شستشوی کفپوش

نظافت کفپوش ها از سخت ترین کارهایی است که نمی توانید از انجامش شانه خالی کنید. کفپوش ها به دلیل اینکه در کف ساختمان نصب می شوند، بیش از سایر وسایل در معرض آلودگی هستند. نظافت و شستشوی کفپوش در ساختمان های اداری-تجاری و پر رفت و آمد به صورت روزانه انجام می شود اما کفپوش های خانگی نیازی به شستشوی هر روزه ندارند.

با توجه به میزان تردد و محل نصب، میزان آلودگی کفپوش ها تغییر می کند. برای مثال کثیفی کفپوش سرویس بهداشتی در ساختمان های اداری خیلی بیشتر از کفپوش های حمام و توالت خانه ها است. تعداد دفعات شستشو و نظافت، بستگی به میزان آلودگی کفپوش ها دارد ولی در هر حال نمی توانید تمیز کردن کفپوش ها را نادیده بگیرید.

مشکل اینجاست که اغلب افراد نمی دانند چگونه کفپوش ها را تمیز کنند. در واقع اگر روش کار را بلد باشید، اوضاع به این بدی ها هم نیست و به سادگی می توان کلیه سطوح کفپوش را تمیز کرد. شستشوی کفپوش با توجه به میزان رفت و امد و الودگی محیط، به صورت روزانه یا هفتگی انجام می شود. ولی برای اینکه کارها طبق روال پیش برود، این راهنمایی ها را جدی بگیرید.

شستن کفپوش حمام

به جنس کفپوش ها توجه کنید

انواع کفپوش سنگی، سرامیکی، چوبی، پارکت، pvc و … در ساختمان های مختلف نصب شده است. روش نظافت و تمیزکاری همه کفپوش ها یکسان نیست. با توجه به جنس کفپوش ها در مورد نحوه شستشوی کف ساختمان تصمیم بگیرید. برای مثال کفپوش های چوبی و پارکت در مقابل آب و رطوبت، حساس هستند و نمی توانید با شلنگ آب و … کف ساختمان را تمیز کنید. این کفپوش ها را با نمدار برق بیندازید. خشک کردن کامل کف، بعد از نظافت و تمیزکاری ضروری است. رطوبت زیاد می تواند موجب باد کردگی لمینت ها بشود.

اما کفپوش pvc مقاومت بالایی در برابر رطوبت و خیس شدن دارد. معمولا انواع پی وی سی را برای کف سازی حمام و سرویس بهداشتی می توان استفاده کرد. کفپوش پی وی سی در اثر شستشو با آب، آسیب نمی بیند و دچار پوسیدگی و فرسایش نمی شود. اگر عادت دارید کف آشپزخانه یا سرویس بهداشتی را هر روز بشویید، نگرانی بابت آسیب به کفپوش ها وجود ندارد.

در مورد کفپوش های سنگی و سرامیکی نیز، با دستمال نمدار یا تی می توانید کل ساختمان را تمیز کنید. کفپوش های سخت نظیر سنگ و سرامیک به هیچوجه در مجاورت آب، دچار آسیب نمی شوند. مهم ترین موضوع در شستشوی کفپوش ها اینست که جنس متریال ساخت و مواد به کار رفته در کفپوش را فراموش نکنید.

نحوه شستشوی کفپوش

شوینده مناسب برای شستشوی کفپوش ها تهیه کنید

موضوع بعدی انتخاب شوینده برای نظافت کفپوش ها است. برای هر نوع کفپوشی، مواد شوینده بازاری تولید شده است. میزان مواد به کار رفته در این شوینده ها با توجه به سختی و تراکم کفپوش ها متفاوت است. هرگز از شوینده های همه کاره برای نظافت کف ساختمان استفاده نکنید. این مواد برای تمیز کردن گاز و سینک ظرفشویی و استیل، انتخاب خوبی هستند ولی شاید برای پارکت های کف، مناسب نباشند. هر کفپوش نیاز به ماده پاک کننده مخصوص به خود دارد. برای مثال شوینده سطوح دستشویی دارای مواد اسیدی قوی است و بدون تردید به سطح کفپوش های چوبی و سنگ و سرامیک، صدمه می زند.

به طور کلی شوینده های خانگی برای نظافت کفپوش ها عالی هستند. این محلول ها هیچ آسیبی به کف پوش نمی رسانند. یک استکان سرکه سفید در یک سطل بزرگ آب، محلولی شگفت انگیز برای شستن پارکت های کف ساختمان است. برای شستشوی کفپوش سرامیک و کاشی می توانید از پودرهای شوینده معمولی استفاده کنید. اینها نمونه هایی از روش های ایمن تر برای شستشوی کفپوش های مختلف است.

اما گاهی لکه های زیادی روی کفپوش ها دیده می شوند. در این مورد دقت بیشتری داشته باشید. استفاده از مواد سفید کننده و لکه بر، می تواند آسیب های جبران ناپذیر به رنگ و سطح کفپوش ها وارد کند. یک راه ساده برای تست بی خطر بودن مواد شوینده اینست که ابتدا کمی از این مواد را روی قسمتی از کف پوش امتحان کنید. یک بخش کوچک که در دید قرار ندارد را انتخاب کنید و کمی از شوینده را روی کفپوش تست کنید. در صورتی که مشکلی پیش نیامد از آن برای تمیز کردن کل ساختمان، استفاده کنید.

ابعاد فضا را در نظر بگیرید

بزرگ بودن یا کوچک بودن سطح مورد نظر نیز در انتخاب روش شستن کفپوش ها تاثیر دارد. در ساختمان های تجاری که فضا بزرگ تر و رفت و آمد و میزان آلودگی، بیشتر است از دستگاه های شستشوی کف صنعتی استفاده می شود. برای شستن کف خانه نیازی به این دستگاه های برقی و مکانیزه نیست. فضای خانه ها اندازه کوچک تری دارد و با وسایل ساده تر نیز می توان همه سطوح را نظافت کرد.

البته در این مورد هم تفاوت هایی وجود دارد. فرض کنید قصد شستشوی کفپوش اتاق خواب را دارید. در این صورت با یک دستمال ماکروفایبر و یک اسپری آب می توانید کل زمین اتاق خواب را برق بیندازید. در این فضای کوچک نه نیازی به شوینده دارید و نه از هیچ وسیله دیگری استفاده می کنید. اما در مورد نظافت کف سالن پذیرایی با متراژ بالا استفاده از دستمال مرطوب برای برق انداختن کف، اصلا پیشنهاد خوبی نیست.

با این کار تنها خود را خسته می کنید و نتیجه آنطور که باید خوب نخواهد شد. برای دستمال کشیدن کف هال و پذیرایی باید مدت ها روی زانو باشید و این کار موجب درد و ناراحتی می شود. یک وسیله بسیار مناسب تر برای حذف آلودگی در فضای بزرگ منازل وجود دارد که همگی آن را می شناسید. تی زمین شو از کارامدترین لوازم نظافت در هر خانه ای است. با استفاده از تی می توانید بدون خم شدن و در حالی که ایستاده اید، کف زمین را بشویید.

یک سطل آب و یک تی نخی همه چیزی است که نیاز دارید. تی را در سطل آب زده و آب اضافی آن را بگیرید. حالا از یک سمت سالن شروع کنید و به سمت دیگر بروید. به این ترتیب کل سالن را شستشو دهید.

شستشوی کف پوش

روش های شستشوی کفپوش

صرف نظر از جنس مواد اولیه در ساخت کف پوش ها، طرح، رنگ و …. شیوه های شستشوی کفپوش ها نیز متفاوت است. به طور کلی همه کفپوش ها را می توان با یکی از این دو شیوه سنتی یا مکانیزه شستشو داد. روش های سنتی از دیرباز مرسوم بوده اند و چیز تازه ای نیستند. هنوز هم با وجود تولید دستگاه های پیشرفته، استفاده از روش سنتی به کار می رود.

روش های مکانیزه حاصل پیشرفت تکنولوژی هستند. در واقع تا همین چند دهه پیش خبری از دستگاه های مکانیزه برای شستشوی کفپوش ساختمان نبود. پس از به تولید این دستگاه ها، تحولی بزرگ در کارهای خدمات نظافتی به وجود آمد و به وضوح شستشوی کفپوش ها ساده و اسان تر از گذشته شده است.

شستشوی کفپوش به روش سنتی

استفاده از شلنگ آب و پودر، دستمال نم دار و تی نخی و ….از دیرباز برای نظافت کف پوش ها به کار می رفته است. این شیوه برای تمیزکاری فضاهای کوچکتر و کم تردد، ایده آل است. برای مثال در یک خانه می توانید با استفاده از تی نمدار، کل کف اتاق ها و راهروها را تمیز کنید. این کار چندان وقتی هم نمی گیرد. شستشوی کف بخشی از نظافت هفتگی یا ماهانه در اغلب ساختمان های مسکونی است.

برای نظافت مشاعات و راه پله ها هم معمولا از همین شیوه استفاده می شود. راه های سنگی و سرامیک را می توان با تی و یک سطل آب، برق انداخت. برای نظافت راه پله ها همیشه کار را از بالا شروع کنید. از آخرین پله و درب پشت بام جارو کنید و به سمت طبقه اول و پارکینگ پیش بروید. به این ترتیب گرد و خاک و کثیفی از پله های بعدی به پلکان بالاتر منتقل نمی شود. پس از جارو کردن پله ها نوبت به شستشو با آب است.

پله های داخلی ساختمان یا مشاعات را نمی توانید با شلنگ آب شستشو دهید. معمولا با یک سطل آب و تی نخی،کل راه پله ها تمیز می شود. طریقه نظافت مصل دفعه قبل از بالا به پایین است. هر بار که تی را درون سطل آب می زنید حتما آن را به لبه سطل فشار دهید تا آب اضافی ار لا به لای تی خارج شود. این کار چندان وقت گیر نیست ولی از مشکلات بعدی جلوگیری می کند.

نکته: آب اضافی تی با هر حرکت رفت و برگشتی، به در و دیوارهای واحدهای مجاور پاشیده می شود. به این ترتیب بعد از برق انداختن راه پله ها متوجه کثیف شدن در، دیوار و کفش های پشت درب منازل می شوید. روش های سنتی در ساختمان های مسکونی و کم واحد، شیوه ای رایج است.

اما در فضاهایی که مساحت بیشتری دارند از روش های ساده تری برای نظافت و شستشوی کفپوش ساختمان استفاده می شود.

شستشوی کف پوش به شیوه مکانیزه

در فضاهایی بزرگتر با روش های سنتی نمی توان کف ساختمان را تمیز کرد. در ساختمان ها و سالن های عمومی و پر رفت و آمد، همیشه از دستگاه های مکانیزه برای تمیز کرن کفپوش ها استفاده می شود. این دستگاه ها در انواع و اقسام مختلفی تولید شده اند. برای نظافت سالن های بزرگ فرودگاهی، راهروی هتل ها، سالن های عمومی، مراکز تجاری و تفریحی و …. از ماشین های شستشوی برقی کوچک و بزرگ استفاده می شود.

برای مثال اسکرابر نوعی وسیله نظافتی صنعتی است که ار آن برای نظافت و شستشوی کفپوش سالن های فرودگاه، استفاده می شود. این وسیله در انواع بدون سرنشین و سرنشین دار طراحی شده است. متصدی دستگاه با این وسیله می تواند فضای بسیار بزرگی را در عرض کمتز از یکساعت تمیز کند. حتی امکان شستشوی کف در زمان حضور مراجعین هم وجود دارد. نازل فرچه مانند اسکرابر برای شستشوی کفپوش مناسب است و از نازل مکنده برای مع کردن آب آلوده و مواد شوینده استفاده می شود.

دو بخش جداگانه برای آب و مواد شوینده و حذف آب کثیف در دستگاه جاسازی شده است. از یک سو آب و شوینده توسط نازل دستگاه به کف سالن پاشش می شود و از سوی دیگر هم زمان فرچه های بزرگ شروع به ساییدن و نظافت کف ساختمان می شوند. در حین عبور دستگاه از هر قسمت هم زمان عملیات شستشو و گرفتن آب کثیف ار کف، انجام می شود.

انواع اسکرابر و دستگاه های شوینده بزرگ و کوچک تولید شده. برخی از دستگاه های بزرگ با برق کار می کنند اما در اغلب موارد دستگاه های کوچک برای نظافت سظح زمین، شارژی هستند. این دستگاه ها قدرت کمتری دارند و پس از هر بار شستشوی کفپوش باید برای شارژ از سالن خارج شوند.

قیمت شستشوی کفپوش ها چقدر است؟

جنس کفپوش تعیین کننده شیوه شستن کف ساختمان است. برخی از کفپوش ها نسبت به آب و رطوبت حساس هستند و در مقابل خیس شدن واکنش نشان می دهند. برخی از انواع کفپوش قابلیت شسته شدن با آب فراروان را دارند. سنگ و سرامیک از این نوع هستند. البته کفپوش های چوبی و پارکت ها را نمی توان با آب، شست زیرا چوب در برابر آب مقاومت کمی دارد. نفوذ آب به بافت کفوش چوبی موجب باد گردگی و پوسیدگی کفپوش می شود. شرکت های نظافتی برای شستشوی کفپوش های اداری و تجاری، برنامه ریزی مشخصی دارند. تعیین قیمت شستشوی کفپوش به عوامل زیادی بستگی دارد برخی از این مولفه ها عبارتند از:

  • متراژ فضا و ابعاد سطح مورد نظر
  • نوع شوینده مورد استفاده
  • شستشو با دستگاه
  • تعداد دفعات شستشو در طول هفته یا ماه
  • تعداد نیروی نظافتی برای شستن کف

به طور کلی قیمت گذاری تا حدودی توافقی انجام می شود. کارفرما و شرکت نظافتی در مورد نحوه نظافت کفپوش ها، تعداد دفعات نظافت و همه جزئیات به توافق می رسند. معمولا کار با شرکت های نظافتی و قراردادهای ماهانه و سالیانه برای مجتمع های تجاری بزرگ و ساختمان های اداری مقرون به صرفه است. اما در یک آپارتمان کوچک قیمت شستشوی کفپوش ساختمان تحت تاثیر تعداد واحدها و میزان تردد است. در این مورد نیز هزینه ها توافقی دریافت می شود.

به نظرتان بهترین و ساده ترین روش شستشوی کفپوش کدام است؟

  • افسانه رجب پور
  • اسفند 24, 1399
  • 254 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *