نصب کاغذ دیواری روی سیمان

کاغذ دیواری را می توان در هر مکانی نصب کرد. دکوراتیوها هیچ محدودیتی برای نصب کاغذ دیواری در نظر نمی گیرند. روی دیوارهای رنگ روغن، کاشی و سرامیک، دیوارهای گچی و حتی نصب کاغذ دیواری روی سیمان نیز از مواردی است که درخواست کننده دارد. سبک زندگی خانواده ها همگام با پیشرفت تکنولوژی، تغییر کرده است و زندگی های مدرن نیاز به دکوراسیون و به کارگیری محصولات متفاوت تر دارند.

کاغذ دیواری سقفی نمونه ای از این تحولات جدید است. تا همین چند سال پیش، هیچکس به فکر چسباندن کاغذ دیواری های رنگارنگ روی سقف نبود اما این روزها خانه های زیادی با کاغذ دیواری بر روی سقف، دیده می شود. از نظر متریال نیز تفاوت های زیادی بین دیوارها وجود دارد. همه دیوارها شبیه به هم نیستند. اگر با تصور اینکه بدون مشکل می توانید کاغذ دیواری را روی هر نوع دیواری، نصب کنید سخت در اشتباهید.

نصب کاغذ دیواری روی سیمان

در حالت معمول، چسباندن کاغذ روی دیوار سیمانی، چندان رایج نیست اغلب دیوارها خانه ها یا رنگ شده هستند و یا گچی. نصب پوستر دیواری روی گچ یا دیوار رنگ شده، مشکلات کمتری دارد. اما در مورد دیوارهای بتونی و سیمانی، موضوع به این سادگی نیست. در موارد معدودی دکوراتیوها در به کارگیری کاغذهای دیواری، تردید دارند.

چسباندن کاغذ دیواری روی سیمان

نصب کاغذ دیواری روی دیوار سیمانی، در شرایط آب و هوایی مرطوب و مناطق سردسیر از موارد استثنا است. رطوبت هوا موجب کنده شدن کاغذ دیواری می شود و خیلی زود، خاصیت چسبندگی چسب از بین می رود. در مناطق سردسیر نیز میزان رطوبت هوا، بالاتر است و همچنان مشکل رطوبت اضافی وجود دارد. در این دو مورد توصیه می شود که از گزینه های دیگری به جای پوستر دیواری و کاغذ دیواری استفاده شود. دیوارپوش های بهتری برای مناطق رطوبتی و سرد، تولید شده است.

اما در مورد دیوار سیمانی، راهکار متفاوتی وجود دارد. اگر بخشی از دیوار با سیمان پوشیده شده، هنوز هم راهی برای استفاده از کاغذ دیواری وجود دارد. بدون اینکه بخواهید تغییرات زیادی ایجاد کنید به سادگی می توانید روی دیوار سیمانی را هم با یک کاغذ دیواری زیبا و چشم نواز، پوشش دهید. طریقه کار ساده است اول زیرسازی انجام می شود و بعد کاغذ دیواری های جدید روی هر دیواری قابل نصب هستند.

زیرسازی قبل از نصب کاغذ دیواری

انواع کاغذ دیواری ساده از دیرباز در ساختمان های مسکونی و اداری، به کار گرفته شده. در مواردی که بخواهید کار بازسازی ساختمان سریع تر انجام شود، کاغذ دیواری بهتر از رنگ و نقاشی است. نصب کاغذ دیواری، ریخت و پاش بسیار کمتری از نقاشی کردن دیوارها دارد. سهولت نصب، سرعت اجرای کاغذ دیواری و کثیف کاری کمتر، از مزایایی است که اغلب خریداران به دنبال آن هستند.

کاغذ دیواری روی سطوح سیمانی

کاغذ دیواری های امروزی در مقایسه با نسل اولیه کاغذ دیواری، تغییرات زیادی داشته اند. در زمینه چاپ و طراحی پیشرفت های زیادی حاصل شده و این امر روی ساخت کاغذ دیواری های مدرن هم اثرگذار بوده است. پیشرفت های اخیر موجب شده تا امکان چاپ کاغذ دیواری سه بعدی و پوستر دیواری با طراحی جذاب تر نیز وجود داشته باشد.

کاغذ دیواری های مدل جدید، داراس طرح های طبیعی تر و به مراتب چشمگیرتری هستند. از نظر متریال ساخت نیزف جنس کاغذ به کار رفته و روکش روی کاغذ دیواری ها تغییرات زیادی داشته است. تکنولوژی نصب و اجرای کاغذ دیواری، کم و بیش شبیه به سال های گذشته است ولی در نوع چسب و … نیز تفاوت هایی دیده می شود.

برای نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن یا هر متریال دیگری، باید از قبل زیرسازی انجام شود. این روالی است که همواره وجود داشته است و حتی تغییرات اساسی در کاغذ دیواری های فعلی نیز نتوانسته این روند را تغییر دهید. زیرسازی یعنی اینکه دیوار مورد نظر برای چسباندن کاغذ دیواری، آماده سازی شود.

اجرای زیرسازی روی دیوار

در حالت عادی برای زیرسازی لازم است تا همه ترک ها، روزن و سوراخ های ریز و درشت روی دیوار گرفته شود. حتی کوچکترین ایرادات نیز بعد از نصب کاغذ دیواری، به چشم می آید. معمولا برای پر کردن جای میخ و سوراخ های روی دیوار از بتونه استفاده می شود. در صورتی که دیوار دارای نم و رطوبت باشد، پیش از هر کاری باید دلیل خیس بودن گچ دیوار، مشخص شود. نشتی لوله های آب و فاضلاب، ایراد در عایق بندی و ایزوگام و یا هر دلیل دیگری که وجود دارد را باید برطرف کرد و پس از خشک شدن کامل دیوار، عملیات نصب را اجرا کرد.

نصب کاغذ دیواری روی دیوارهای سیمانی

برای نصب کاغذ دیواری روی سیمان با یک مشکل جدی روبرو هستید و آن وجود برجستگی های زیاد روی دیوار است. اگر بخواهید مستقیم کاغذ های دیواری را روی دیواری که بتونی یا سیمانی است نصب کنید قطعا جلوه مناسبی ندارد. دیوار سیمانی دارای سطح ناهمواری است و همه این نقاط، پس از نصب کاغذ دیواری دیده خواهند شد.

یک راه ساده برای اینکه بتوانید روی دیوار سیمانی هم از رول کاغذ دیواری استفاده کنید وجود دارد. این کار کمی هزینه نصب را افزایش می دهد ولی نتیجه کار عالی است.

اجرای گچ بر روی دیوار سیمانی

در عمل نصب کاغذ دیواری روی دیوار سیمانی یا بتونی امکان پذیر نیست اما نصاب می تواند از قبل دیوار را آماده کرد. طریقه کار به این صورت است که از یک لایه گچ نازک برای پوشاندن کل دیوار استفاده می شود. این گچ همه برجستگی های بتون و سیمان را برطرف می کند و در ضمن دیوار را برای نصب کاغذ دیواری و استفاده از چسب، آماده می کند.

گچ استفاده شده بر روی دیوار سیمانی دارای ضخامت خیلی کمتری از دیوار گچی است اما زیرسازی دیوار را کامل می کند. چسب کاغذ دیواری، به خوبی روی گچ دیوار می نشیند و از این لحاظ مشکلی وجود ندارد. بقیه مراحل کار شبیه به نصب کاغذ دیواری روی دیوارهای گچی یا رنگ روغن است.

به این ترتیب پس از اندازه گیری دیوار و برش زدن رول ها، چسب روی کاغذ دیواری اجرا می شود. سپس کاغذهای چسب خورده با دقت در کنار یکدیگر روی دیوار، قرار می گیرند. نصب کاغذ دیواری یک کار تخصصی است و بدون داشتن تجربه نمی توان، به خوبی کاغذهای دیواری را روی هر دیواری نصب کرد.

به نظرتان روی چه متریال دیگری می توان کاغذ دیواری را نصب کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *