کفپوش بتنی

در صنعت ساخت و ساز، نقش بتن بسیار پر رنگ است. از انواع بتن برای زیرسازی، ساخت بدنه ساختمان و کف سازی استفاده می شود. با توجه به استحکام و مقاومت بالای بتن، گستره استفاده از آن در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان هر روز بیشتر می شود. استفاده از بتن در کفپوش ساختمان موجب کاهش کلی وزن سازه می شود. کفپوش بتنی در عین استحکام و دوام بالایی که دارد، بار اضافی بر بنا وارد نمی کند. استفاده از بتن در ساختمان سازی و کف ساختمان، از ابتکارات جدید نیست . در ساختمان های قدیمی نیز از بتن به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پایه، استفاده شده است.

برای آشنایی بیشتر با کفپوش ها به مقاله جامع انواع کفپوش ساختمانی سر بزنید

کفپوش بتنی چیست؟

به کارگیری بتن در کف ساختمان یکی از موارد متداول در طراحی داخلی است. برای این منظور از انواع بتن های سبک نظیر هبلکس، سیپورکس و پرلکس استفاده می شود. این طراحی در سبک معماری مدرن و کلاسیک دیده می شود. بتن قابلیت اجرای یک دست و سرتاسری را در سطوح مختلف دارد. کفپوش های بتونی با ظاهری متفاوت و شکیل تر نیز به بازار عرضه شده که محبوبیت زیادی دارد. این بتون ها به صورت کاشی های بتنی برای کف سازی سطوح مورد نظر قابل استفاده هستند.

کف پوش بتنی در برابر وزن و فشار وارده دارای مقاومت بسیار زیادی هستند. دوام و ماندگاری این کفپوش ها به دلیل استحکام زیاد و تطابق با شرایط آب و هوایی، بسیار بیشتر از سایر محصولات است. به صورت طبیعی رنگ بتن نوعی طوسی و خاکستی مات است و جایگاه ویژه ای در دکوراسیون فضای داخلی دارد. خاکستری از رنگ های خنثی بوده و هماهنگی کامل با دیگر رنگ های طراحی دارد.

این روزها انواع کفپوش طرح بتن یا بتنی با رنگ های اکریلیم و براق و شفاف تز نیز تولید شده که قابل مقایسه با بتون های خاکستری و مات نیست. این کف پوش ها محدودیت رنگ کمتری دارند و نمای شفاف تری را روی سطوح ایجاد می کنند. بتن قابلیت پرداخت دارد و می تواند با مواد مختلف نیز ترکیب شود. ترکیب خرده سنگ هایی با اشکال متفاوت در بتون، نمایی متفاوت و منحصر به فرد ایجاد کرده و زیبایی خاصی دارد. برخی از نمونه های کفپوش بتنی از لحاظ بافت و شفافیت و جلوه های ظاهری، شبیه به سنگ مرمر و یا سطوح چوبی هستند.

انواع کفپوش بتنی

بتن از چه موادی تشکیل شده است؟

کفپوش بتنی از سطوح سخت است که همچون کاشی و سرامیک به کف ساختمان نصب می شود. این سطوح قابلیت جدا شدن و جابجایی را نداارد. بتن به صورت ترکیبی از چند ماده، تهیه می شود. ماده اصلی بتون چیزی نیست جز آب و سیمان. نسبت هر یک از مواد روی کیفیت و دوام بتن تاثیر می گذارد. به طور معمول این مواد در ساخت بتن استفاده می شود:

 • آب
 • سیمان سفید
 • سیمان سیاه
 • پیگمنت
 • رزین یا فوق روان کننده

درصد این موارد در ترکیبات مختلف، اندک تفاوتی دارد. فرمولاسیون بتن با توجه به نوع کاربری و استفاده ای که دارد، اندکی متفاوت است اما همیشه این مواد در بتن وجود دارد.

کف‌پوش بتنی در طراحی فضای داخلی

کف ساختمان از سطوح بزرگ و بسیار با اهمیت در دکوراسیون داخلی است. انتخاب کفپوش مناسب برای کف، یک تصمیم مهم است. ویژگی هایی همچون رنگ، بافت، تراکم، سختی و نرمی و …. همگی باید در نظر گرفته شود. در صورتی که از کفپوش های سخت نظیر سیمان و بتن استفاده می شود، از همان ابتدا در مورد رنگ و بافت آن تصمیم گیری کنید. بعد از نصب و اجرای بتن قابلیت تغییر و اصلاح کف ساختمان وجود ندارد.

کفپوش بتنی قابلیت رنگ کردن را دارد ترکیب رنگ یا ملات بتون به صورت های گوناگون انجام می شود. پس از اجرای کار نیز می توان سطوح بتنی را رنگ آمیزی کرد. برای طراحی فضای داخلی از بتن های پولیش خورده و صیقلی استفتاده می شود. این محصولات دارای سطح یک دست، شفاف و براق تری هستند.

از انواع کف پوش بتنی به عنوان کفپوش اتاق نشیمن، کف سازی اتاق خواب،کفپوش سرویس بهداشتی و حمام ، کفپوش آشپزخانه، راهروها و راه پله های ساختمان و … استفاده می شود. این متریال قابلیت نصب و اجرا در هر فضا و هر سطحی را دارد. در بسیاری از سالن های غذاخوری، ساختمان های عمومی، مراکز تجاری و … نمونه هایی از کفپوش بتنی نصب شده است.

کف پوش های ساختمانی

مزایای استفاده از کف‌پوش بتنی یا طرح بتن

 • مقاومت بالا در برابر ساییدگی و خراشیدگی
 • مقاوم در برابر ضربه و فشار
 • سرعت نصب و اجرای بالا
 • سهولت نظافت و تمیزکاری
 • تنوع رنگ و بافت
 • عایق حرارتی برای کف ساختمان
 • مقاوم در برابر حریق و آتش سوزی
 • هزینه نگهداری پایین
 • سازگار با محیط زیست
 • امکان ایجاد سطوح یک دست و بافت دار
 • طول عمر بالا و دوام زیاد
 • قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی

معایب استفاده از کف‌پوش بتنی

در کنار این مزایا، برخی معایب در سطوح بتونی دیده می شود که اغلب به دلیل نداشتن زیرسازی مناسب است. در صورتی که کف ساختمان دارای عایق و زیرسازی مناسب نباشد، کفپوش بتنی در برابر رطوبت، دچار کپک و قارچ می شود. در مکان های مرطوب لازم است تا زیرسازی مناسب انجام شود.

یکی دیگر از مشکلات این کفپوش ها، سرد بودن آن است. برای رفع این مشکل می توان از سیستم گرمایش از کف استفاده کرد. در غیر این صورت، بتون سرمای کف را انتقال می دهد.

پیشنهاد می کنیم سری به مطلب مناسب ترین کفپوش گرمایش از کف بزنید

کف بتونی از سطوح سخت و غیر قابل انعطاف است بنابراین امکان آسیب دیدن وجود دارد. چنانچه بر روی کف بتنی بیفتید و زمین بخورید، احتمال زیاد دچار خراشیدگی و آسیب دیدگی می شوید.

کف پوش محوطه بیرونی

انواع کفپوش بتنی در دکوراسیون داخلی و خارجی

شرکت های تولید کننده با افزودن برخی مواد توانسته اند ترکیبات متفاوتی از بتن را برای ساخت محصولات مورد استفاده قرار دهند. سطوح بتنی با ظاهری متفاوت در دکوراسیون شهری جایگاه ویژه ای دارد. حتی برخی از این کفپوش ها به صورت انحصاری برای کاربرد خاصی طراحی شده اند. تخلخل روی کفپوش های بتنی را می توان به صورت هدفمند و به منظور خاصی به کار گرفت. برخی از انواع کفپوش های بتونی اینها هستند:

بیشتر بخوانید
پارکت طوسی با چه رنگ هایی ست می شود؟

کفپوش بتنی ضد سایش

همه انواع کف پوش هایی که از بتن ساخته شده اند در برابر سایش و فرسایش مقاوم هستند. به طور کلی بتن از مصالح بسیار مستحکم و با دوامی است اما با افزودن برخی مواد در ترکیبات بتن، ضریب سایش کفپوش بهبود داده شده است. کفپوش ضد سایش ار ترکیب سیمان و ماسه تشکیل شده است. با افزودن چسب بتن و مواد فوق روان روان کننده به ترکیب و مخلوط آب، انواع کفپوش ضد سایش تهیه می شود. این محصولات تنوع طرح و ابعاد زیادی دارند. مدل های متنوعی از کف پوش در طراحی فضای داخلی و بیرونی ساختمان های مسکونی و داری-تجاری استفاده می شود.

انواع کفپوش بتنی ضد سایش عبارتند از:

 • کفپوش شیاردار ویژه نابینایان
 • کفپوش ضد سایش پازلی طرح موج
 • کفپوش بتنی پازلی طرح کنگره
 • کفپوش پازلی طرح شش ضلعی
 • کفپوش ضد سایش پازلی طرح پنج ضلعی
 • کفپوش بتنی ضد سایش پازلی طرح آی
 • کف پوش بتونی پوست ماری

نظافت کف ساختمان

کفپوش بتنی پیش ساخته

این محصول در کارخانه و به صورت آماده شده، برای نصب استفاده می شود. در واقع بتن های پیش ساخته، بلوک مانند هستند و مثل سنگ یا کاشی و سرامیک در ابعاد متفاوت تولید می شوند. از این محصول در طراحی کف حیاط و مکان های عمومی استفاده می شود.

کفپوش صنعتی

کفپوش بتنی آراکس از انواع کفپوش صنعتی به حساب می آید. این محصول دارای استانداردهای استحکام و مقاومت بالاتری است و به طور اختصاصی برای رفع نیازهای صنایع داخلی تولید شده است. کف پوش های بتونی صنعتی به نام آراکس نیز شناخته می شوند. در هنگام ساخت با افزودن برخی مواد، قدرت ضربه پذیری و تحمل فشار کف پوش افزایش داده شده تتا مناسب نصب در مکان های خاص باشد.

کفپوش بتنی پازلی

این محصولات به صورت از پیش آماده شده، به محل نصب ارسال می شوند. شرکت های تولید کننده بتن های آماده را به اشکال متنوع و پازل مانند تولید می کنند. این محصولات در کف پیاده رو و معابر عمومی به کار گرفته می شود. برخی از رایج ترین بتن های پازلی اینها هستند:

 • کفپوش های بتنی پازلی طرح آی
 • کفپوش بتنی پازلی طرح کنگره
 • کفپوش های بتنی پازلی طرح تبری
 • کفپوش بتنی پازلی طرح موج
 • کفپوش بتنی شش ضلغی
 • کف پوش های پازلی پنج ضلعی

کف سازی ساختمان های مسکونی

کفپوش بتنی طرح سنگ

از نظر ظاهری این محصولا شبیه به سنگ فرش هستند و ظاهر جذاب تری دارند. تنوع طرح و رنگ کف پوش های بتن طرح سنگ به قدری زیاد است که هر سلیقه ای را راضی می کند.

بیشتر بدانید : کفپوش pvc طرح سنگ در دکوراسیون داخلی

انواع بتن برای کف سازی پیاده رو

احتمالا نمونه های زیادی ار کفپوش های بتونی پیاده رو را دیده باشید. طراحی این محصولات همیشه یکسان نیست. طرح های کنگزه ای و پازلی برای پیاده رو مناسب هستند. معمولا نیازی به پولیش و براق کردن سطوح پیاده رو نیست و از کف پوش های مات استفاده می شود.

نظافت و نگهداری کفپوش بتنی

این کفپوش ها نیاز به رسیدگی خاصی ندارند ولی با به رعایت برخی جزئیات می توان طول عمر بتن را افزایش داد. یکی از ساده ترین کارها اینست که نگذارید کف بتنی لک بشود. سطوح بتنی متخلخل هستند به این معنا که در این سطوح، منافذ زیادی وجود دارد. بنابراین امکان نفوذ مایعات به داخل بتن و ایجاد لکه های دائمی، بسیار زیاد است. مایعات خیلی سریع به داخل بتن نفوذ می کنند. بلافاصله مایعات رنگی را تمیز کنید در غیر این صورت به سختی می توانید لکه های به وجود آمده را پاک کنید.

راه و روش های نگهداری از کفپوش pvc چگونه است؟

استفاده از محصولات مناسب برای نظافت سطوح بتنی از مواردی است که عمر بتن را بیشتر می کند. در مکان های عمومی لازم است تا در زمان های رفت و آمد، سطوح کف به طور مرتب تمیز شوند. گرد و خاک و آلودگی های محیط توسط بتن جذب می شود. برای تمیز کردن بتن از دو روش استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی ساختمان

الف- تمیز کردن دستی

در نظافت دستی، تمیزکاری دقیق تر انجام می شود. با استفاده از جاروی دستی یا جاروبرقی می توان گرد و غبار روی سطوح براق بتنی را تمیز کرد. مراقبت باشید نازل جاروبرقی موجب خراشیدگی سطح بتن نشود. سپس با استفاده از تی میکروبفایبر و کمی آب، تمام سطوح را تمیز کنید. در حالت عادی نیازی به ماده شوینده نیست و آب به تنهایی برای تمیز کردن سطوح براق کفایت می کند.

اگر کف ساختمان خیلی کثیف شده می توانید از شوینده های خنثی استفاده کنید. استفاده از مواد اسیدی، سفید کننده ها، محلو های حاوی آمونیاک و … برای نظافت کفپوش بتنی توصیه نمی شود. این محصولات به سطوح بتنی آسیب می زنند.

ب- تجهیزات اتوماتیک

موقع نظافت دستی به سادگی متوجه ایرادات کف ساختمان و خرابی بتن می شوید. اما برای فضاهای بزرگ تر نظافت دستی امکان پذیر نیست. در ساختمان های تجاری و مراکز بزرگ از تجهیزات اتوماتیک برای نظافت کفپوش ها استفاده می شود. اسکرابر یکی از همین دستگاه های تمیز کننده است طرز کار ساده ای دارد. هم زمان با حرکت دستگاه، آب و مواد شوینده روی زمین پاشیده می شود. پدهای تمیز کننده دستگاه همه لکه ها و کثیفی ها را از بین می برند. در همین زمان بلافاصله آب کثیف توسط نازل مکنده اسکرابر، جمع آوری می شود.

آشنایی با کفپوش های دیگر ساختمانی

 • افسانه رجب پور
 • اردیبهشت 2, 1400
 • 980 بازدید

2 دیدگاه برای “انواع کفپوش بتنی در دکوراسیون داخلی و خارجی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.