مقایسه پارکت و لمینت

پوشش کف ساختمان از مهم ترین موارد در طراحی داخلی است. علاوه بر جذابیت های ظاهری، ویزگی های عملکردی کفپوش ها نیز اهمیت زیادی دارد. هم اکنون انواع کفپوش مدرن در طرح های وسیع، تولید شده و گاهی برخی از این محصولات، کاملا شبیه یکدیگر هستند. برای مثال تشخیص پارکت و لمینت اصلا کار ساده ای نیست به طوری که اغلب افراد این دو محصول را بکی می دانند. در این مطلب مقایسه پارکت و لمینت از جمیع جهات انجام شده. اگر قصد خرید کفپوش را دارید حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

کفپوش ها نیز بخشی از دکوراسیون خانه به حساب می آیند. انتخاب کف پوش مناسب که از هر جهت، با سبک زندگی همخوانی داشته باشد چندان دشوار نیست. کافیست که ویژگی های محصول مورد نظر، با محصلات مشابه مقایسه شود. قبل از مقایسه پارکت و لمینت لازم است تا تعریفی ساده از هر دو کفپوش داشته باشیم به این ترتیب شناخت بهتری از هر دو نوع کفپوش خواهیم داشت.

پارکت چیست؟

پارکت چوبی یکی از کفپوش های ساخته شده با چوب طبیعی است. برای ساخت پارکت ها از چوب گردو، پارکت چوب بلوط، افرا، گیلاس، ماهون و دیگر چوب های نفیس و با ارزش استفاده می شود. محصولات پارکت نیز در دو نوع جامد و مهندسی تولید می شوند. پارکت جامد از چوب هایی به شکل الوار، ساخته شده و شکل طبیعی چوب تا حدود زیادی حفظ می شود. در حالیکه پارکت مهندسی شده دارای لایه های چوبی و روکش چوب سخت در میان لایه ها بوده و از لحاظ ظاهر شبیه به همان پارکت های جامد است.

تفاوت پارکت و لمینت

اگرچه متریال اصلی پارکت، چوب است اما این کفپوش های محبوب با کفپوش های چوبی نیز تفاوت دارند. پارکت ها به صورت تایل و قطعات هندسی منظم تولید می شوند و برای افزودن زیبایی از تزئینات اضافی نظیر طرح های متنوع روی پارکت استفاده می شود.

لمینت چیست؟

در مقایسه پارکت با لمینت باید گفت که این دو کفپوش اصلا ویژگی های یکسانی دارند. برخلاف انچه برخی از خریداران تصور می کنند. لمینت از چوب طبیعی ساخته نشده و یک کفپوش مصنوعی به حساب می آید. طراحی و شکل ظاهری کفپوش لمینت طوری است که این محصول به نظر، چوبی است. به خصوص لمینت طرح چوبی شباهت بسیار زیادی به پارکت چوبی دارد. لمینت یا کفپوش لایه به لایه دارای ساختاری متفاوت از پارکت است. در تولید این محصول چندین لایه به صورت فشرده و تحت حرارت بالا در هم ادغام شده اند.

در نهایت ورقه های لمینت به صورت یکسان و یکنواخت، دیده می شوند ولی در اصل چندین لایه مختلف روی هم قرار گرفته شده است. در نظر داشته باشید که به هیچوجه لمینت از چوب طبیعی ساخته نشده است و این تشابه به دلیل لایه دکوراتیو آن است. با توجه به قیمت متفاوت این دو محصول، موقع خرید به این نکته دقت کنید.

مقایسه پارکت و لمینت

برای مقایسه این دو محصول، تمام جنبه های ظاهری و ساختاری مورد توجه قرار گرفته است. تشخیص تفاوت پارکت و لمینت برای افراد حرفه ای، ساده است.

