طراحی چمن مصنوعی پشت بام

بهره برداری از همه فضاهای داخلی و خارجی ساختمان دغدغه بسیاری از طراحان داخلی است. با توجه به کوچکتر شدن زیربنای ساختمان ها در شهرهای بزرگ، هنوز هم می توانید فضای سبز اختصاصی خود را داشته باشید. چمن مصنوعی پشت بام ایده ای خلاقانه برای استفاده از فضایی فراموش شده است. این محصول یک پشت بام متروکه را تبدیل به فضایی دنج و دوست داشتنی می کند. خرید چمن مصنوعی چندان هزینه بر نیست ولی بدون تردید این هوشمندانه ترین انتخابی است که می توانید داشته باشید.

طراحی بام سبز در شهرهای بزرگ ایده ای خلاقانه برای بهره برداری از همه فضاهای موجود در یک ساختمان است. پدیده آپارتمان نشینی و زندگی در برج ها و آسمانخراش ها با همه مزایایی که دارد می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. کمبود فضای سبز و زمین بازی کودکان یکی از این موارد است. محوطه سازی با چمن مصنوعی باغچه و طراحی فضای سبز در بام خانه ها دو ایده کاربردی برای ایجاد فضایی مخصوص بازی کودکان است. چمن مصنوعی برای پشت بام حتی در ساختمان های کوچکتر و بدون محوطه هم قابل اجراست. خرید چمن مصنوعی برای زیباسازی محوطه و طراحی فضای سبز بسیار رایج است ولی شاید در مورد پشت بام سبز کمتر شنیده باشید.

بخوانید : چمن مصنوعی کنار استخر چیست؟ و چگونه آن را نصب کنیم

چمن مصنوعی برای پشت بامطراحی چمن مصنوعی پشت بام

هتل ها و رستوران های مدرن فضایی شیک و اختصاصی را برای پذیرایی از مهمان ها در پشت بام تدارک می بینند که سبز و چمن کاری شده است. این باغ های سبز و رویایی همان چمن مصنوعی رولی هستند که از دور کاملا طبیعی به نظر می رسند. اگر چه ایده اولیه باغ بام ها به منظور جلب توجه مشتری ها بوده ولی این روزها طراحی بام سبز برای ساختمان های مسکونی نیز بسیار رایج شده است.

چمن مصنوعی برای بام خانه ها و مجتمع های آپارتمانی و برج ها نیز استفاده می شود. این محصولات جایگزین خوبی برای چمن های طبیعی هستند و روی همه پشت بام های کوچک و بزرگ قابل نصب می باشند. حتی اگر فضای کوچکی در اختیار داشته باشید هم می توانید با این چمن ها، آنجا را به مکانی دنج برای استراحت تبدیل کنید. در ساختمان های مسکونی قدیمی، امکان استفاده از چمن مصنوعی در پشت بام نیست ولی هنوز هم می توانید روی چمن های مصنوعی با ظاهری چشم نواز، حساب کنید.

چرا چمن طبیعی برای پشت بام مناسب نیست؟

کمبود آب یک مشکل جهانی است که در داخل کشور بیشتر هم دیده می شود. این امر طراحی فضای سبز محوطه را تحت تاثیر قرار داده است. نصب چمن مصنوعی زمین بازی کودکان، چمن مصنوعی ورزشی در باشگاه ها و فضای سبز شهری با چمن مصنوعی با استقبال زیادی روبرو شده است. این طراحی شکیل و زیبا از لحاظ ظاهری تفاوتی با چمن کاشته شده ندارد ولی از نظر بحث آبیاری، میلیون ها و شاید میلیاردها لیتر آب از این راه صرفه جویی شده است. اما این تنها دلیل نصب چمن مصنوعی پشت بام نیست.

نصب چمن مصنوعی پشت بام

  • وزن انواع چمن مصنوعی پشت بام

این محصول ساختاری شبیه به چمن کاشته شده دارد با این تفاوت که بذر چمن در خاک کشت نمی شود. چمن طبیعی برای رشد و نمو نیاز به خاک مناسب دارد. چمن از گیاهان خاک دوست است و ریشه اش را در خاک و زمین می دواند. ریشه گیاه مواد غذایی مورد نیاز را از خاک به دست می آورد. برای نگهداری از چمن طبیعی باید به طور منظم به گیاه آب و کود داد. خاک، نور و دمای مناسب هوا، سه عامل مهم در رشد چمن هستند. برای طراحی بام سبز به مقدار زیادی خاک نیاز دارید. وزن خاک در حجم بالا به خودی خود سنگین هست ولی وقتی گیاه را آبیاری می کنید وزن خاک بیشتر هم می شود. در اغلب ساختمان های موجود امکان نصب چنین سیستمی به لحاظ سنگینی وجود ندارد.

چمن مصنوعی پشت بام محصولی بسیار سبک و قابل انعطاف است که قابلیت نصب در همه بام ها را دارد. سیستم آبیاری و کوددهی و علف زنی و نخ های ریز در ساختار چمن مصنوعی تعریف نشده است. بخش زیادی از تجهیزات مورد نیاز گیاه طبیعی در ساختار چمن مصنوعی طراحی نمی شود.

  • هزینه نگهداری از چمن مصنوعی برای پشت بام

به طور سنتی استفاده چندانی از بام ها نمی شود. مکانی برای نصب کولر، انباری یا …. رایج ترین راه های استفاده از بام های قدیمی است. در حالی که با کمترین هزینه می توانید این فضای به درد نخور را تبدیل به پر طرفدارترین فضای ساختمان کنید. اینجا مکان مناسبی برای بازی بچه های کوچکتر است و می توان پاتق جوانترها هم باشد. هزینه اولیه نصب چمن مصنوعی یکبار پرداخت می شود ولی تا سال ها می توانید از محوطه سبز پشت بام استفاده کنید. هزینه نگهداری از چمن مصنوعی در مقایسه با گیاه کاشته شده به مراتب کمتر است. دیگر نیازی به پرداخت هزینه های چمن زنی و کود پاشی ندارید.

چمن مصنوعی پشت بام

  • محوطه سازی بر بام خانه

جنس چمن مصنوعی از نوعی پلاستیک انعطاف پذیر است که در گروه پلیمرها قرار دارد. پلیمرها در صنعت ساخت و ساز، لوله سازی، پلاستیک سازی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد فراوانی دارند. این محصول کاملا قابلیت شستشو با آب را دارد و در برابر تغییرات دمایی آسیب نمی بیند. بارش برف، سرمای هوا، تابش نور خورشید تابستان هیچکدام تاثیری بر ساختار سازه سبز بام ندارد. به این ترتیب بهره برداری از این فضا بسیار بیشتر از قبل خواهد شد. اگر از قبل برای کاشت چمن طبیعی بر بام ساختمان، کاری انجام نشده باشد، ایده های نوین را امتحان کنید. این ساختار همانند چمن مصنوعی بالکن جنبه تزئینی دارد و موجب زیباسازی نمای سبز شهری می شود. به تصاویری که در این مطلب منتشر شده به دقت نگاه کنید تا تفاوت یک انباری در بام خانه و باغی سبز و با صفا در پشت بام را ببینید.

جالب تر اینکه انواع چمن مصنوعی تزئینی را می توانید با گلدان های گل زیباتر هم نشان دهید. در بعضی از قسمت های پشت بام چند گیاه طبیعی قرار دهید تا فضا دلپذیرتر شود. این گلدان ها وزن چندانی ندارند و خیلی راحت می توانید در فصول سرد گلدان را به راه پله منتقل کنید.

طراحی محوطه بام

پلی اتیلن و پلی پروپیلن به کار رفته در الیاف چمن فاقد مواد شیمیایی مضر هستند. در رنگ آمیزی این محصول از مواد سمی و آسیب رسان استفاده نشده است. چمن مصنوعی سالهاست که امتحان خود را پس داده است. در اغلب زمین های فوتبال نمونه هایی از همین محصولات نصب شده که خیلی خوب جواب داده است. قابل توجه اینکه حتی در بام های شیب دار نیز امکان و نحوه نصب چمن مصنوعی پشت بام وجود دارد. سطح بام اگر سنگ و سرامیک، آسفالت، قیرگونی، ایزوگام و …. هر متریالی که باشد به سادگی می توان طراحی بام سبز را انجام داد.

بخوانید : ویژگی های چمن مصنوعی بین سنگ و سرامیک چیست؟

نحوه نصب چمن مصنوعی برای پشت بام

هر سقف مسطحی می تواند برای نصب چمن مصنوعی استفاده شود. در این صورت یک منطقه متروک و بلا استفاده ساختمان نیز به قلمرو شخصی تان استفاده می شود. این مکان می تواند فضایی برای استراحت اعضای خانواده یا بازی بچه ها باشد. به خصوص در خانه های ویلایی و شخصی، بهترین کار ینست که از همه فضاهای موجود بهره برداری شود.

از مرایای نصب چمن مصنوعی اینست که :

دمای ساختمان را در تابستان افزایش نمی دهد

این محصول در برابر یخ زدگی، برف و تگرگ هی هیچوجه آسیب نمی بیند

در روزهای داغ تابستان، الیاف چمن نرم و شل نمی شود

دارای تنوع رنگی و ثبات رنگ است

زیبایی خانه را بیشتر کرده و ارزش ملک را افزایش می دهد

به عنوان عایق عمل می کند و راندمان انرژی در ساختمان را افزایش می دهد.

چمن مصنوعی برای پشت بام

زیرسازی چمن مصنوعی

برای اینکه عایق بندی به درستی اعمال شود باید زیرسازی چمن بام، کامل انجام شود. برای این منظور از  کاشی های PDS استفاده می شود. به این ترتیب آسیبی به ساختار بام خانه وارد نمی شود. با این کاشی ها می توان یک کانال تخلیه مناسب بین سقف و سطح چمن ایجاد کرد. در این صورت نگرانی بابت بارش باران و برف وجود ندارد. آب حاصل از نزولات جوی از طریق همین کانال از سطح پشت بام خارج شده و به مجرای فاضلاب سرازیر می شود.

اجرای کاشی های زهکشی به خشک ماندن سطح چمن کمک می کند و در همه فصول، هیچ نوع رطوبت و خیسی روی بام دیده نمی شود. این امر موجب شده تا دغدغه ای بابت رطوبت و بارندگی وجود نداشته باشد. به هیچوجه این ساختار موجب نم و رطوبت ساختمان و سقف طبقه آخر نمی شود.  زهکشی چمن مصنوعی روی همه سطوح قبال انجام است. سطح پست بام موزائیک، آسفالت یا ….. باشد هیچ تفاوتی ندارد و می توان عملیات زهکشی را انجام داد.

حتی روی ساختار چوبی بام نیز می توان اجرای چمن مصنوعی را انجام داد. شرط اول و اساسی، انجام عملیات زهکشی و صاف بودن سطح پشت بام است. بنابراین لازم است تا ابتدا سطح مورد نظر به درستی تسطیح شود. این چمن های تزئینی با کمترین هزینه یک دکوراسیون شیک و کاربردی را فراهم می کنند. شاید هم اکنون بام خانه تان با این طراحی زیباسازی شده باشد.

جالب انگیز

همین حالا به پشت بام ساختمان بروید و یک عکس از آن تهیه کنید! اگر دوست دارید عکس پشت بام را برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در همین مطلب چاپ شود. برای دیدن قیمت چمن مصنوعی برای پشت بام می توانید به فروشگاه مراجعه کنید.

 

16 دیدگاه برای “چمن مصنوعی پشت بام طراحی مدرن در بام های قدیمی”

  1. سلام یک سوال داشم
    نحوه نصب چمن مصنوعی روی ایزوگام پشت بام به چه صورت هست و آیا امکان پذیره؟ خودمون هم میتونیم نصب کنیم؟ بی زحمت راهنمایی کنید

    • سلام وقتتون بخیر باشه برای پشت بام حتما باید چسب بخوره اگر خودتون مراحل رو بلدید مشکلی نداره اگر نه بهتره متخصص کار رو انجام بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.