جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جلوگیری از موریانه زدن پارکت

جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت

 انواع چوب در معرض آسیب شدید حشرات و به خصوص موریانه ها قرار دارند. قدرت تخریب موریانه ها بسیار بالاست و به چوب های نرم تر و کفپوش بیشتر حمله می کنند. معمولا وقتی که آسیب جدی شده و تخریب کلی صورت گرفته، متوجه حضور موریانه ها می شویم و این موضوعی است که علاقه مندان به کفپوش های چوبی و پارکت لمینت را نگران کرده است.آیا می توان از موریانه زدن پارکت لمینت جلوگیری کرد؟ این سوالی است که در این بخش به آن می پردازیم.

فهرست مطالب

  استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی همیشه جذابیت داشته و مورد توجه بوده است. کفپوش های چوبی، تخت خواب،کمد و کابینت های چوبی بخشی از رایج ترین لوازم چوبی در منازل هستند که طراوت جنگل را به محیط های بسته و آپارتمان ها وارد می کنند. پارکت چوبی خانه فضا را گرم و صمیمانه تر نشان می دهند و حس خوبی دارند. این روزها پارکت لمینت های مدرن نیز توجه زیادی را جلب کرده اند. این کفپوش ها نسبت به رطوبت مقاوم تر هستند و بسیاری از معایب چوب را پوشش داده اند. اما در مورد موریانه زدن پارکت لمینت و یا ایمن بودن آن، تردیدهایی وجود دارد.

   

  موریانه چیست و در چه جاهایی زندگی می کند؟

  Termiteیک حشره بسیار کوچک و شبیه به مورچه است که بدنی کشیده و شیری رنگ دارد. انواع موریانه به رنگ های زرد و قهوه ای نیز در کلونی حشره زندگی می کنند. فرق موریانه یا مورچه این است که این موجود به شدت عاشق چوب است. در واقع موریانه با جویدن چوب، غذای مورد نیاز خود را تامین می کنند. در اغلب ویلاهای چوبی موریانه وجود دارد. این حشره زیر و نرم حتی سقف و ستون های چوبی را نیز از دست نمی دهد. موریانه ها به صورت دسته جمعی زندگی می کنند و سالانه خسارات زیادی به بناهای چوبی وارد می کنند.

  حتی وسایل خانه از جمله مبلمان چوبی، کتابخانه، میز ناهارخوری و … نیز از دست موریانه در امان نیستند. از همه بدتر موریانه زدن کفپوش ها است که گاهی خسارت زیادی وارد می کنند. در مورد موریانه زدن پارکت لمینت تردیدهایی وجود دارد. به طور کلی هر جایی چوب و یا فراورده های چوبی وجود داشته باشد، دغدغه حمله موریانه هم هست.

  مهم ترین ویژگی ها در انتخاب پارکت های چوبی

  راه های جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت

   

  جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت

  کف های چوبی استاندارد و با چوب های سخت کمتر موریانه می زنند ولی همیشه احتمال اینکه در زیر کفپوش چوبی، کلونی موریانه ها زندگی کنند وجود خواهد داشت. موریانه ها از قسمت زیرین کفپوش به چوب حمله کرده و در ظاهر دیده نمی شوند. این موجودات کوچک از زیر به چوب کف آسیب زده و چوب را سست و ضعیف می کنند. احتمال موریانه زدن پارکت لمینت در محیط مرطوب بیشتر است.

  صدای خش خش و یا خراشیدن چوب در منزل نشان دهنده وجود موریانه ها در لوازم چوبی است. یک راه دیگر برای کشف مویانه ها در کفپوش، ضربه زدن به پارکت لمینت اتاق خواب است. وقتی موریانه ها چوب را می خورند، حفره ای در چوب ایجاد شده و به اصطلاح چوب” پوک” می شود. با ضربه زدن روی چوب می توان تو خالی بودن چوب را تشخیص داد. آیا موریانه زدن پارکت لمینت یک خطر جدی است؟

   

  آیا پارکت لمینت موریانه می زند؟

  پارکت لمینت از کفپوش های مدرن و لوکس است که به لحاظ ظاهری شباهت با کفپوش های چوبی دارد. رنگ و طرح های پارکت لمینت به قدری طبیعی است که در اولین نگاه هیچ فرقی با چوب طبیعی ندارد. بنابر این موریانه زدن پارکت لمینت هم دور از انتظار نخواهد بود.

  جالب است بدانید که ماهیت پارکت لمینت با چوب درختان چنگلی تفاوت بسیاری دارد. در واقع پارکت های امروزی چوب طبیعی نیستند و از الیاف فشرده چند لایه ساخته شده اند. در سال ۱۹۷۷ یک شرکت سوئدی برای اولین بار پارکت لمینت را تولید کرد که به سرعت جایگزین کفپوش های چوبی قدیمی شد. برای جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت ابتدا بهتر است بخش های اصلی و لایه های لمینت را بشناسیم.

  دلیل صدای پارکت لمینت چیست؟

  موریانه زدن به پارکت لمینت

   

  لایه های پارکت لمینت

  هر تایل پارکت لمینت استاندارد از ۴ لایه اصلی تشکیل شده که هر لایه ویژگی های خاصی دارد. لایه زیرین که برای ایجاد توازن و پیشگیری از خمیدگی استفاده می شود استحکام تایل ها را بیشتر کرده و از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری می کند. این بخش در روی زمین قرار گرفته و پس از نصب پارکت لمینت دیده نمی شود.

  لایه مغزی که از HDF و فیبر فشرده ساخته شده و ارتباط مستقیمی با کیفیت و مقاومت سایش لمینت دارد. استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در ساخت پارکت لمینت موجب شده تا کفپوش هایی با چگالی های مختلف تولید شود. موریانه زدن پارکت لمینت با توجه به طبیعی نبودن الیاف چوب مفهومی ندارد.

  لایه بعدی که طرح و نقش اصلی پارکت لمینت را مشخص می کند بین لایه HDF و لایه رویی قرار دارد. برخی مواد نظیر کاغذهای ملامینه در این بخش استفاده می شود و شکل ظاهری تایل ها وابسته به این لایه است.

  لایه رویی و همان بخشی که در دید قرار دارد شامل یک لایه نازک پلی استر است که به همراه اکسید آلومینیوم و ملامین ترکیب شده است. این لایه بسیار مقاوم بوده و ضد سایش است. لایه رویه پارکت لمینت در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر است و در ماندگاری آن نقش مهمی دارد. با توجه به جنس لایه ها بحث موریانه زدن پارکت لمینت همچون کفپوش های چوبی قدیمی، چندان جدی نیست.

  آیا پارکت سوسک می زند؟

   

  آیا پارکت سوسک می زند؟

  برای تولید پارکت لمینت از مواد شیمیایی در بین لایه ها استفاده می شود. روکش لمینت های ضد آب هم که از مواد پلی استری است. تا زمانی که این لایه آسیب ندیده و تایل ها سالم هستند، نگرانی بابت موریانه وجود ندارد اما در مورد سوسک ها چطور؟

  خبر خوب اینکه سوسک هیچ علاقه ای به چوب ندارد. البته حداقل سوسک درشت فاضلابی که اینطور است. اما سوسک ها در سوراخ ها و منافذ وسایل چوبی، تخم گذاری می کنند. به طور کلی سوسک ها به کثیفی علاقه بیشتری دارند. برای مثال وقتی خورده های غذایی روی کانتر و میز آشپزخانه ریخته باشد، یک پارتی بزرگ برای سوسک ها فراهم می شود.

  سوسک فاضلابی شب ها برای خوردن و نوشیدن بیرون می آید و روزها در درزهای چوب زندگی می کند. تایل های شکسته پارکت لمینت، یک خانه راحت برای سوسک ها هستند. برای جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت یا ازدحام سوسک ها در خانه، حتما تایل های شکسته، سوراخ شده و مشکل دار را تعمیر کنید.

  پارکت لمینت اتصال کلیکی دارد یعنی هر تایل از ۴ طرف با تایل های دیگر، کلیک شده است. خیلی راحت می توانید این اتصال را باز کنید و به جای تایل آسیب دیده و معیوب، تایل جدید را جایگزین کنید.

  اگر سوسک و موریانه در خانه دارید قبل از اینکه خسارت، زیادتر شود سمپاشی کنید. تعویض کفپوش ها به دلیل موریانه زدن پارکت لمینت خیلی بیشتر از هزینه سمپاشی ساختمان است. سوسک ها عامل انتقال بیماری ها هستند و باید از محیط، حذف شوند. 

  مهم ترین دلایل خرابی پارکت لمینت چیست؟

  سوالات متدوال موریانه زدن پارکت لمینت

  چرا چوب‌ و به خصوص کفپوش‌های لمینت،در معرض خطر موریانه زدن قرار دارند؟

  چوب‌ها به خاطر نرمی و بوی خوبی که برای موریانه ها دارند، جزو مواد مورد علاقه این حشره هستند و موریانه‌ها با جویدن چوب، غذای خود را تامین می‌کنند. این حشرات به صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کنند و می‌توانند به انواع چوب و کفپوش‌های چوبی خسارات زیادی وارد کنند.

  چگونه می‌توان از موریانه زدن پارکت لمینت جلوگیری کرد؟

  برای جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت، می‌توان از کفپوش‌های چوبی با چوب‌های سخت‌تر استفاده کرد. همچنین، خشک نگه داشتن محیط هم می‌تواند احتمال حمله موریانه‌ها را کاهش دهد.

  آیا پارکت لمینت نیز به مانند چوب طبیعی توسط موریانه آسیب می بیند؟

  پارکت لمینت از الیاف فشرده چند لایه ای ساخته شده است و تفاوت مهمی با چوب طبیعی دارد. به عنوان یک محصول مدرن، پارکت لمینت معمولاً در معرض خطر موریانه زدن قرار نمی‌گیرد مگر اینکه نگهداری مناسبی از کفپوش نشود و یا از مواد مقاوم در ساختار پارکت لمینت استفاده نگردد.

  چطور متوجه حظور موریانه در پارکت لمینت شویم؟

  صدای خش خش و یا خراشیدن چوب در منزل ممکن است نشانگر وجود موریانه باشد. همچنین، ضربه زدن به پارکت لمینت و تشخیص حفره‌ها و پوکی‌ها در چوب می‌تواند نشانگر حمله موریانه و خسارات دیدن آن باشد.

  • افسانه رجب پور
  • آبان 20, 1402
  • 4337 بازدید

  ۴ دیدگاه برای “جلوگیری از موریانه زدن پارکت لمینت”

   • پیام اسمی گفت:

    ممنون جناب خلیلی باعث خوشحالی و افتخاره

  1. لمینت ما موریانه زده داغونننن همه جا را دارن میخورن

   • پیام اسمی گفت:

    ای داد بیداد. این کارها رو رعایت کردین که داخل مطلب گفتیم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...
  مقایسه محصولات
  لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!