جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
انتخاب رنگ کفپوش

چگونه رنگ کفپوش مناسب را انتخاب کنیم؟

موقع خرید کفپوش به ظاهر و رنگ آن توجه زیادی می شود. مهم ترین موضوع در انتخاب کفپوش مناسب، کیفیت، کارایی و دوام است اما ظاهر کفپوش را نمی توان نادیده گرفت. معیارهای مشخصی برای کیفیت کفپوش وجود دارد اما در مورد رنگ کفپوش، سلیقه حرف اول و آخر را می زند. در فروشگاه های لوازم دکوراسیون، رنگ بندی کفپوش به صورت کاتالوگ و دفترچه راهنما در اختیار خریداران قرار می گیرد. اینجاست که یک چالش جدی به وجود می آید. کدام رنگ کفپوش مناسب تر است؟

فهرست مطالب

  انتخاب کفپوش از میان ده ها ترکیب رنگی کار دشواری است اما با در نظر گرفتن اصول طراحی داخلی می توانید بهترین ها را انتخاب کنید. قبل از هر چیز در مورد جنس و مواد اولیه به کار رفته در کفپوش تصمیم بگیرید. در حال حاضر کفپوش های چوبی، پارکت لمینت، اپوکسی و کفپوش pvc پر طرفدارتر هستند. خبر خوب اینکه همه این کفپوش ها دارای رنگ بندی کاملی هستند و محدودیتی در انتخاب وجود دارد. نکته مهم بعدی در مورد محل نصب کفپوش است. انتخاب انواع رنگ پوشش کف با توجه به محل نصب، یکی از شیوه های رایج در طراحی داخلی است.

   

  رنگ کفپوش خانه را چطور انتخاب کنیم؟

  کفپوش های چوبی در ساختمان های لوکس و مدرن جایگاه خاصی دارد. این متریال خانه را به قصری مجلل تبدیل می کند. بدون تردید چوب طبیعی شکوه و اقتدار بیشتری از سایر کفپوش های خانگی دارد. چوب درختان جنگلی دارای گره های زیبایی است و در رنگ های متنوعی وجود دارد. البته چوب قابلیت رنگ پذیری بالایی هم دارد و می توان هر رنگ کفپوش چوبی را تولید کرد.

  کفپوش پارکت لمینت مدت زیادی نیست که وارد طراحی داخلی شده اما به جهت کارایی بالا و قیمت ارزان تر، مورد توجه خریداران قرار گرفته است. انواع رنگ کفپوش لمینت و پارکت های چوبی نیز دارای تنوع زیادی نیست و از این نظر انتخاب های متعددی وجود دارد.

  پیشنهاد مطالعه: آشنایی با انواع کفپوش

  رنگ کفپوش پی وی سی

   

  بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی

  انتخاب رنگ کفپوش منزل از دو جهت اهمیت دارد. اول اینکه کف ساختمان سطح زیادی را اشغال می کند و هر رنگی که برای کفپوش انتخاب می شود روی روحیه ساکنین تاثیر می گذارد. کفپوش چیزی نیست که هر لحظه بخواهید آن را عوض کنید. عوض کردن کفپوش های منزل به سادگی تعویض مبلمان نیست. این کار علاوه بر هزینه، دردسر زیادی هم دارد. به خصوص در مورد کفپوش هایی که با چسب به کف ساختمان چسبانده می شوند، دقت بیشتری داشته باشید.

  بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی را طوری انتخاب کنید که با رنگ دیوارها، مبلمان و عناصر اصلی دکوراسیون هماهنگی داشته باشد. یک نکته مهم دیگر اینکه حتما بافت و جنس کفپوش پذیرایی با سایر کفپوش های نصب شده در منزل متناسب باشد. این موضوع روی هماهنگ بودن دکوراسیون داخلی و لوکس بودن آن، تاثیرگذار است.

  هنگام انتخاب رنگ کفپوش به ارتفاع کف تا سقف اتاق پذیرایی توجه کنید. با یک انتخاب اشتباه، هارمونی اتاق پذیرایی از بین می رود اما بدون توجه به ارتفاع سقف، ایرادات معماری نیز خودشان را نشان می دهند. کفپوش های تیره اتاق پذیرایی را با شکوه تر نشان می دهند در این صورت رنگ سقف باید روشن تر انتخاب شود و دارای نورپردازی مناسبی هم باشد.

  سبک دکوراسیون داخلی نیز از عواملی است که در انتخاب رنگ کفپوش تاثیر می گذارد. برای مثال در سبک روستیک همه عوامل دکوراتیو از جمله کفپوش ها از رنگ های طبیعی و رنگ چوب انتخاب می شوند. طیف رنگ قهوه ای، بلوطی، ماهاگونی و …. تیره و روشن برای کفپوش های چوبی در این سبک طراحی ایده آل است. سبک سنتی، مدرن و … هر کدام دارای رنگبندی های متفاوتی هستند.

  پیش از انتخاب مشخص کنید چه سبکی از دکوراسیون را برای منزلتان می پسندید، سنتی، مدرن یا روستیک؟

  رنگ کفپوش اتاق خواب

   

  رنگ کفپوش اتاق خواب

  نصب پارکت لمینت در اتاق خواب این روزها با استقبال زیادی روبرو شده است. قیمت مناسب و سرعت و سهولت نصب از مواردی است که خریداران به آن اهمیت می دهند. پوشش تیره برای رنگ کفپوش اتاق خواب از ترندهای پر طرفدار است. رنگ های تیره هارمونی خوبی با انواع رنگ ها دارند و به سادگی می توان دکوراسیون اتاق خواب را به شکل دلخواه طراحی کرد.

  اگر رنگ دیوارها و وسیال بزرگ در اتاق خواب از طیف رنگی خنثی انتخاب شده، کفپوش های تیره حتما به کارتان می آید. به این ترتیب دکوراسیونی متفاوت و خاص را در اتاق خواب طراحی کرده اید. اگر ارتفاع سقف اتاق خواب کوتاه است می توانید سقف را روشن و رنگ کفپوش اتاق خواب را تیره انتخاب کنید.

  اما در اتاق خواب کوچک بهتر است روی گزینه های دیگر فکر کنید. رنگ های تیره، اتاق خواب را دلگیر و تاریک تر نشان می دهند. از پارکت با رنگ طبیعی برای اتاق خواب کوچک استفاده کنید تا در عین شیک بودن، فضا بازتر و با طراوت تر دیده شود. در اغلب موارد فضای اتاق خواب، چند منظور است. برای مثال اتاق خواب بچه ها هم اتاق مطالعه و هم اتاق بازی است. کف سازی با رنگ تیره اصلا برای چنین فضای چند منظوره ای مناسب نیست به خصوص اگر، محدودیت مساحت هم داشته باشید.

  رنگ کفپوش آشپزخانه

   

  رنگ کفپوش آشپزخانه

  کفپوش های آشپزخانه را با دقت بیشتری انتخاب کنید. اگر اندازه آشپزخانه بزرگ است هیچ مشکلی در انتخاب رنگ کفپوش ندارید ولی در مورد آشپزخانه های نقلی قضیه به این سادگی نیست. کفپوش های تیره، ابعاد آشپزخانه را کوچک تر نشان می دهند و این چیزی نیست که به دنبالش هستید.

  کفپوش های چوبی با چوب درختان جنگلی دارای طیف رنگی طبیعی زیبایی هستند. چوب گیلاس و گردو اندکی تیره از چوب بلوط و کاج است. یک اشتباه رایج اینست که رنگ کفپوش و کابینت ها یکسان و اغلب تیره انتخاب می شود. رنگ تیره حالت رسمی تر و اداری دارد. طیف رنگی تیره بسیار زیبا و جذاب و با شکوه است. در این تردیدی نیست که با کفپوش چوبی تیره، حال و هوای خانه به کلی تغییر می کند. اما این دلیل نمی شود که در آشپزخانه با کابینت های تیره نیز از کفپوش تیره رنگ استفاده کنید.

  هارمونی در رنگ ها به اندازه چیدمان و جایگیری صحیح لوازم آشپزخانه اهمیت دارد. به جای استفاده از رنگ های یکسان می توانید روی تضاد رنگ ها، فکر کنید. تضاد در طیف رنگی کابینت و کفپوش آشپزخانه یکی از مواردی است که جذابیت دکوراسیون را چند برابر افزایش می دهد.

  آیا می دانید: بهترین و بدترین کفپوش سرویس بهداشتی کدام است؟

  دکوراسیون سرویس بهداشتی

   

  پیشنهاد رنگ کفپوش متناسب با محل نصب

  کفپوش ها از مهم ترین المان در دکوراسیون داخلی هستند. در همه ساختمان های اداری و تجاری و مراکز تفریحی و …. نیز کف سازی انجام می شود. کفپوش هایی که در مکان های عمومی نصب می شوند در مقایسه با کفپوش خانگی دارای ماندگاری و وام بیشتری هستند. رفت و آمد زیاد می تواند موجب ساییدگی و خراشیدگی سطح کفپوش بشود.

   

  انتخاب رنگ کفپوش pvc

  با خرید کفپوش پی وی سی و اپوکسی در اغلب مکان های عمومی نصب می شوند. رنگ کفپوش pvc با توجه به مکان نصب متفاوت است. با توجه به اینکه کفپوش های پی وی سی ضد آب هستند، نصب آن در حمام و سرویس بهداشتی بسیار رایج است. pvc رنگبندی متنوعی دارد. برای سرویس های بهداشتی توصیه می شود از کفپوش هایی متناسب با رنگ کاشی های دیوار استفاده شود.

   

  رنگ کفپوش ماشین

  برای کف اتومبیل ها نیز از کفپوش استفاده می شود. سازندگان با توجه به مدل خودرو، کفپوش های مناسب را عرضه می کنند. دو متریال برای ساخت کفپوش ماشین استفاده می شود.

  الف- موکت

  موکت دارای بافت نرم تری است و از پخش گرد و خاک و آلودگی جلوگیری می کند. رنگ موکت تنوع زیادی دارد. خیلی ساده می توانید رنگ کفپوش ماشین را با توجه به تم اصلی رنگ کاور صندلی ها انتخاب کنید.

  ب- لاستیک

  کفپوش های لاستیکی این حُسن را دارند که به سادگی تمیز می شوند. لاستیک قابلیت رنگ پذیری دارد اما به طور معمول کفپوش های لاستیکی تیره رنگ برای ماشین، پر طرفدارتر هستند.

  در نظر داشته باشید که رنگ سیاه برای کفپوش ماشین همیشه هم جالب نیست. گاهی این رنگ خیلی کسل کننده و خسته کننده می شود. بد نیست روی رنگ های دیگر هم فکر کنید. البته لاستیک های کفی ماشین به صورت آماده، به بازار عرضه می شوند و محدودیت رنگ دارند.

  رنگ کفپوش سالن ورزشی

   

  رنگ کفپوش سالن ورزشی

  کفپوش های اپوکسی برای سالن های ورزشی انتخاب خوبی هستند زیرا امکان اجرای بدون درز را دارند. اپوکسی از کفپوش هایی است که در مراکز بهداشتی و بیمارستانی نیز نصب می شود. رنگ کفپوش اپوکسی در هنگام نصب به ماده اولیه افزوده می شود. اپوکسی حالت مایع دارد و بعد از اجرا به صورت سخت و یکپارچه در کف ساختمان دیده می شود.

  رنگ سالن های ورزشی چند منظوره از تنوع بیشتری برخوردار است. به طور کلی برای ایجاد روحیه نشاط همیشه از رنگ های شاد و پر انرژِ برای کفپوش سالن ورزشی استفاده می شود. رنگ کفپوش ورزشی روشن این خوبی را دارد که به راحتی می توان روی کفپوش خط کشی های مورد نظر را اجرا کرد. در ضمن رنگ های روشن، آلودگی و لکه را نشان می دهند که این موضوع در سالن های ورزشی بسیار مهم است.

  با توجه به تعداد افراد زیادی که به این مراکز رفت و آمد دارند استفاده از کفپوش های بهداشتی و نظافت سالن، بسیار مهم است.کفپوش اپوکسی قابلیت شستشو و نظافت ساده ای دارد و کثیفی را در خود نگه نمی دارد. با انتخاب رنگ مناسب می توان متوجه هر گونه آلودگی در باشگاه ورزشی شد.

  نتیجه گیری

  رنگ کفپوش را بر اساس مکان نصب و ابعاد ساختمان انتخاب کنید. برخی رنگ ها برای فضایی خاص، جذابیت بیشتری دارند ولی کارایی همه رنگ ها در یک فضا یکسان نیست.

  سوالات متداول رنگ کفپوش

  چگونه می‌توانم رنگ کفپوش منزل را انتخاب کنم؟

  پیشنهاد می‌شود ابتدا به جنس و مواد اولیه کفپوش توجه کنید. کفپوش‌های چوبی، پارکت لمینت، اپوکسی و کفپوش PVC از جمله گزینه‌های محبوب هستند. مهمترین نکته این است که با توجه به اصول طراحی داخلی و مکان نصب، رنگ کفپوش را انتخاب کنید تا با دیگر عناصر دکوراسیون منزل هماهنگی داشته باشد.

  رنگ کفپوش برای اتاق پذیرایی چگونه انتخاب شود؟

  برای اتاق پذیرایی، توجه به هماهنگی با دیوارها، مبلمان و عناصر اصلی دکوراسیون ضروری است. همچنین، بافت و جنس کفپوش باید با سایر کفپوش‌های نصب شده در منزل متناسب باشد تا هماهنگی داخلی حفظ شود.

  چگونه رنگ کفپوش اتاق خواب را انتخاب کنیم؟

  در اتاق خواب، اگر دیوارها و وسایل بزرگ از طیف رنگی خنثی هستند، می‌توانید به کفپوش‌های تیره متناسب با این رنگ‌ها فکر کنید. اگر ارتفاع سقف کم است، سقف را روشن و رنگ کفپوش را تیره انتخاب کنید. اما در اتاق‌های کوچک، از رنگ‌های تیره خودداری کنید تا فضا به نظر دلگیر و تاریک نشود.

  آیا پارکت لمینت برای اتاق خواب مناسب است؟

  بله، پارکت لمینت با قیمت مناسب و سهولت نصب گزینه‌ای عالی برای اتاق خواب است. انتخاب رنگ تیره نیز باعث ایجاد هارمونی با دیگر رنگ‌ها و اجزای دکوراسیون می‌شود.

  آیا رنگ کفپوش اتاق خواب کودکان متفاوت است؟

  بله، برای اتاق خواب کودکان، بهتر است از رنگ‌های تیره خودداری کرده و از پارکت با رنگ‌های طبیعی استفاده کنید. این کار باعث بازتر و زیباتر دیده شدن فضا می‌شود.

  • افسانه رجب پور
  • مهر 28, 1402
  • 3747 بازدید

  ۱۰ دیدگاه برای “چگونه رنگ کفپوش مناسب را انتخاب کنیم؟”

  1. وقت بخیر.
   برای فضاهایی که نورگیر کمی دارند و بزرگ هستند از چه رنگ کفپوشی استفاده کنیم، مناسب تر است؟

   • پیام اسمی گفت:

    اگر نورگیر کمی دارید و فضا نسبتا تاریک هست حتما از رنگ های روشن مثل : طوسی روشن، کرم، شکلاتی، کاکائویی، صدفی و… استفاده کنید که فضای شما رو دلبازتر کند.

  2. سهرابی نیا گفت:

   سلام وقتتون بخیر.
   یه سوال داشتم، عکس هایی که در این صفحه قرار دادید نمونه کارهای خودتون هستش؟ از کجا می تونم پارکت هایی که در عکس ها هست رو سفارش بدهم.
   ممنون میشم راهنمائی کنید.

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقتتون بخیر باشه شما میتونید مدل های کفپوش مارو با رنگ بندی در صفحه فروشگاه و در بخش منو با زدن دکمه کفپوش مشاهده کنید.

  3. سلام من با مطالعه این مطلب برای خانه ۵۰ متری که دارم کفپوش چوبی روشن رو انتخاب کردم.
   نتیجه کار فوق العاده شد. ممنون از تیم حرفه ای گامان.??

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقت بخیر خیلی خوشحالیم که مطالعه این مطلب در انتخاب کفپوش رنگ روشن کمک کننده شما بوده جناب شهابی

  4. صحرا ترابی گفت:

   سلام. می خواستم بدونم به نظر شما بهترین رنگ کفپوش برای اتاق کار چیست؟
   در کل برای محیط های اداری بهتر است از چه نوع کفپوشی استفاده کنیم؟

   • پیام اسمی گفت:

    سلام خانم ترابی امیدوارم که عالی باشید. بهترین کفپوش برای فضای اداری موکت تایل با نخ پلی آمید است که هم صدا رو میگیره و هم اینکه مقاوم هستند. از نظر رنگ کفپوش ها هم میشه به طوسی اشاره کرد که خنثی هست.

  5. سیما سینائی گفت:

   سلام
   ممنون از مقاله خوبی که انتخاب رنگ کفپوش در سایت قرار دادید. خیلی عالی بود.

   • پیام اسمی گفت:

    سلام خانم سینائی خیلی ممنونم از اینکه وقت گذاشتید و مطلب رو کامل مطالعه کردین اگر موردی هست بفرمایید که تکمیلش کنیم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...
  مقایسه محصولات
  لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!