برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

رفع صدای پارکت

اگر تاکنون از پارکت لمینت استفاده کرده باشید، حتما متوجه سر و صدایی که از آن منتشر می شود شده اید. آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که رفع صدای پارکت چگونه حاصل می شود؟ در واقع اگر بخواهیم صدای پارکت را از بین ببریم، باید چه کاری انجام دهیم؟ در این مقاله می خواهیم درباره­ی همین عنوان صحبت کنیم. گرفتن صدای پارکت، از جمله مواردی می باشد که برای مالکان این کفپوش ها، بسیار مهم است. جالب است بدانید در صورتی که این پارکت­ها به خوبی نصب شوند، علاوه بر این که صدایی از خود تولید نمی کنند؛ بلکه عایق صوتی نیز می باشند. معمولا عواملی وجود دارد که باعث تشدید این صداها می شود.

در این زمینه، ابتدا می خواهیم درباره ی علل ایجاد این صداها صحبت کنیم. پس از آن می خواهیم راهکارهایی را ارائه دهیم تا به وسیله ی آن ها، بتوانید فرآیند رفع صدای پارکت را با موفقیت انجام دهید. اگر علاقه مند به دریافت اطلاعات پیرامون این موضوع می باشید، لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به اطلاعات مفید و سودمندی، دست پیدا کنید.

تفاوت کفپوش و پارکت چیست؟

چرا پارکت لمینت، صدا می دهد؟

علل ایجاد صدا توسط پارکت لمینت

برای رفع صدای پارکت، در ابتدا باید زمینه ساز تولید این صدا را کشف کنیم. عواملی زیادی وجود دارند که باعث می شوند کارکرد صحیح پارکت با خطا مواجه شود. به دلیل تنوع زیادی که این مشکلات دارند، در این مقاله به ذکر 3 مورد از مهم ترین و رایج ترین آن­ها می پردازیم.

  1. تغییرات آب و هوایی و دمایی: از جمله مهم ترین دلایلی که باید برای رفع صدای پارکت به آن رجوع کرد، تغییرات آب و هوایی و دمایی می باشد. در واقع با توجه به سردی یا گرمی هوا و دمای منزل، لمینت های نصب شده متناسب با میزان حجمی که از HDF تشکیل شده اند، حرکت می کنند. به دلیل اینکه سطوح این لمینت ها یکسان نمی باشد، حرکت آن ها باعث می شود این لایه ها تحت فشار قرار بگیرند. طی بررسی های انجام شده، مشخص شده است که حرکت این لایه ها اغلب در فصل های سرد سال و علی الخصوص فصل زمستان بیشتر است. این حرکت، باعث می شود لایه ها در فصل گرما، تحت فشار قرار بگیرند و صدا­های نامتعارفی تشکیل شود. البته میزان این صداها در طول روز باهم فرق دارد.
  2. تغییر در میزان رطوبت محیط: دومین دلیلی که منجر به ایجاد سر و صدا در پارکت ها می شود، تغییر در میزان رطوبت محیط می باشد. سطح میانی پارکت ها از HDF ساخته شده است که همان براده چوب و به صورت فشرده می باشد. نکته ی مهم در رابطه با پارکت ها، این می باشد که آن ها جاذب و دافع قوی برای رطوبت می باشند. جذب و دفع رطوبت، باعث می شود سایز و اندازه­ی این پارکت ها تغییر کند و همین موضوع، سبب ایجاد صدا در آن ها می شود.

ادامه موارد ایجاد کننده صدا در پارکت­ها

3. سومین و آخرین دلیل برای ایجاد صدا در پارکت ها، وجود مشکل در کلیک های پارکت می باشد. در واقع برای رفع صدا پارکت، باید این مورد را نیز به صورت دقیق بررسی نمایید. همانطور که می دانید، ساختار موجود در داخل یک پارکت، از چوب است. البته که لایه میانی این محصول از براده های فشرده چوبی تشکیل شده است. هر چه میزان چگالی موجود در لایه میانی بیشتر باشد، باعث می شود میزان خستگی در حرکت های کلیک های موجود در پارکت و در طولانی مدت، کمتر باشد. هرچه این حرکت کمتر باشد، میزان صدای تولید شده در پارکت ها نیز کمتر می باشد.

بیشتر بخوانید
تاثیر رنگ پارکت لمینت در دکوراسیون داخلی

اگر نگاهی به قیمت پارکت های لمینتی بیندازید، متوجه تفاوت قیمتی، در میان کیفیت های مختلف می شوید. در واقع پارکت هایی که دارای قیمت کمتری می باشند و در چین تولید شده اند، دارای کلیک های میانی با چگالی کمتر می باشند. این چگالی کم باعث می شود در بازه زمانی بلند مدت، سر و صدا از پارکت، ساطع شود. معمولا در پارک هایی که توسط شرکت های معتبر اروپایی مانند شرکت های لوکس آلمانی تولید می شود، دارای چگالی بالایی می باشد و میزان صدای تولید شده توسط آن، به مقداری زیادی کمتر است.

آموزش نصب پارکت لمینت

رفع صدای پارکت

برای رفع صدای پارکت باید چه کاری انجام داد؟

برای رفع صدای پارکت، عمدتا باید یکی از 3 شرایط زیر را بررسی کنید:

  1. ممکن است زیرساخت و نصب پارکت دچار مشکل شده باشد.
  2. ممکن است کلیک های موجود در پارکت دچار مشکل شده باشند.
  3. ممن است فوم استفاده شده در پارکت، از جنس بی کیفیتی تشکیل شده باشد.

رفع صدای پارکت، منوط به بررسی هر یک از 3 عامل فوق می باشد. برای اینکه بتوان به خوبی از یک پارکت با­کیفیت استفاده کرد، باید کف پارکت و زیرساخت آن هموار و صاف باشد. معمولا در سطوحی که دارای شیب هستند، استفاده از پارکت توصیه نمی شود. این موضوع باعث می شود تنش در لایه های پارکت زیاد شود و همین موضوع تشدید صدا را ایجاد می کند.

اگر مدت زمان زیادی است که از پارکت استفاده می کنید، ممکن است با استهلاک پارکت رو به رو شده باشید. در واقع پس از مدت زمانی که از پارکت استفاده کردید، ممکن است در اثر تغییرات دمایی، رطوبت یا سایر موارد، کلیک های موجود در پارکت دچار خرابی شده باشند. همین موضوع باعث می شود با حرکت بر روی سطح پارکت، صداهایی را بشنویم.

تشخیص پارکت لمینت ضدآب

گرفتن صدای پارکت

سرانجام مورد سوم از موارد رفع صدای پارکت، مربوط به فوم استفاده شده در پارکت می باشد. این فوم ها در زیر پارکت مورد استفاده قرار می گیرد تا لمینت ها به خوبی نصب شوند. ممکن است بر اثر چگالی نامناسب این فوم ها، فشار وارد شده به آن ها به مقداری کافی مقاومت نداشته باشد. این موضوع باعث می شود تغییراتی در پارکت مشاهده شود. فوم ها کاربرد خود را از دست می دهند و همین موضوع باعث اصطکاک و ایجاد صدا در پارکت ها می شود. معمولا در این مواقع، توصیه می شود از فوم هایی که چگالی بالا دارند، استفاده شود.

نتیجه گیری برای موضوع رفع صدای پارکت

همانطور که مشاهده کردید، در مقاله رفع صدای پارکت، در ابتدا به مواردی که باعث ایجاد صدا در پارکت ها می شوند، اشاره ای داشتیم. در ادامه مواردی که باید برای جلوگیری از ایجاد صدا در پارکت ها می باشند را بیان کردیم. سرانجام در مرحله آخر، راه حل های مناسب در این زمینه را ارائه کردیم. در انتها امیدواریم از خواندن این مقاله رضایت خاطر داشته باشید.

  • گامان
  • شهریور 1, 1401
  • 220 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *