شستشوی کفپوش

تمیز کردن کفپوش ها از سخت ترین کارهایی است که نمی توانید از انجامش شانه خالی کنید. کفپوش ها به دلیل اینکه در کف ساختمان نصب می شوند، بیش از سایر وسایل کثیف می شوند. نظافت و شستشوی کفپوش در ساختمان های اداری-تجاری و پر رفت و آمد به صورت روزانه انجام می شود اما کفپوش های خانگی نیازی به شستشوی هر روزه ندارند.

با توجه به میزان تردد و محل نصب، میزان آلودگی کفپوش ها تغییر می کند. برای مثال کثیفی کفپوش سرویس بهداشتی در ساختمان های اداری خیلی بیشتر از کفپوش های حمام و توالت خانه ها است. تعداد دفعات شستشو و نظافت، بستگی به میزان آلودگی کفپوش ها دارد ولی در هر حال نمی توانید تمیز کردن کفپوش ها را نادیده بگیرید.

مشکل اینجاست که اغلب افراد نمی دانند چگونه کفپوش ها را تمیز کنند. در واقع اگر روش کار را بلد باشید، اوضاع به این بدی ها هم نیست و به سادگی می توان کلیه سطوح کفپوش را تمیز کرد. برای اینکه کارها طبق روال پیش برود، این راهنمایی ها را جدی بگیرید.

شستن کفپوش حمام

به جنس کفپوش ها توجه کنید

انواع کفپوش سنگی، سرامیکی، چوبی، پارکت، pvc و … در ساختمان های مختلف نصب شده است. روش نظافت و تمیزکاری همه کفپوش ها یکسان نیست. با توجه به جنس کفپوش ها در مورد نحوه شستشوی کف ساختمان تصمیم بگیرید. برای مثال کفپوش های چوبی و پارکت در مقابل آب و رطوبت، حساس هستند و نمی توانید با شلنگ آب و … کف ساختمان را تمیز کنید. این کفپوش ها را با نمدار برق بیندازید. خشک کردن کامل کف، بعد از نظافت و تمیزکاری ضروری است. رطوبت زیاد می تواند موجب باد کردگی لمینت ها بشود.

اما کفپوش pvc مقاومت بالایی در برابر رطوبت و خیس شدن دارد. معمولا انواع پی وی سی را برای کف سازی حمام و سرویس بهداشتی می توان استفاده کرد. کفپوش پی وی سی در اثر شستشو با آب، آسیب نمی بیند و دچار پوسیدگی و فرسایش نمی شود. اگر عادت دارید کف آشپزخانه یا سرویس بهداشتی را هر روز بشویید، نگرانی بابت آسیب به کفپوش ها وجود ندارد.

در مورد کفپوش های سنگی و سرامیکی نیز، با دستمال نمدار یا تی می توانید کل ساختمان را تمیز کنید. کفپوش های سخت نظیر سنگ و سرامیک به هیچوجه در مجاورت آب، دچار آسیب نمی شوند. مهم ترین موضوع در شستشوی کفپوش ها اینست که جنس متریال ساخت و مواد به کار رفته در کفپوش را فراموش نکنید.

نحوه شستشوی کفپوش

شوینده مناسب برای شستشوی کفپوش ها کدام است؟

موضوع بعدی انتخاب شوینده برای نظافت کفپوش ها است. برای هر نوع کفپوشی، مواد شوینده بازاری تولید شده است. میزان مواد به کار رفته در این شوینده ها با توجه به سختی و تراکم کفپوش ها متفاوت است. هرگز از شوینده های همه کاره برای نظافت کف ساختمان استفاده نکنید. این مواد برای تمیز کردن گاز و سینک ظرفشویی و استیل، انتخاب خوبی هستند ولی شاید برای پارکت های کف، مناسب نباشند.

به طور کلی شوینده های خانگی برای نظافت کفپوش ها عالی هستند. این محلول ها هیچ آسیبی به کف پوش نمی رسانند. یک استکان سرکه سفید در یک سطل بزرگ آب، محلولی شگفت انگیز برای شستن پارکت های کف ساختمان است. برای شستشوی کفپوش سرامیک و کاشی می توانید از پودرهای شوینده معمولی استفاده کنید. اینها نمونه هایی از روش های ایمن تر برای شستشوی کفپوش های مختلف است.

اما گاهی لکه های زیادی روی کفپوش ها دیده می شوند. در این مورد دقت بیشتری داشته باشید. استفاده از مواد سفید کننده و لکه بر، می تواند آسیب های جبران ناپذیر به رنگ و سطح کفپوش ها وارد کند. یک راه ساده برای تست بی خطر بودن مواد شوینده اینست که ابتدا کمی از این مواد را روی قسمتی از کف پوش امتحان کنید. یک بخش کوچک که در دید قرار ندارد را انتخاب کنید و کمی از شوینده را روی کفپوش تست کنید. در صورتی که مشکلی پیش نیامد از آن برای تمیز کردن کل ساختمان، استفاده کنید.

شستشوی کف پوش

روش های شستشوی کفپوش

صرف نظر از جنس مواد اولیه در ساخت کف پوش ها، طرح، رنگ و …. شیوه های شستشوی کفپوش ها نیز متفاوت است. به طور کلی همه کفپوش ها را می توان با یکی از این دو شیوه شستشو داد:

شستشوی کفپوش به روش سنتی

استفاده از شلنگ آب و پودر، دستمال نم دار و تی نخی و ….از دیرباز برای نظافت کف پوش ها به کار می رفته است. این شیوه برای تمیزکاری فضاهای کوچکتر و کم تردد، ایده آل است. برای مثال در یک خانه می توانید با استفاده از تی نمدار، کل کف اتاق ها و راهروها را تمیز کنید. این کار چندان وقتی هم نمی گیرد. شستشوی کف بخشی از نظافت هفتگی یا ماهانه در اغلب ساختمان های مسکونی است. برای نظافت مشاعات و راه پله ها هم معمولا از همین شیوه استفاده می شود. راه های سنگی و سرامیک را می توان با تی و یک سطل آب، برق انداخت. اما در فضاهایی که مساحت بیشتری دارند از روش های ساده تری برای نظافت کف ساختمان استفاده می شود.

شستشوی کف پوش به شیوه مکانیزه

در فضاهایی بزرگتر با روش های سنتی نمی توان کف ساختمان را تمیز کرد. در ساختمان ها و سالن های عمومی و پر رفت و آمد، همیشه از دستگاه های مکانیزه برای تمیز کرن کفپوش ها استفاده می شود. این دستگاه ها در انواع و اقسام مختلفی تولید شده اند. برای نظافت سالن های بزرگ فرودگاهی، راهروی هتل ها، سالن های عمومی، مراکز تجاری و تفریحی و …. از ماشین های شستشوی برقی کوچک و بزرگ استفاده می شود.

برای مثال اسکرابر نوعی وسیله نظاتفی صنعتی است که ار آن برای تمیز کردن و شستشوی کف سالن های فرودگاه، استفاده می شود. این وسیله در انواع بدون سرنشین و سرنشین دار طراحی شده است. متصدی دستگاه با این وسیله می تواند فضای بسیار بزرگی را در عرض کمتز از یکساعت تمیز کند. حتی امکان شستشوی کف در زمان حضور مراجعین هم وجود دارد. نازل فرچه مانند اسکرابر برای شستشوی کف مناسب است و از نازل مکنده برای مع کردن آب آلوده و مواد شوینده استفاده می شود.

به نظرتان بهترین و ساده ترین روش شستشوی کفپوش کدام است؟

  • افسانه رجب پور
  • آذر 29, 1399
  • 75 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link