تمیز کردن پارکت لمینت

تمیز کردن پارکت لمینت در حفظ و طول عمر آن بیشترین تاثیر را دارد. گرد و غبار، مایعات و کثیفی بیشترین آسیب را به پارکت وارد می کند. نظافت و نگهداری از پارکت لمینت کار دشواری نیست و به راحتی قابل انجام است. برای داشتن یک کفپوش زیبا به طور مرتب و هفتگی سطح آن را تمیز کنید.قبل از شروع به کار اجسام سنگین و مبلمان را از اتاق خارج کنید تا سطح کفپوش تایل یا رول برای تمیز کردن کاملا آماده باشد.

تمیز کردن پارکت لمینت با جارو برقی

ابتدا آشغال های درشت تر را با دست جمع کنید. سپس با کمک جاروبرقی، گرد و غبار و خرده ریزهای کف را تمیز کنید. جاروبرقی های جدید سر مخصوص تمیز کردن پارکت را هم دارند. با استفاده از این سری ها بدون ایجاد خراش می توانید خرده ریزهای روی پارکت را جارو کنید. هفته ای یک‌بار از جاروبرقی با قدرت مکش بالا استفاده کنید تا کفپوشی تمیز و زیبا داشته باشید.

تمیز کردن پارکت لمینت با تی نخی

با استفاده از یک تی نخی خشک باقی مانده گرد و غبار را پاک کنید. هرگز برای تمیز کردن پارکت از آب زیاد استفاده نکنید. پارکت لمینت های استاندارد دارای یک لایه مقاوم ضد آب هستند ولی نباید در معرض رطوبت دائمی قرار گیرند. در صورتی که آب و مایعات برای مدت زیادی روی لمینت باقی بماند موجب آسیب به بافت و تورم تایل ها می شود.

نحوه نظافت پارکت های چوبی

 

تمیز کردن پارکت لمینت با دستمال پارچه ای

با استفاده از یک دستمال یا حوله نرم می توانید سطح پارکت را به خوبی تمیز کنید. البته قبل از حتما سطح پارکت ها را جارو کنید تا گرد و خاک آن گرفته شود. اگر سطح پارکت لمینت دارای ناهمواری یا ترک خوردگی است از شستشوی آن با هر نوع شوینده یا آب و رطوبت پرهیز کنید. کمی رطوبت برای تمیز کردن سطح پارکت لمینت کافی است و می توانید هفته ای یک بار با دستمال مرطوب کف را تمیز کنید.

استفاده از دستمال کمی مرطوب برای پاک کردن لمینت مشکلی ایجاد نمی کند ولی از سطل آب استفاده نکنید. ابتدا دستمال را در سطل آب قرار دهید تا کامل خیس شود. سپس با دست دستمال را بفشارید تا آب اضافی آن خارج شود. به هیچوجه دستمال خیس نباشد و از آن آب نچکد فقط کمی رطوبت برای تمیز کردن پارکت لمینت لازم دارید.

دستمال را در جهت شیارهای روی سطح بکشید تا به خوبی درزها پاک شوند. دستمال های زبر و خشن برای این کار مناسب نیستند.استفاده از اسکاچ، سیم ظرفشویی یا دستمال های زبر روی پارکت صحیح نیست و باعث ایجاد خراش های ناجور روی سطح کفپوش می شود.

مهم ترین دلایل خرابی پارکت لمینت چیست؟

تمیز کردن پارکت با بخارشوی

تمیز کردن پارکت با بخارشوی

دستگاه بخارشو، بخار آب داغ را با فشار به بیرون پرتاپ می کند. به این ترتیب حتی لکه های قدیمی کفپوش را نیز می توان با بخار داغ، تمیز کرد. اما در مورد کفپوش های چوبی و پارکت لمینت دقت بیشتری لازم است. برای پارکت های چوبی که با چسب اجرا شده اند نباید از بخارشوی استفاده کنید. تمیز کردن پارکت با بخارشوی موجب سست شدن چسب شده و به مرور تایل ها کنده می شوند.

انواع پارکت لمینت دارای لایه‌ی مقاومِ HDF را می توانید با بخارشوی تمیز کنید. اگر سطح کفپوش سالم است و خراشیدگی و ترک خوردگی یا شکستگی وجود ندارد، البته دقت داشته باشید که شدت پاشش بخار در کمترین حالت تنظیم شود. در ضمن کار شستشو باید سریع تر انجام شود تا پارکت ها مدت زمان کمتری در معرض بخار آب قرار بگیرند.

نکته: تمیز کردن پارکت لمینت برای محصولاتی که دارای لایه رویه روغنی یا مومی هستند، ممنوع است.

تمیز کردن پارکت لمینت با شوینده ها

هرگز از شوینده های معمولی برای نظافت کفپوش های منزل استفاده نکنید. شوینده های خانگی برای شستشو و تمیز کردن لمینت مناسب نیستند. این شوینده ها حاوی مواد آسیب رسان به رویه پارکت لمینت هستند و حتی با یکبار استفاده به سطح آسیب وارد می کنند. در صورت وجود لکه و کثیفی استفاده از لکه برها و سفید کننده ها نیز ممنوع می باشد. اغلب فروشگاه های عرضه کننده پارکت لمینت شوینده مخصوص آن را نیز ارائه می دهند.

تمیز کردن پارکت لمینت با شوینده ها

بهترین شوینده برای پارکت لمینت چیست؟

رطوبت نقطه ضعف چوب است و پارکت لمینت هم از چوب ساخته شده است. بنابراین نباید این کفپوش را با شلنگ آب و پودر و … شستشو دهید. برای تمیز کردن پارکت ها از دستمال نمدار یا تی نخی مرطوب و وسایل مشابه استفاده کنید. در مورد شوینده ها حساسیت زیادی وجود دارد.

به طور کلی استفاده از شوینده ها روی پارکت چندان توصیه نمی شود و در صورت لزوم باید از شوینده های مخصوص پارکت لمینت و کفپوش های چوبی استفاده کرد. برخی از این شوینده ها حاوی مواد آنتی باکتریال هستند و به بهداشت محیط و رفع آلودگی ها بیشتر کمک می کنند.

بهتر است در نظافت روزانه تنها به تی نمدار رضایت دهید تا زیبایی و براقیت آن حفظ شود. برای تمیز کردن پارکت لمینت و نظافت کلی در فواصل طولانی تر می توانید از مایع مخصوص شستشوی پارکت و یا محلول های خانگی استفاده کنید. شوینده مناسب پارکت لمینت باید سریع خشک شود و موجب براق شدن کفپوش بشود.

-شوینده مخصوص پارکت لمینت

مایع مخصوص شستشوی پارکت به صورت آماده برای فروش عرضه می شود. این شوینده ها شیمیایی هستند و به طور اختصاصی برای تمیز کردن پارکت لمینت تولید می شوند. شوینده های شیمیایی که به آب و بخار فراوان نیاز ندارند برای شستن کفپوش پارکتی مناسب تر هستند.

شوینده های شیمیایی حاوی آمونیاک و مواد پر خطر را نیز نباید برای تمیز کردن پارکت لمینت استفاده کنید. قبل از خرید این نوع شوینده ها حتما برچسب روی قوطی را با دقت مطالعه کنید. مواد شیمیایی بسیار قوی، موجب آسیب به لایه رویه پارکت لمینت می شوند.

پس از تمیز کردن پارکت لمینت با این مواد، بقایای چسبناک شوینده های شیمیایی گرد و خاک بیشتری را جذب می کنند. به همین علت بسیاری از افراد تمایل دارند تا از شوینده های خانگی استفاده کنند.

تمیز کردن پارکت با سرکه

-تمیز کردن پارکت لمینت با شوینده های خانگی

برای خانواده هایی که فرزند دارند و یا دوست داران حیوانات خانگی، استفاده از شوینده شیمیایی برای نظافت و تمیز کردن پارکت لمینت توصیه نمی شود. مواد شیمیایی روی پوست، چشم، سیستم تنفسی و سلامت بدن تاثیر بدی دارند. بسیاری از افراد نسبت به محتویات این شوینده ها آلرژی دارند.

بهترین مایع تمیز کننده لمینت را می توانید در خانه تهیه کنید. با کمی صابون و آب یک محلول رقیق شده و کاملا مطمئن برای تمیز کردن پارکت لمینت در اختیار دارید.

تمیز کردن پارکت با سرکه بسیار رایج است اما این کار اصلا توصیه نمی شود. در نظر داشته باشید که سرکه موجب آسیب به لایه محافظ پارکت لمینت می شود و طول عمر و ماندگاری آن را کاهش می دهد.

شوینده های شیمیایی، بخارشوی و آب و سرکه هیچکدام برای تمیز کردن پارکت لمینت مناسب نیستند. در صورتی که سطح کفپوش خیلی کثیف شده، تنها مجاز هستید که از محلول رقیق شده آب و صابون معمولی استفاده کنید.

نکته: کشیدن اثاثیه سنگین روی کفپوش در حین نظافت، کار صحیحی نیست و موجب خراش و صدمه به رویه پارکت می شود.

نکته: استفاده از موم براق کننده، واکس و دیگر براق کننده ها برای حفظ درخشندگی لمینت کاربردی ندارد و موجب کدر شدن و چسبندگی سطح کفپوش می شود. هرگز از مواد براق کننده بر روی پارکت لمینت استفاده نکنید.

  • افسانه رجب پور
  • آبان 24, 1400
  • 551 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *