موریانه زدن پارکت لمینت

استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی همیشه جذابیت داشته و مورد توجه بوده است. کفپوش های چوبی، تخت خواب،کمد و کابینت های چوبی بخشی از رایج ترین لوازم چوبی در منازل هستند که طراوت جنگل را به محیط های بسته و آپارتمان ها وارد می کنند. انواع چوب در معرض آسیب شدید حشرات و به خصوص موریانه ها قرار دارند. قدرت تخریب موریانه ها بسیار بالاست و به چوب های نرم تر و کفپوش بیشتر حمله می کنند. معمولا وقتی که آسیب جدی شده و تخریب کلی صورت گرفته، متوجه حضور موریانه ها می شویم و این موضوعی است که علاقه مندان به کفپوش های چوبی و پارکت لمینت را نگران کرده است.آیا می توان از موریانه زدن پارکت لمینت جلوگیری کرد؟ این سوالی است که در این بخش به آن می پردازیم.

جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت

کف های چوبی استاندارد و با چوب های سخت کمتر موریانه می زنند ولی همیشه احتمال اینکه در زیر کفپوش چوبی، کلونی موریانه ها زندگی کنند وجود خواهد داشت. موریانه ها از قسمت زیرین کفپوش به چوب حمله کرده و در ظاهر دیده نمی شوند. این موجودات کوچک از زیر به چوب کف آسیب زده و چوب را سست و ضعیف می کنند. صدای خش خش و یا خراشیدن چوب در منزل نشان دهنده وجود موریانه ها در لوازم چوبی است. یک راه دیگر برای کشف مویانه ها در کفپوش، ضربه زدن به کف اتاق است. وقتی موریانه ها چوب را می خورند، حفره ای در چوب ایجاد شده و به اصطلاح چوب” پوک” می شود. با ضربه زدن روی چوب می توان تو خالی بودن چوب را تشخیص داد. آیا موریانه زدن پارکت لمینت یک خطر جدی است؟

آیا پارکت لمینت موریانه می زند؟

جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت

پارکت لمینت از کفپوش های مدرن و لوکس است که به لحاظ ظاهری شباهت با کفپوش های چوبی دارد. رنگ و طرح های پارکت لمینت به قدری طبیعی است که در اولین نگاه هیچ فرقی با چوب طبیعی ندارد. بنابر این موریانه زدن پارکت لمینت هم دور از انتظار نخواهد بود. جالب است بدانید که ماهیت پارکت لمینت با چوب درختان چنگلی تفاوت بسیاری دارد. در واقع پارکت های امروزی چوب طبیعی نیستند و از الیاف فشرده چند لایه ساخته شده اند. در سال 1977 یک شرکت سوئدی برای اولین بار پارکت لمینت را تولید کرد که به سرعت جایگزین کفپوش های چوبی قدیمی شد. برای جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت ابتدا بهتر است بخش های اصلی و لایه های لمینت را بشناسیم.

لایه های پارکت لمینت

هر تایل پارکت لمینت استاندارد از 4 لایه اصلی تشکیل شده که هر لایه ویژگی های خاصی دارد. لایه زیرین که برای ایجاد توازن و پیشگیری از خمیدگی استفاده می شود استحکام تایل ها را بیشتر کرده و از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری می کند. این بخش در روی زمین قرار گرفته و پس از نصب پارکت لمینت دیده نمی شود.

لایه مغزی که از HDF و فیبر فشرده ساخته شده و ارتباط مستقیمی با کیفیت و مقاومت سایش لمینت دارد. استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در ساخت پارکت لمینت موجب شده تا کفپوش هایی با چگالی های مختلف تولید شود. موریانه زدن پارکت لمینت با توجه به طبیعی نبودن الیاف چوب مفهومی ندارد.

لایه بعدی که طرح و نقش اصلی پارکت لمینت را مشخص می کند بین لایه HDF و لایه رویی قرار دارد. برخی مواد نظیر کاغذهای ملامینه در این بخش استفاده می شود و شکل ظاهری تایل ها وابسته به این لایه است.

لایه رویی و همان بخشی که در دید قرار دارد شامل یک لایه نازک پلی استر است که به همراه اکسید آلومینیوم و ملامین ترکیب شده است. این لایه بسیار مقاوم بوده و ضد سایش است. لایه رویه پارکت لمینت در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر است و در ماندگاری آن نقش مهمی دارد. با توجه به جنس لایه ها بحث موریانه زدن پارکت لمینت همچون کفپوش های چوبی قدیمی، چندان جدی نیست.

  • افسانه رجب پور
  • آبان 12, 1397
  • 311 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link