مقایسه کفپوش پارکت و لمینت

تفاوت قیمت پارکت و لمینت

مهم ترین ویژگی این دو محصول در قیمت خرید کفپوش است. کفپوش های چوبی از دیرباز مورد توجه بوده اند ولی لمینت ها چند سالی بیشتر نیست که وارد صنعت دکوراسیون داخلی شده اند. در اغلب خانه های لوکس و مجلل برای پوشش کف ساختمان از همین پارکت های چوبی استفاده شده است. در مقایسه بین چوب طبیعی و مواد مصنوعی، هزینه ساخت کفپوش با چوب، بسیار بیشتر است. در واقع پارکت چوبی قیمت بالاتری از لمینت های مدل جدید دارد. اگر به دنبال یک محصول شیک و فوق العاده هستید حتما چوب طبیعی را انتخاب کنید زیرا ظاهر این کفپوش ها بسیار چشم نواز و مجلل است.

مقایسه پارکت و لمینت از لحاظ نصب

پارکت های چوبی در طرح های متنوع هندسی و خوش نقش و نگار، نصب می شوند. جنبه زیباسازی کف ساختمان با این کفپوش ها بیشتر است. نصب لمینت در مقایسه با پارکت و دیگر کفپوش های چوبی بسیار ساده تر و سریع تر است. برای اتصال تایل های لمینت نیاز به تخصص ویژه ای نیست. در واقع تایل ها به صورت کلیکی به هم متصل می شوند. در 4 طرف هر تایل لمینت زبانه هایی برای اتصال وجود دارد. این زبانه ها به صورت نر و مادگی هستند و هر تایل به تایل مجاور، قفل می شود.

این درحالی است که پارکت چوبی فاقد مکانیسم کلیکی است و قطعات کفپوش با چسب به کف ساختمان، نصب می شوند. طریق اتصال پارکت ها طوری است که از نظر زمانی و اجرای کار، بیش از نصب لمینت زمان می برد. اگر محدودیت زمان دارید کفپوش لمینت، انتخاب بهتری است.

مقایسه نصب پارکت و لمینت

نگهداری و نظافت پارکت و لمینت

در مقایسه روش های نگهداری و نظافت بین این دو کفپوش محبوب نیز تفاوت هایی وجود دارد. پارکت چوبی در برابر آب و رطوبت، مقاومت کمی دارد. موقع نظافت کفپوش های چوبی و پارکت ها می توانید از تی مرطوب استفاده کنید و حتما بعد از شستشو، کف زمین را کامل خشک کنید. به طور کلی چوب و آب ارتبط خوبی ندارند. برای اینکه کفپوش ها گرانقیمت پارکت چوبی بدون آسیب باقی بماند، کفپوش را از آب و رطوبت دور نگهدارید.

در مقایسه پارکت و لمینت از لحاظ روش های شستشو می توان گفت که لمینت های مدل جدید رابطه بهتری با آب و رطوبت دارند. با توجه به اینکه لمینت از بافت مصنوعی ساخته شده است در مقابل رطوبت، دچار آسیب نمی شود. به این ترتیب نگرانی بابت شستشوی کفپوش لمینت با آب و شوینده های رایج وجود ندارد. اما بهتر است از شلنگ آب برای شستشوی لمینت استفاده نکنید. امکان نفوذ آب به زیر لمینت از طریق درزهای بین دو تایل وجود دارد. می توان گفت لمینت ها هم در برابر آب، مقاومت زیادی ندارند ولی در مقایسه با پارکت ها، وضعیت لمینت اندکی بهتر است.

به طور خلاصه در مقایسه پارکت و لمینت به این نتیجه می رسیم که:

  • لمینت ارزان قیمت تر از پارکت است
  • پارکت متراکم تر بوده و طول عمر و دوام بیشتری دارد
  • نصب لمینت ساده تر از پارکت است
  • پارکت قابلیت ترمیم و تعمیر بیشتری دارد
  • هر دو لغزش ایجاد نمی کنند
  • هر دو در برابر آب مقاومت کمی دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link