جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
مقایسه پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت، کدام کفپوش بهتر است؟

پوشش کف ساختمان از مهم ترین موارد در طراحی داخلی است. علاوه بر جذابیت های ظاهری، ویزگی های عملکردی کفپوش ها نیز اهمیت زیادی دارد. هم اکنون انواع کفپوش مدرن در طرح های وسیع، تولید شده و گاهی برخی از این محصولات، کاملا شبیه یکدیگر هستند. برای مثال تشخیص پارکت و لمینت اصلا کار ساده ای نیست به طوری که اغلب افراد این دو محصول را بکی می دانند. در این مطلب تفاوت پارکت و لمینت از جمیع جهات انجام شده. اگر قصد خرید کفپوش را دارید حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بدانید پارکت یا لمینت کدام بهتر است

کفپوش ها نیز بخشی از دکوراسیون خانه به حساب می آیند. انتخاب کف پوش مناسب که از هر جهت، با سبک زندگی همخوانی داشته باشد چندان دشوار نیست. کافیست که ویژگی های محصول مورد نظر، با محصلات مشابه مقایسه شود. قبل از تفاوت پارکت و لمینت لازم است تا تعریفی ساده از هر دو کفپوش داشته باشیم به این ترتیب شناخت بهتری از هر دو نوع کفپوش خواهیم داشت.

پارکت چیست؟

پارکت چوبی یکی از کفپوش های ساخته شده با چوب طبیعی است. برای ساخت پارکت ها از چوب گردو، پارکت چوب بلوط، افرا، گیلاس، ماهون و دیگر چوب های نفیس و با ارزش استفاده می شود. محصولات پارکت نیز در دو نوع جامد و مهندسی تولید می شوند. پارکت جامد از چوب هایی به شکل الوار، ساخته شده و شکل طبیعی چوب تا حدود زیادی حفظ می شود. در حالیکه پارکت مهندسی شده دارای لایه های چوبی و روکش چوب سخت در میان لایه ها بوده و از لحاظ ظاهر شبیه به همان پارکت های جامد است.

اگرچه متریال اصلی پارکت، چوب است اما این کفپوش های محبوب با کفپوش های چوبی نیز تفاوت دارند. پارکت ها به صورت تایل و قطعات هندسی منظم تولید می شوند و برای افزودن زیبایی از تزئینات اضافی نظیر طرح های متنوع روی پارکت لمینت استفاده می شود. تفاوت پارکت و لمینت در متریال اولیه ساخت کاملا مشخص است.

پاک کردن سفیدکننده از روی پارکت

تفاوت پارکت و لمینت

لمینت چیست؟

در مقایسه پارکت با لمینت باید گفت که این دو کفپوش ویژگی های متفاوتی دارند. برخلاف آنچه برخی از خریداران تصور می کنند. لمینت از چوب طبیعی ساخته نشده و یک کفپوش تولیدی به حساب می آید. طراحی و شکل ظاهری کفپوش لمینت طوری است که این محصول به نظر، چوبی است. به خصوص لمینت طرح چوبی شباهت بسیار زیادی به پارکت چوبی دارد. لمینت یا کفپوش لایه به لایه دارای ساختاری متفاوت از پارکت است. در تولید این محصول چندین لایه به صورت فشرده و تحت حرارت بالا در هم ادغام شده اند. این لایه ها پلاستیک نیستند و از مشتقات چوب به حساب می آیند که با رزین و مواد دیگر ترکیب شده اند.

پیشنهاد می کنیم مطلب تفاوت کفپوش و پارکت چیست؟ را نیز بخوانید

در نهایت ورقه های لمینت به صورت یکسان و یکنواخت، دیده می شوند ولی در اصل چندین لایه مختلف روی هم قرار گرفته شده است. در نظر داشته باشید که به هیچوجه لمینت از چوب طبیعی ساخته نشده است و این تشابه به دلیل لایه دکوراتیو آن است. با توجه به قیمت متفاوت این دو محصول، موقع خرید به این نکته دقت کنید.

مقایسه پارکت و لمینت

برای مقایسه این دو محصول، تمام جنبه های ظاهری و ساختاری مورد توجه قرار گرفته است. تشخیص تفاوت پارکت و لمینت برای افراد حرفه ای، ساده است.

مقایسه کفپوش پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت از نظر قیمت

مهم ترین ویژگی این دو محصول در قیمت خرید کفپوش است. نگهداری از کفپوش های چوبی از دیرباز مورد توجه بوده اند ولی لمینت ها چند سالی بیشتر نیست که وارد صنعت دکوراسیون داخلی شده اند. در اغلب خانه های لوکس و مجلل برای پوشش کف ساختمان از همین پارکت های چوبی استفاده شده است. در مقایسه بین چوب طبیعی و مواد مصنوعی، هزینه ساخت کفپوش با چوب، بسیار بیشتر است. در واقع پارکت چوبی قیمت بالاتری از لمینت های مدل جدید دارد. اگر به دنبال یک محصول شیک و فوق العاده هستید حتما چوب طبیعی را انتخاب کنید زیرا ظاهر این کفپوش ها بسیار چشم نواز و مجلل است.

تفاوت پارکت و لمینت از لحاظ نصب

پارکت های چوبی در طرح های متنوع هندسی و خوش نقش و نگار، نصب می شوند. جنبه زیباسازی کف ساختمان با این کفپوش ها بیشتر است. نصب لمینت در مقایسه با پارکت و دیگر کفپوش های چوبی بسیار ساده تر و سریع تر است. برای اتصال تایل های لمینت نیاز به تخصص ویژه ای نیست. در واقع تایل ها به صورت کلیکی به هم متصل می شوند. در ۴ طرف هر تایل لمینت زبانه هایی برای اتصال وجود دارد. این زبانه ها به صورت نر و مادگی هستند و هر تایل به تایل مجاور، قفل می شود.

این درحالی است که پارکت چوبی فاقد مکانیسم کلیکی است و قطعات کفپوش با چسب به کف ساختمان، نصب می شوند. طریق اتصال پارکت ها طوری است که از نظر زمانی و اجرای کار، بیش از نصب لمینت زمان می برد. اگر محدودیت زمان دارید کفپوش لمینت، انتخاب بهتری است.

مقایسه نصب پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت در نحوه نظافت و شستشو

در مقایسه روش های نگهداری و نظافت بین این دو کفپوش محبوب نیز تفاوت هایی وجود دارد. پارکت چوبی در برابر آب و رطوبت، مقاومت کمی دارد. موقع نظافت کفپوش های چوبی و پارکت ها می توانید از تی مرطوب استفاده کنید و حتما بعد از شستشو، کف زمین را کامل خشک کنید. به طور کلی چوب و آب ارتبط خوبی ندارند. برای اینکه کفپوش ها گرانقیمت پارکت چوبی بدون آسیب باقی بماند، کفپوش را از آب و رطوبت دور نگهدارید.

پیشنهاد می کنیم مطلب روش های نظافت و شستشوی کفپوش را نیز بخوانید

در تفاوت پارکت و لمینت از لحاظ روش های شستشو می توان گفت که لمینت های مدل جدید رابطه بهتری با آب و رطوبت دارند. با توجه به اینکه لمینت از بافت مصنوعی ساخته شده است در مقابل رطوبت، دچار آسیب نمی شود. به این ترتیب نگرانی بابت شستشوی کفپوش لمینت با آب و شوینده های رایج وجود ندارد. اما بهتر است از شلنگ آب برای شستشوی لمینت استفاده نکنید. امکان نفوذ آب به زیر لمینت از طریق درزهای بین دو تایل وجود دارد. می توان گفت لمینت ها هم در برابر آب، مقاومت زیادی ندارند ولی در مقایسه با پارکت ها، وضعیت لمینت اندکی بهتر است.

به طور خلاصه در تفاوت پارکت و لمینت به این نتیجه می رسیم که:

 • لمینت ارزان قیمت تر از پارکت است
 • پارکت متراکم تر بوده و طول عمر و دوام بیشتری دارد
 • نصب لمینت ساده تر از پارکت است
 • پارکت قابلیت ترمیم و تعمیر بیشتری دارد
 • هر دو لغزش ایجاد نمی کنند
 • هر دو در برابر آب مقاومت کمی دارند

پارکت و لمینت

پارکت یا لمینت کدام بهتر است؟

تفاوت پارکت و لمینت کاملا مشخص است اما باز هم شاید تصمیم گیری در مورد انتخاب کمی دشوار باشد. مهم ترین و بهترین راه برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید این است که به محل نصب توجه کنید. به طور کلی نمی توان یک نسخه را برای همه ساختمان ها پیچید! اینکه میزان رفت و آمد به محل چقدر است و یا اینکه چه بودجه ای در نظر گرفته اید و خیلی سوالات دیگر می تواند تاثیرگذار باشد.

پارکت دوام بیشتری دارد و قابل بازسازی و ترمیم هست بنابراین در ساختمان های پر رفت و آمد، انتخاب پارکت ارحج به لمینت است. خراشیدگی های روی لمینت قابلیت بازسازی را ندارند اما پارکت را می توان با سنباده زنی، مثل روز اول تعمیر کرد.تفاوت پارکت و لمینت از نظر قیمت را هم نمی توان نادیده گرفت. برای مثال اگر قصد اجاره بنا را دارید نصب لمینت ارزان تر از پارکت تمام می شود.

نکته مهم دیگر در ساختمان هایی است که از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنند. کفپوش های چسبی روی گرمایش از کف، بهتر جواب می دهند. اگر بپرسید پارکت یا لمینت کدام بهتر است؟ به طور قطع در مورد سیستم های گرمایشی از کف، پارکت کارایی بهتری دارد. البته این به معنای عدم امکان نصب لمینت در این ساختمان ها نیست. اگر سیستم گرمایش از کف در ساختمان نصب شده حتما مطلب زیر را مطالعه کنید:  

راهنمای نصب لمینت روی سیستم گرمایشی کف

تفاوت در نصب پارکت و لمینت

مهم ترین تفاوت پارکت و لمینت 

 • قیمت لمینت ارزان تر از پارکت است در متراژ مساوی هزینه خرید و نصب پارکت، بیشتر تمام می شود
 • پارکت ها به دلیل تراکم بالاتر، دوام و طول عمر بیشتری دارند عمده ترین تفاوت پارکت و لمینت همین است.
 • انواع لمینت به صورت کلیکی به هم متصل می شود. برای نصب پارکت زمان بیشتری از نصب کردن لمینت صرف می شود
 • پارکت ها را می توانید تعمیر کنید ولی در صورت آسیب احتمالی، مجبورید تایل معیوب لمینت را به کلی تعویض کنید

این از تفاوت پارکت و لمینت که تیتروار عنوان شد. اما شباهت هایی نیز در این دو کفپوش دیده می شود. از جمله اینکه هم پارکت و هم لمینت، لیز و لغزنده نیستند. در واقع اگر در خانه کودک و یا فرد سالمندی زنگی می کند نصب پارکت و لمینت توصیه می شود. هر دو این ها ضربه گیر هستند و کوفتگی و درد ناشی از افتادن را کاهش می دهند.

هر دو در برابر آب و رطوبت حساس هستند. انواع پارکت و لمینت برای مکان های خیس و رطوبتی مناسب نیستند. با دانستن شباهت و تفاوت پارکت و لمینت دیگر جای تردید باقی نمی ماند. حتی گاهی هیچکدام بر دیگری برتری ندارند. برای مثال در یک اداره می توان اتاق ها را با پارکت یا لمینت نیز پوشش داد. هر دو کفپوش امتیازاتی دارند و از بهترین ها در صنعت ساختمان سازی هستند.  حال به نظر شما پارکت یا لمینت کدام بهتر است

 

۲ دیدگاه برای “تفاوت پارکت و لمینت، کدام کفپوش بهتر است؟”

 1. فاطمه زهرا دهقانی گفت:

  اطلاعات کاربردی و جذاب! منتظر مطالب بیشتر از شما هستم.

  • پیام اسمی گفت:

   متشکرم خانم دهقانی. بله حتما. اگر دغدغه ای هم دارید حتما بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!