نحوه برش موکت

چگونه موکت را برش دهیم؟ پاسخ این سوال برای بسیاری از کاربران خانگی مهم است. نصب موکت در ساختمان های مسکونی به دلیل کیفیت و نرمی الیاف بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. برخلاف موکت تایل اداری ، موکت رول برای خانه ها کاربرد بیشتری دارد. این موکت ها در متراژ گوناگون تولید می شود و به صورت رول خریداری می شود. موکت رول برای پوشش کامل کف به کار می رود و لازم است تا در برخی جاها برش بخورد. نحوه برش موکت روی کیفیت نصب تاثیر دارد. یک برش اشتباه ممکن است به بهای از بین رفتن کل موکت شود و مجبور شوید هزینه بیشتری برای خرید موکت بپردازید. قبل از نصب، موکت برای فضای مورد نظر آماده می شود. این آمادگی به مفهوم برش دادن موکت با توجه به اندازه اتاق است.

ابزار مخصوص بریدن موکت 

اصولا دیوارهای خانه همگی صاف نیستند. قناسی اتاق، ستون ها، کنار درب اتاق و … موقع کفپوش کردن خانه مشکل ایجاد می کنند. برای اینکه سطح کف به طور کامل با موکت کفپوش شود همیشه از برش های مناسب استفاده می شود. برای اینکه برش های تمیز و یک دستی داشته باشید می بایست از ابزار برش مناسب استفاده کنید.  قیچی های خیاطی برای بریدن موکت مناسب نیستند ولی کاتر بهترین وسیله برای این کار است. در واقع نصابان حرفه ای هم از کاتر  موقع نصب موکت و برش دادن استفاده می کنند. یک متر یا خط نیز برای اندازه گیری نیاز دارید. بدون این دو وسیله ساده برش های تمیز ایجاد نخواهد شد.

نحوه برش موکت اداریاندازه گیری و برش موکت

نحوه برش موکت و اندازه گیری ها

قبل از اینکه شروع به برش زدن کنید باید اندازه گیری های دقیق را انجام دهید. ابتدا ابعاد اتاق را با متر یا خط کش اندازه گیری کنید. سپس از روی همین اندازه ها طول و عرض موکت را نیز علامت گذاری کنید. از تکه ای گچ یا ماژیک برای علامت زدن استفاده کنید برای اینکار موکت را برگردانده و از لایه زیره موکت با گچ علامت گذاری کنید. وقتی با گچ در قسمت پشتی موکت اندازه ها را مشخص می کنید، موقع برش زدن موکت به راحتی محل برش را پیدا خواهید کرد. یک نکته مهم در مورد فضاهایی است که با چند تکه موکت، کفپوش می شوند.

یک اندازه ۲-۳ سانتی متری برای چسباندن موکت ها و پوشاندن فاصله بین دو تکه در تظر بگیرید. برای اینکه هیچ فاصله ای بین دو قطعه موکت ایجاد نشود، باید برش ها کمی بزرگتر باشد. به هر حال کوچک بودن موکت بریده شده، مشکل ایجاد می کند ولی در مورد بزرگتر بودن همیشه امکان برش دادن موکت هست.

نحوه برش موکت اتاق خواب

مهم ترین نکته در نصب موکت اینست که با حوصله کار را انجام دهید. اگر با عجله و بی دقتی کار نصب انجام شود، همه زحمات تان هدر می رود و نتیجه رضایت بخش نخواهد بود. پس از اندازه گیری ها و علامت گذاری روی موکت نوبت به برش دادن آن است. اگر تیغه موکت بر کُند شده از یک تیغه تازه استفاده کنید. موکت بُرهایی با تیغه کند موقع برش دادن، موجب ریش ریش شدن قسمت بریده شده می شوند و کار را بسیار دشوارتر می کنند. نحوه برش زدن موکت به سادگی چیزی که تصور می کنید نیست. در عمل متوجه می شوید که موقع برش دادن، کار خوب پیش نمی رود. بهتر است از قبل روی تکه های بدون استفاده موکت، کمی تمرین کنید و برش هایی روی این تکه ها ایجاد کنید سپس به سراغ برش های اصلی بروید.

بیشتر بخوانید
مزیت موکت های تایلی TECSOM
نحوه برش موکت اتاق پذیرایینحوه برش موکت با کاتر

نکته: از قرار دادن چند موکت روی یکدیگر و برش دادن موکت بپرهیزید. امکان آسیب دیدن موکت های زیرین وجود دارد پس هر موکت به تنهایی برای بریدن آماده شود. در مورد نصب موکت راه پله برش های زیادتری داده می شود و لازم است تا با حوصله کار را انجام دهید.

نکته: به علت اینکه در پشت موکت، پرز وجود ندارد عملیات برش زدن ساده تر است. تیغ موکت بری در لا به لای پرز موکت گیر می کند و راحت حرکت ندارد. به خصوص در مورد موکت پرز بلند که دارای الیاف هستند نمی توانید از رویه موکت اقدام به برش کنید. چنانچه بافت موکت متراکم تر باشد نیز امکان برش زدن از روی موکت وجود ندارد در حالیکه همیشه می توانید از قسمت پشت موکت، برش هایی صاف و یک دست بزنید. موقع برش زدن موکت حتما روی محل علامت گذاری شده یک خط کش بلند قرار دهید. به این ترتیب کار ساده تر خواهد شد.

ابعاد عرض موکت رول ۲،۳ یا ۴ متری هستند موقع برش دادن به این اندازه توجه کنید و برش های حساب شده تری بزنید. به این ترتیب میزان پرتی موکت کمتر خواهد شد. بهتر است یک اتاق را تکمیل رده و بعد به سراغ برش موکت در اتاق بعدی بروید. برش دادن همه موکت ها با هم کار درستی نیست. وقتی یک قطعه را برش دادید، شروع به چسباندن موکت کنید. به این ترتیب در صورتی که علامت گذاری و برش ها اشتباه بود تنها یک قطعه از بین رفته و فرصت دارید بقیه قسمت ها را به درستی برش دهید.

برش دادن موکت رولنحوه برش موکت در ساختمان های مسکونی و اداری

نصب موکت پس از برش

از چسب موکت و  یا چسب های دو طرف می توان برای چسباندن موکت اتاق استفاده کرد. طریقه کار با چسب موکت برای افراد غیر حرفه ای دشوارتر است. ابتدا محل مورد نظر چسب کاری شده و سپس به سرعت قطعات موکت نصب می شود. پس از چسب زدن، زمان زیادی ندارید زیرا چسب خیلی سریع خشک خواهد شد. در ضمن فراموش نکنید چسب موکت در ترکیب با رقیق کننده ها دچار واکنش شمیمایی می شود و بخارات سمی در هوا منتشر می کند. این بخارات بسیار خطرناک بوده و خطر آتش سوزی در محل را افزایش می دهند.

اگر تجربه ای در زمینه نحوه برش موکت ، چسب زدن و نصب کفپوش  ندارید از یک حرفه ای کمک بگیرید. البته چسب های دو طرفه هم کار نصب را ساده کرده اند. استفاده از چسب های دو طرفه خیلی راحت است دورتادور قطعه مورد نظر را چسب بزنید. با برداشتن چسب زیره، موکت به سطح زمین فیکس می شود.

  • افسانه رجب پور
  • بهمن 27, 1398
  • 345 بازدید

۲ دیدگاه برای “نحوه برش موکت قبل از نصب چگونه است؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link