زیرسازی چمن مصنوعی

قبل از نصب چمن مصنوعی عملیات زیرسازی پروژه انجام می شود که یک عملیات اجرایی دقیق و حساس است که در طول عمر و مقاومت آن تاثیر دارد. عدم توجه به زیرسازی مناسب، موجب صرف هزینه های اضافی برای ترمیم و بازسازی قسمت های معیوب شده و از ماندگاری چمن کم می کند. طراحی و اجرای آن با توجه به زمین و انتظاری که از پروژه اجرای چمن دارید، انجام می شود.

عوامل محیطی و تغییرات آب و هوایی در پروژه های فضای باز، حساسیت طراحی آن را بیشتر می کنند. میزان بارندگی سالانه در منطقه اجرای پروژه، درجه هوا در یخبندان، عمق یخبندان، نوع خاک منطقه و عوامل مهم دیگری در تعیین استراتژی های طراحی زیرسازی نقش دارند. به این ترتیب نمی توان یک طرح ثابت را برای همه زمین ها اجرا کرد. با توجه به بررسی های کارشناسی انواع زیرسازی برای پروژه های زیرسازی چمن مصنوعی انجام می شود.

طراحی زیرسازی چمن مصنوعی

زیرسازی چمن مصنوعی استحکام نیافته

در زیر سازی استحکام نیافته از بتن و آسفالت در اجرای پروژه استفاده نمی شود. این زیرسازی برای زمین هایی که کاربری کمتری دارند یک پیشنهاد مناسب و کم هزینه است. برای زیباسازی اماکن کم تردد با صرف هزینه ای معقول می توان بهترین پروژه چمن مصنوعی را در اختیار داشت. بدیهی است زیرسازی استحکام نیافته تحمل فشار و بارهای سنگین را ندارد. به این جهت در اماکنی که امکان تردد وسایل نقلیه وجود دارد، نباید از این طراحی برای زیرسازی چمن مصنوعی استفاده کرد. زیرسازی استحکام نیافته در اثر تردد ماشین های سنگین و در طول زمان، موج برداشته و چمن مصنوعی از محل نصب جدا می شود.

بیشتر بخوانید
محوطه سازی ویلا با چمن مصنوعی

زیرسازی چمن مصنوعی استحکام یافته

در این تکنیک در آخرین لایه از زیرسازی، بتن یا آسفالت برای استحکام استنفاده می شود. انتخاب این تکنیک بستگی به ابعاد زمین، نوع چمن و کاربری آن دارد. اغلب زیرسازی استحکام یافته به منظور هدایت ئ دفع آب های سطحی و با شیب بندی انجام می شود. البته می توان زیرسازی را به گونه ای متفاوت برای دفع آب باران با زهکش مناسب نیز انجام داد. عدم دفع مناسب آب موجب ترک خوردن لایه های آسفالت در اثر یخبندان شده و مقاومت و استحکام چمن را از بین خواهد برد.

مراحل انجام

  • گودبرداری زمین
  • لایه برداری لایه های اساسی
  • رول کردن لایه های اساسی
  • لایه برداری به صورت ژئو-نساجی
  • زهکشی زمین
  • قراردادن دادن رول های چمن مصنوعی
  • برش دادن خطوط
  • فشار بر روی درزهای موجود
  • درزگیری

برای گودبرداری کندن زمین به عمق ۳۵ سانتی متر مناسب است. استفاده مناسب از ماسه، قلوه سنگ، شن و ترکیب این مواد بهترین زهکشی را به وجود می آورد. یک لایه نهایی برای رویه کار و توزیع مناسب فشار در منطقه گودبرداری شده می تواند زیرسازی را کامل کند. در نهایت لایه های چمن مصنوعی روی این لایه اصلی قرار داده خواهد شد. برش خطوط در طول چمن و قسمت های مختلف در حین نصب رول ها انجام می شود. چنانچه درزهای ایجاد شده تحت فشار درزگیری شوند در حین استفاده و تردد استحکام خود را حفظ می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link