اندازه الیاف چمن مصنوعی

بسیاری از افراد نمی دانند چگونه چمن مصنوعی مناسب را انتخاب کنند. به نظر، ظاهر همه چمن های مصنوعی شبیه به هم است و از لحاظ تراکم و ارتفاع تفاوتی وجود ندارد. این یک خطای دید آشکار است زیرا انواع چمن مصنوعی با کیفیت و حتی اشکال متنوع تولید شده اند. ارتفاع چمن مصنوعی یکی از مشخص ترین اختلاف ها در شکل ظاهری محصولات تولیدی است.

در نگاه اول فرقی بین زمین های چمن مصنوعی نمی توان پیدا کرد. انگار همه زمین های ورزشی یا پارک های کودکان و حتی حیاط هایی که با چمن مصنوعی محوطه سازی شده اند، وجود ندارد. کارخانه های تولید کننده با توجه به کاربردهای مختلف چمن هایی با تراکم و ارتفاع متفاوت را روانه بازار کرده اند. گاهی اوقات افراد به اشتباه محصولی را خریدار یمی کنند و از این خرید راضی نیستند زیرا الیاف چمن مصنوعی و ارتفاع و بلندی الیاف با آنچه که در ذهن داشتند تفاوت دارد.

چمن مصنوعی با تارهای بلندتر بهتر است یا کوتاه تر؟

برخی از افراد تصور می کنند الیاف بلندتر از نظر کارایی و کیفیت بهتر هستند. دو عامل ارتفاع و تراکم بیشترین تاثیر را در قیمت چمن مصنوعی دارد. این دو مورد موجب می شود در مقدار مواد اولیه به کار رفته در ساخت چمن مصنوعی تاثیر می گذارند. مواد پلیمری نظیر پروپیلن و پلی اتیلن پس از رنگرزی و در حرارت بالا به صورت مایعی روان در می آیند. این ماده تحت فرایند پیچیده ای در دستگاه های پیشرفته به صورت الیاف چمن مصنوعی در می آید. در پروسه تولید این مواد کاملا جامد و سخت می شوند.

ارتفاع چمن مصنوعی ورزشی

با توجه به تنظیمات دستگاه می توان میزان تراکم و همچنین اندازه ارتفاع دستگاه را از قبل مشخص کرد. این مقادیر بر حسب نیاز و تقاضای بازار در رنج متنوعی عرضه می شود. هر چه میزان تراکم و بلندی الیاف بیشتر باشد، هزینه ساخت چمن مصنوعی هم بیشتر می شود اما این عامل به تنهایی روی کیفیت محصول تاثیری ندارد. انتخاب چمن مصنوعی با الیاف بلند یا کوتاه بستگی به محل نصب و انتظارتان از چمن دارد.

  • آیا چمن مصنوعی در زمین فوتبال نصب می شود؟
  • آیا این محصول را برای محوطه سازی خریداری می کنید؟
  • مکان نصب چمن مصنوعی کجاست؟

اطلاعات بیشتر : آشنایی با استانداردهای چمن مصنوعی

پاسخ سوالاتی از این قبیل، تعیین کننده نوع محصولی است که خریداری می کنید. به طور کلی الیاف چمن مصنوعی را می توان در سه گروه تقسیم بندی کرد:

چمن مصنوعی با الیاف بلند

این محصول ارتفاعی بلندتر دارد به طور متوسط اندازه بلندی الیاف در حدود 30 تا 65 میلیمتر است. ارتفاع نخ در محصول بدون احتساب نصب در نظر گرفته شده.

چمن مصنوعی با الیاف متوسط

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی متوسط بین 20 تا 30 سانتی متر است. هنگام نصب اندکی از ارتفاع با فیلرها اشغال می شود.

چمن مصنوعی با الیاف کوتاه

محصولاتی که دارای الیاف کوتاهتری هستند در این گروه قرار دارند. ارتفاع چمن مصنوعی کوتاه بین 8 تا 15 میلیمتر است.

ارتفاع چمن مصنوعی

ارتفاع چمن مصنوعی زمین فوتبال چقدر است؟

زمین های ورزشی از نظر استاندارد یکسان نیستند برای مثال در زمین هاکی و گلف از یک نوع چمن مصنوعی استفاده می شود که تقریبا مشابه هم هستند اما این کفپوش ها مناسب زمین فوتبال نیستند. استانداردهای بین المللی برای چمن مصنوعی زمین فوتبال و یا چمن مصنوعی فوتسال مشخص می کند که چه نوع محصولی برای نصب در باشگاه فوتبال مناسب تر است. در این مورد علاوه بر تراکم، ارتفاع الیاف نیز حائز اهمیت است. محصولاتی که دارای الیاف بلندتری هستند برای نصب در زمین فوتبال کارایی بهتری دارند. به طور کلی چمن مصنوعی تک رشته با ارتفاع 50 تا 60 میلیمتر برای چمن ورزشی قابل قبول است. بازیکنان موقع مسابقه ترسی از زمین خوردن روی این چمن های مصنوعی ندارند.

علاوه بر ارتفاع و بلندی الیاف چمن فوتبالی، تراکم نیز در نظر گرفته می شود. تراکم چمن مصنوعی زمین فوتبال در مقایسه با چمن های تزئینی کمتر است. البته بعد از آماده سازی زمین، اندازه چمن مصنوعی به نظر بلند نیست زیرا در زمین فوتبال از شن روی چمن و مواد پلیمری بر روی چمن مصنوعی استفاده می شود. این مواد جهت حفظ الیاف و جلوگیری از کوبیدگی چمن مصنوعی موثر هستند و بین الیاف را پر می کنند. به همین علت ظاهر چمن ها اصلا بلندتر نیست و در حد متوسط دیده می شود.

بیشتر بخوانید
قیمت چمن مصنوعی فوتسال

ارتفاع چمن مصنوعی تزئینی برای حیاط چقدر است؟

محوطه سازی با کفپوش های چمنی یکی از زیباترین طراحی ها برای محوطه باغ ویلا و حیاط مجتمع های مسکونی است. چمن های همیشه سبز به نظر طبیعی و زنده هستند اما نیازی به آبیاری ندارند و بدون کود پاشی و مراقبت های معمولی سال ها سبز و با نشاط باقی می مانند. ارتفاع الیاف این محصولات کوتاه تر از چمن ورزشی است. به طور معمول چمن مصنوعی با تارهای کوتاه تر از 30 تا 40 میلیمتر برای محوطه سازی مناسب است. اگر ارتفاع چمن ها بلندتر از این حد باشد، سطح چمن مصنوعی نرمی و لطافت مناسب را ندارد. در محوطه های مسکونی و حیاط ویلا باید از محصولاتی که انعطاف پذیری بیشتری دارند، استفاده کرد.

ارتفاع چمن مصنوعی حیاط

کفپوش چمنی با الیاف کوتاه در چه مکانی نصب می شود؟

چمن مصنوعی را می توان به تنهایی یا همراه با گیاهان طبیعی، به کار برد. برای مثال اگر بخواهید چمن مصنوعی را بین سنگ های کف حیاط، نصب کنید حتما محصولات با ارتفاع کمتر از 10 میلیمتر، انتخاب مناسب تری است. معمولا به هنگام نصب چمن مصنوعی در بین سنگ و سرامیک، گودی شیار بین سنگ ها کم و در حدود 5 تا 8 میلیمتر است.

چمن مصنوعی دور استخر نیز ارتفاع کوتاهتری از دیگر محصولات دارند. با نصب چمن مصنوعی در محوطه اطراف استخر از لیز شدن زمین در اثر رطوبت جلوگیری می شود. علاوه بر آن زمین اطراف استخر خیس و مرطوب نشده و گل نمی شود. ارتفاع چمن باید بین 5 تا 8 میلیمتر باشد و بلندتر از آن مشکلاتی را ایجاد می کند. هدف از نصب این محصول جلوگیری از سر بودن لبه های استخر و اطراف آن است.

در برخی زمین های ورزشی نظیر زمین گلف و تنیس هم به کارگیری چمن های مصنوعی با الیاف کوتاه تر رایج است. اگر نوع محصول خریداری شده متناسب با کاربری ان باشد، هم در هزینه ها صرفه جویی می شود و هم از انتخاب خود رضایت خواهید داشت. هر کدام از این محصولات به منظور نصب در مکانی خاص و با کاربری متفاوت تولید می شوند. این نکته را در خرید فراموش نکنید.

ارتفاع چه تاثیری در قیمت خرید دارد؟

چمن مصنوعی با هر ارتفاعی که باشد برای کاربری خاصی طراحی شده است. بنابراین برای اینکه از محصولات خریداری شده رضایت داشته باشید، به محل نصب و انتظاری که از چمن دارید نیز توجه کنید. عوامل زیادی روی قیمت چمن مصنوعی تاثیر می گذارد. از جنس مواد اولیه و مرتیال ساخت گرفته تا تراکم و …. همگی هزینه ها را تغییر می دهند. محصولات ساخته شده از متریال مرغوب، قیمت بالاتری دارند. در این چمن های تولیدی از رنگ های مجاز استفاده شده و هیچ نوع مواد آلرژی زا و سمی به رنگ اضافه نشده است.

بیشتر بخوانید : چمن مصنوعی پشت بام طراحی مدرن در بام های قدیمی

وجود سرب در بسیاری از محصولات بی کیفیت و ارزان قیمت به اثبات رسیده است. محصولات جدیدتر در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید، مقاومت بیشتری دارند. با افزودن برخی مواد به متریال ساخت چمن مصنوعی، می توان ضریب حرارتی محصول را افزایش داد. بدون تردید این چمن ها قیمت بالاتری دارند.چمن مصنوعی برای فضای باز، کاربرد وسیع تری دارد. در مناطقی که دمای هوا در تابستان بیشتر است، خرید چمن مصنوعی ضد حریق حتی اگر گرانتر باشد بسیار هوشمندانه تر است.

اندازه ارتفاع چمن مصنوعی نیز از المان های تاثیرگذار در افزایش قیمت محصول است. به خصوص اگر این ویژگی با تراکم بالاتری نیز همراه باشد، قیمت ها تغییرات زیادی خواهد داشت. موقع تولید کفپوش های چمنی مواد اولیه به صورت مایع استفاده می شود و در پروسه تولید این مواد به شکل سخت و جامد در می آیند. هرچه ارتفاع نخ های چمن بیشتر باشد، مواد اولیه به کار رفته نیز بیشتر خواهد شد. به این ترتیب هزینه های تولید افزایش خواهد یافت.

2 دیدگاه برای “مناسب ترین ارتفاع چمن مصنوعی چقدر است؟”

  1. سلام چمن بلند قد میخواستم برای بین سنگ های داخل حیاط چه ارتفاعی دارید شما و ابعاد رول به چه صورت هست؟ 5 سانتی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.