاری در چمن مصنوعی فضای شهری، مقدار زیادی از ذخایر آبی کشور ذخیره می شود. این امر در مناطق خشک و بی آب یک امتیاز بزرگ تلقی می شود. در اغلب شهرهای ایران مشکل بی آبی و کم آبی وجود دارد. ضروری است تا هر چه زودتر کلیه زمین های چمن موجود با استفاده از محصولاتی بی نیاز به آب، طراحی شوند.

دکوراسیون محوطه باز

2-چمن مصنوعی فضای شهری آلودگی انتشار نمی دهد

مواد به کار رفته در ساخت چمن مصنوعی فاقد آلاینده های محیطی و سموم و غیره هستند. در محوطه هایی که چمن مصنوعی نصب شده، هیچ نوع بوی زننده و آلودگی دیده نمی شود. رنگ سبز چمن از مواد بدون سرب و کاملا بهداشتی و ایمن بوده و به هیچوجه وارد محیط نمی شود. نگران بارش های فصلی نباشید رنگ چمن مصنوعی فضای شهری همیشه ثابت است و با آب شسته نمی شود بناراین آلودگی محیطی ایجاد نمی کند.

با حذف سموم و کودهای شیمیایی یک گام بزرگ در جهت احیای زمین برداشته می شود. برای رسیدگی به چمن طبیعی، سالانه مقدار زیادی مواد شیمیایی وارد محیط زیست می شود که در نهایت روی سلامت انسان تاثیر می گذارد. بدون هیچ نگرانی می توان در همه محوطه های باز شهری، انواع چمن مصنوعی را نصب کرد.

بیشتر بدانیم: بایدها و نبایدهای نصب چمن مصنوعی روی آسفالت

نصب چمن مصنوعی فضای شهری

3-چمن مصنوعی فضای شهری در تمام طول سال مورد استفاده قرار گیرد

یکی از بزرگترین مزایای چمن مصنوعی عدم وجود گل و لای است. این به دلیل سیستم تخلیه دائمی چمن مصنوعی است. هر آبی به سطح چمن مصنوع فضای شهری برخورد می کند بلافاصله از طریق سوراخ ها زیرین خارج می شود. موقع نصب چمن مصنوعی عملیات آماده سازی زمین و تعبیه سیستم عبور آب به فاضلاب طراحی می شود. پس از نصب دیگر نگرانی جمع شدن آب روی سطح چمن و تشکیل چاله های آبی وجود ندارد.

ساختار چمن مصنوعی طوری است که از قسمت رویه، کاملا شبیه به چمن طبیعی است ولی در قسمت پشت چمن یک لایه مشبک برای عبور آب در نظر گرفته شده است. این ویژگی موجب می شود تا در هر فصلی امکان بهره برداری از زمین هایی که با چمن مصنوعی فضای شهری کار شده اند، باشد. در موقع بارندگی های شدید نیز مشکلی پیش نمی آید چمن های استاندارد تا 50 لیتر آب در دقیقه را به راحتی از طریق همین روزنه های کوچک، به فاضلاب روانه می کنند.

حتی موقع راه رفتن روی زمین چمن نیز، کفش های عابرین گل نمی شود. این ویژگی را با محوطه های چمن طبیعی مقایسه کنید تا به کیفیت محصول پی ببرید.

4-چمن مصنوعی فضای شهری در هر مکانی قابل نصب است

به طور کلی این چمن ها برای فضای بیرونی و محیط های باز، طراحی شده اند. در هر مکانی می توان عملیات نصب و اجرای چمن مصنوعی را راه اندازی کرد. اگر زمین مورد نظر آفتاب گیر نیست و یا آب منطقه بسیار کم است نیز مشکلی برای احداث یک زمین سر سبز وجود ندارد. الیاف چمن مصنوعی شبیه به پلاستیک هستند و به آب و نور و …. نیازی ندارند. بر خلاف چمن طبیعی، این محصول را می توان در مکان های تاریک، زمین های ناهموار، مناطق دور از آب و هر منطقه دیگری نصب کرد.

ساخت محوطه بازی کودکان

5-چمن مصنوعی فضای شهری در برابر رفت و آمد آسیب نمی بیند

در مکان های عمومی و پر ترافیک نمی توان گیاه طبیعی را نگهداری کرد. چمن زیر پا و فشار کفش رهگذران، آسیب می بیند اما الیاف چمن مصنوعی دارای مقاومت زیادی هستند و در اثر تردد و رفت و آمد زیاد دچار شکستگی و فرسایش نمی شوند.
محوطه های چمن مصنوعی فضای شهری برای بازی بچه ها، و پیک نیک خانوادگی، جایی دنج و بسیار کاربردی هستند. بدون نگرانی از خشک شدن چمن یا کنده شدن و یا له شدن چمن می توان روی چمن مصنوعی نشست، راه رفت و بازی کرد.

محصولات تولید شده با الیاف نایلون برای چمن صمنوعی فضای شهری مناسب تر هستند زیرا در قوی ترین مقاوم ترین الیاف به حساب می آیند. الیاف پلی اتیلن در مقایسه با الیاف نایلونی اندکی ضعیف تر است.

بیشتر بدانیم: ایده های طراحی با چمن مصنوعی دیواری

6-چمن مصنوعی فضای سیز شهری ایمن است

به طور طبیعی سطح چمن مصنوعی نرم و غیر ساینده است. به این ترتیب موقع افتادن یا لغزیدن هیچ صدمه ای به فرد وارد نمی شود. این موضوع به خصوص در زمین های بازی کودکان، حائز اهمیت زیادی است. ضخامت چمن مصنوعی نیز روی نرمی و انعطاف پذیری آن تاثیر دارد. محصولات با کیفیت دارای ضخامت بیشتری هستند.

اما نکته مهم دیگر، آلرژی زا نبودن این محصول است. چمن مصنوعی فضای شهری فاقد مواد حساسیت زا است. سال ها از نصب چمن مصنوعی در زمین فوتبال، محوطه بازی کودکان، دکوراسیون فضای سبز شهری و محوطه سازی باغ و ویلا می گذرد. طبق آمارهای موجود تاکنون هیچ نوع گزارشی از آلرژی زا بودن محصول، ثبت نشده است.

به نظرتان همین دلایل برای جایگزین کردن زمین های چمن طبیعی با چمن مصنوعی، کافی نیست؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *